Homeopatia

Dla większości z nas wizyta u lekarza to ostateczność. Nie ufamy służbie zdrowia, tłumaczmy, że nie mamy czasu na regularne badania. Alternatywą dla leczenia konwencjonalnego jest homeopatia, jednak świat nauki pozostaje wobec niej krytyczny. Wg ,,The Lancet"- prestiżowego medycznego pisma, leki homeopatyczne nie działają lepiej niż sugestia (tzw. efekt placebo). Główną zasadą homeopatii jest "niech podobne leczy podobne".
/ 19.10.2006 13:37
Dla większości z nas wizyta u lekarza to ostateczność. Nie ufamy służbie zdrowia, tłumaczmy, że nie mamy czasu na regularne badania. Alternatywą dla leczenia konwencjonalnego jest homeopatia, jednak świat nauki pozostaje wobec niej krytyczny.

homeopatiaWg ,,The Lancet"- prestiżowego medycznego pisma, leki homeopatyczne nie działają lepiej niż sugestia (tzw. efekt placebo). Główną zasadą homeopatii jest "niech podobne leczy podobne", tak jak w medycynie konwencjonalnej np. przy szczepieniach ochronnych, gdzie wszczepia się osłabione zarazki, podobne do tych, które wywołują chorobę. W ten sposób osłabione zarazki działają mobilizująco na organizm, który sam podejmuje walkę z chorobą.

Oczywiście musimy pamiętać, że istnieje wielu szarlatanów- pseudohomeopatów, nie mających zupełnie pojęcia o podstawowych jej założeniach. Trzeba zachować daleko idącą ostrożność i pamiętać o paru podstawowych sprawach:

- dobry homeopata (stosujący się do zaleceń Samuela Hahnemanna) dopiero na podstawie wywiadu (sumy symptomów fizycznych i psychicznych) zaleca odpowiednie leki

- leków homeopatycznych nie wolno stosować dowolnie, tylko wyłącznie przy dobrze znanych objawach, które występowały już wcześniej, lub diagnoza została postawiona przez lekarza, zalecając się do informacji na opakowaniu lub ulotce leku

- samoleczenie możemy stosować wspomagająco, jednak nie zastąpi nam medycyny tradycyjnej

- ostrożność jest wskazana przy wszelkiego rodzaju lekach - czy tradycyjnych czy niekonwencjonalnych, jeśli wystąpią niepożądane objawy, odstaw lekarstwo

medycyna naturalnaPrzeciwnicy homeopatii wskazują , że nieznane są mechanizmy jej działania, jej skuteczność nie jest potwierdzona naukowo a jej stosowanie kłóci się z chrześcijaństwem.

Zwolennicy natomiast wskazują natomiast pozytywne aspekty tej metody, takie jak leczenie przyczyn a nie tylko objawów choroby, mobilizowanie i wzmacnianie naturalnych sił odpornościowych organizmu oraz skuteczne wspomaganie leczenia. Podkreślają również brak ryzyka przedawkowania nawet przy stosowaniu przez długi okres czasu, brak przeciwwskazań dla kobiet w ciąży, dzieci i kierowców oraz dobrą tolerancję przez organizm i brak niepożądanych działań ubocznych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA