Do kina czy na film? - premierowy tydzień (9-15 października)

Za oknem czasem słońce, czasem deszcz. Co w kinie? Tym razem może nie deszcz nowości, za to pięć ciekawych premier.
/ 09.10.2009 07:54
Za oknem czasem słońce, czasem deszcz. Co w kinie? Tym razem może nie deszcz nowości, za to pięć ciekawych premier.

„Julie and Julia” (reż. Nora Ephron)

Nazwiska Pascal Brodnicki, Robert Makłowicz czy Nigella Lawson wielu Polakom kojarzą się od razu z jednym – smacznym jedzeniem! Ktoś bowiem nie kojarzy współczesnych kulinarnych guru? Obecnie stanie w kuchni przy garach to dla wielu osób nie obowiązek, a przyjemność… i niezłe źródło dochodów. Zanim jednak nastały czasy bliskich nam „gwiazd w fartuszkach”, była ona. Kulinarna wyrocznia – Julia Child (Meryl Streep).
Francja. Koniec lat czterdziestych minionego stulecia. To tu mieszka Amerykanka, Julia. Jej zawód? Żona swojego męża. Za mało, by zadowolić niespokojną naturę Julii. Kobieta postanawia połączyć „odpowiednią mieszankę pasji, obsesji i do tego trochę masła”, żeby „całkowicie odmienić swoje życie i spełnić drzemiące głęboko marzenia”.
Pół wieku później spotykamy drugą Julię (Amy Adams). Trzydziestolatka z Queensu, szukając sposobu na życie, postanawia w jeden rok przygotować wszystkie dania, jakie w swojej książce kucharskiej kilka lat wcześniej umieściła… Julia Child! „Mastering the Art of French Cooking” staje się jej kulinarnym drogowskazem…

 Julie and Julia 
 Julie and Julia 


„Gwiazda Kopernika” (reż. Zdzisław Kudła, Andrzej Orzechowski)

Film animowany. Ktoś wie, kim był Paul van de Volder? Ten (fikcyjny!) niderlandzki astrolog przepowiedział wielką przyszłość… wielkiemu (w przyszłości!) Mikołajowi Kopernikowi. Kiedy młody już Kopernik, zafascynowany gwiazdami, rozpoczął studia, van de Volder próbował przeciągnąć Mikołaja na swoją stronę. Astronomia czy astrologia? Wystarczyły studia we Włoszech, a młodzieniec już wiedział, kim chce być…
„Wiara i nauka. Cuda i rzeczywistość. Złudy i marzenia. A wszystko to w epoce, w której astronomia mieszała się z astrologią, w której alchemicy szukali filozoficznego kamienia, w niezwykłej epoce wielkich odkryć i rozkwitającego Renesansu, w Europie bez granic”.

 Gwiazda Kopernika 
 Gwiazda Kopernika 


„Miasto z morza” (reż. Andrzej Kotkowski)

Film oparty na motywach pierwszego tomu powieści Stanisławy Fleszarowej-Muskat, zatytułowanego „Tak trzymać!".
Na tle opowieści o rodzącej się Gdyni (1923-26), obserwujemy losy grupy mieszkańców. Krzysztof (Jakub Strzelecki), pochodzący ze wsi pod Przeworskiem, chce wraz ze swoim przyjacielem, Wołodią (Paweł Domagała), wziąć udział w budowie portu. Pani Helena (Małgorzata Foremniak) próbuje, po śmierci męża, oficera Legionów, ułożyć sobie życie na nowo. Łucka, Kaszubka, w Gdyni odnajduje miłość…

 Miasto z morza 
 Miasto z morza 


„Dystrykt 9” (reż. Neill Blomkamp)

Na Ziemi pojawiają się przedstawiciele pozaziemskiej cywilizacji. Władze decydują się odizolować obcych od reszty mieszkańców, umieszczając przybyszy w specjalnej strefie, zwanej Dystryktem 9. Jedna z firm ma nadzorować i troszczyć się o więźniów. Jak się jednak okazuje, korporację interesuje przede wszystkim broń i DNA obcych…

 Dystrykt 9 
 Dystrykt 9 


„Dobry, zły i zakręcony” (reż. Ji-woon Kim)

Western produkcji… koreańskiej!
Jest rok 1930. Złodziej Tae-gu (The Weird) podczas napadu na pociąg znajduje mapę z zaznaczonym miejscem zakopanego skarbu. Cenny kawałek papieru chcą mu jednak odebrać pewien bandyta oraz tajemniczy łowca głów…

 Dobry, zły i zakręcony
 Dobry, zły i zakręcony


(a.)
zdj. i cyt.: mat prasowe