Bliżej orientu: Kioto, centrum kultury japońskiej

Kioto jest magicznym miastem, przepełnionym fascynującymi miejscami. Udając się do Japonii w celu poznania kultury kraju kwitnącej wiśni, to nie w Tokio, a właśnie tam powinniśmy spędzić większość czasu.
/ 24.06.2010 06:08

Kioto jest magicznym miastem, przepełnionym fascynującymi miejscami. Udając się do Japonii w celu poznania kultury kraju kwitnącej wiśni, to nie w Tokio, a właśnie tam powinniśmy spędzić większość czasu.

fot. Panorama Kioto

Kioto, dawniej znane jako Heian-kyo (stolica pokoju i spokoju) było siedzibą dworu cesarskiego w latach 794-1869. W historii tego miasta zapisało się wiele wojen i zniszczeń, ale podczas II wojny światowej zostało oszczędzone przed bombardowaniem, dzięki czemu jest największym skupiskiem japońskiej kultury, które koniecznie trzeba uwzględnić planując podróż do kraju kwitnącej wiśni.

fot. Saihouji

Mimo że teraz te niespełna 1,5 milionowe miasto jest dopiero 7 największym miastem w Japonii, to pod względem zabytków, jest zdecydowanie najbardziej bogate. Turystyka jednak nie jest jedyną gałęzią ekonomiczną miasta, znajdują się tu jedne z najbardziej szanowanych uniwersytetów w Japonii, a także w mieście kładzie się duży nacisk na rozwój przemysłu elektronicznego, główną siedzibę ma tu między innymi dobrze znana firma Nintendo.

fot. Dzielnica gejsz, Gion

Wielu turystów wybiera się do Kioto podczas trwania festiwali, wówczas w mieście jest bardzo tłoczno, co - według niektórych - psuje uroki tego miejsca. Kioto to mekka japońskiej kultury, znajduje się tam wiele dzielnic gejsz, które mylnie uważane są za prostytutki. Trzeba również pamiętać, że nie każda niewiasta z pomalowaną twarzą na ulicy to gejsza, jeżeli taką panią spotkamy, to najprawdopodobniej będzie to maiko, czyli ucząca się na gejszę. W Kioto znajduje się 1600 świątyń buddyjskich, 400 chramów shintoistycznych, wiele pałaców i innych ciekawych, zachwycających miejsc.

Wybierając się do Kioto, koniecznie trzeba zobaczyć:

Kinkakuji ( złoty pawilon) Jest to świątynia buddyjska, która na początku swojego istnienia kwitła jako centrum polityczne i kulturowe. Świątynia składa się z 3 kondygnacji, dolna jest w stylu shindenzukuri, druga w stylu samurajskim a trzecia w stylu chińskim. Na szczycie ustawiono figurę feniksa, ściany drugiej i trzeciej kondygnacji pokryte są złotem. Pawilon był podpalony w 1950 roku i ponownie odbudowany w 1955 roku, uważany jest za jedną z największych atrakcji Kioto.

Kiyomizudera (pawilon hondou) Jest to świątynia buddyjskiej sekty, znajduje się na zboczu góry Otowa i w obecnej formie pochodzi z 1633 roku. Głównym przedmiotem kultu jest posąg Kannon, a największą atrakcją dla turystów są trzy wodospady, z których wypita woda ma pomagać w zdobyciu wiedzy, bogactwa lub urody, jednak wolno wybrać tylko jeden wodospad. Ponadto z platformy roztacza się widok na cmentarzysko zawierające liczne pomniki i około 15 tysięcy grobów.

Ginkakuji ( świątynia srebrnego pawilonu) Znajdujący się na wzgórzach Higayashima pawilon ginkaku jest budowlą dwukondygnacyjną, na dolnej znajduje się 1000 posążków jizou,  a na górnej posąg kannon. Jedno z pomieszczeń w pawilonie, stało się wzorcem dla pawilonów herbacianych. A wokół pawilonu rozciąga się ogród, w którego centrum jest staw.

Pałac cesarski Katsura-rikyuu Zajmująca około 6 ha rezydencja, została ukończona w 1663 roku, składa się z ogrodu rotacyjnego, którego centralną część stanowi staw o nieregularnym kształcie, z kilkoma wyspami połączonymi mostami oraz z wielu pawilonów znajdujących się na brzegu i na wyspach. Główną grupę pawilonów stanowią cztery budynki tworzącą formację przypominającą  klucz gęsi. Wnętrza pawilonów wyróżniają się prostotą, a zarazem bogactwem detali o najwyższej randze artystycznej. Ogród możemy oglądać z różnej perspektywy, a każdy punkt obserwacyjny ukazuje doskonałą kompozycję fragmentów przyrody. Skonstruowany jest tak, że tworzy sekwencje obrazów, w których natura z architekturą wzajemnie się uzupełniają. Rezydencja jest jednym z najlepiej znanych japońskich obiektów na świecie.

fot.Świątynia Byoudouin

Ponadto odwiedzając Kioto, trzeba zobaczyć koniecznie zamek Nijo, świątynie Byoudouin znajdująca się w pobliskim Uji, świątynie Daitokuji, rezydencję cesarską Shugakuin, świątynie Ryouanji ze słynnym kamiennym ogrodem oraz wiele innych naprawdę magicznych miejsc. W takim mieście jak Kioto miłośnicy zwiedzania i poznawania obcych kultur, na pewno nie będą się nudzić.

fot. wikipedia

Redakcja poleca

REKLAMA