Polki.pl
kom. (2)

Aranżacje wnętrz - oświetlenie

Aranżacje wnętrz to także oświetlenie. Niezwykle ważny aspekt projektu. Światło stwarza klimat mieszkania. Za jego pomocą odpowiednio modulujemy przestrzeń. Odpowiednie wykorzystanie światła pomaga maskować niedostatki wnętrz. Podwyższać niskie pomieszczenia i rozszerzać wąskie.

Oświetlenie należy zaplanować na początku wykonywania projektu. Umożliwia to unikniecie przeróbek . W każdym wnętrzu powinno być kilka źródeł światła. Bezwzględnie musi się znaleźć się oświetlenie górne. Żyrandol lub plafon doświetla najlepiej. Nawet duża ilość kinkietów nie jest w stanie prawidłowo oświetlić wnętrza.

Trudno jest przewidzieć efekt jaki da nam zaprojektowane przez nas oświetlenie. Warto skorzystać z doświadczeń innych. Zaprojektowanie odpowiedniej ilości źródeł światła pomaga w kształtowaniu przestrzeni. Dostosowuje wnętrze do aktualnych potrzeb. Nie chodzi o to, aby zrobić oświetlenie choinkowe. Duża ilość źródeł światła pozwala na elastyczne korzystanie z nich.
Właściwe zaplanowanie światła pozwala niwelować niedostatki architektoniczne. Doświetlenie górnej części pokoju optycznie powiększa wnętrze, podwyższa je. Górne oświetlenie mogą stanowić żyrandole, plafony, a także lampki halogenowe wbudowane w sufit podwieszony. Przy lampach zwisających należy uwzględnić ich długość, by nie zahaczać o nie głową. Zbyt krótkie żyrandole nie oświetlą należycie wysokich pomieszczeń. Bardzo ładnie prezentują się pojedyncze żyrandole zawieszone w rzędzie, trzy obok siebie.

Skierowanie światła w dół zaciemnia i obniża. Kinkiety pozornie poszerzają wnętrza. W wydłużonym, ciasnym wnętrzu optycznie wyrównujemy proporcje poprzez skierowanie światła na krótsze ściany. Podświetlenie delikatnym światłem eksponuje obrazy.

Aranżacje wnętrz z dobrze zaplanowanym oświetleniem sa kluczem do sukcesu. Światło ma ogromne znaczenie. Ma ono wpływ na nasze samopoczucie. Ciepłe światło o niedużym natężeniu doskonale się nadaje do wypoczynku. Intensywne pobudza do aktywności.
Projekty wnętrz powinny uwzględniać indywidualne oświetlenie dla każdego z aranżowanych wnętrz. Służą one do wykonywania różnych czynności.

Najwidniejszy powinien być pokój dziecięcy, bezwzględnie dobrze oświetlić należy stanowisko do nauki. Na biurku powinna się znajdować lampka ustawiona po lewej stronie przy dzieciach praworęcznych. Kinkiet w pokoju dziecka przyda się do usypiania. Koniecznie powinniśmy także zaplanować światło w kąciku do czytania.

Także w łazience światło powinno być dobre. Należy zadbać o prawidłowe oświetlenie lustra. Najlepiej je otoczyć światłem. Mogą to być halogeny, małe lampki, lub świetlówki. Światło umieszczone przy lustrze ma oświetlać twarz, ale nie może oślepiać. Powinno się również zamontować plafon powieszony na suficie lub nad drzwiami. Alternatywą może być także zdaje sufit podwieszany z punktami świetlnymi. Istotną rolę odgrywają same lustra - odbijające się w nich światło rozjaśnia.

Profesjonalne projekty wnętrz w przedpokoju przewidują oświetlenie ogólne i miejscowe usytuowane najczęściej przy lustrze. Światło przy lustrze powinno równomiernie oświetlać twarz i sylwetkę. Świetnie spełniają tą funkcję kinkiety. Korzystne jest także zaplanowanie dodatkowego punktu świetlnego, który dyskretnie podświetli holl wieczorem ułatwiając dojście do łazienki.

Aranżacje sypialni powinny uwzględniać rozproszone i nastrojowe światło. Pierwszoplanową rolę odgrywa tutaj oświetlenie dekoracyjne. Wskazane jest światło o barwie delikatnej i ciepłej. W sypialni powinno się łączyć różne rodzaje światła. Na ścianie nad łóżkiem należy przewidzieć kinkiety. Punkt świetlny służący do czytania w łóżku powinien znajdować się na wysokości około 75 cm, licząc od materaca. Jeżeli w sypialni jest telewizor należy pamiętać o dodatkowym oświetleniu.

Zielone lub niebieskie żarówki wprowadzają stan niepokoju. Światło zbliżone do żółtego emitują tradycyjne żarówki, natomiast halogeny dają światło białe.

Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska
Aranżacje Wnętrz Vena Lublin
http://www.kuchnie-vena.pl

Oceń5.00 / 1
Redakcja poleca

Podobne w temacie Sprawdzone porady

  • Co mówi o partnerze jego mieszkanie?Co mówi o partnerze jego...Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem Ci, czy się z Tobą umówię! Co wystrój mieszkania mówi o osobie? Zobaczcie!
  • Aliexpress kuponyAliexpress kuponyDzięki kodom na platformie Aliexpress kupisz taniej sprzęt elektroniczny, odzież dla całej rodziny, zabawki,...
  • Jak uratować zmechacone ubrania?Jak uratować zmechacone ubrania?Jak odświeżyć zmechacone swetry i bluzki? Twój ukochany ciuch szpecą brzydkie zmechacenia? Sprawdź, jak się...
  • Najlepsze aplikacje na smartfona dla kobiet! Ułatwią Twoje życie!Aplikacje na smartfona dla kobiet!Jak jadąc autobusem można zrobić zakupy? Jak znaleźć zgubiony paragon bez przeszukiwania wszystkich szuflad?...

Skomentuj Aranżacje wnętrz - oświetlenie

Gość
Wigura
Środa | 23 Cze 10, 11:29
0    nie oceniono 0
Wigura
Re: Aranżacje wnętrz - oświetlenieCałkowicie się zgadzam z tym, że trudno jest przewidzieć jaki będzie efekt przy dobraniu oświetlania. Kiedy projektant zaplanował mi kuchnię i zaproponował lampy i kinkiety w, według niego, odpowiednich miejscach nic mi to nie mówiło. Dopiero kiedy zobaczyłam wizualizację kuchni z "włączonymi" światłami w cad kuchnie, to zrozumiałam koncepcję...więcej »
www.sklep.lis-poland.pl
Środa | 15 Wrz 10, 08:46
0    nie oceniono 0
www.sklep.lis-poland.pl
Re: Aranżacje wnętrz - oświetlenieRównie piękne oświetlenie spotkaliśmy w sklepie internetowym www.sklep.lis-poland.pl polskiego producenta Lis Lighting.
Bardzo duży wybór lamp po atrakcyjnych cenach.

Podobne do Aranżacje wnętrz - oświetlenie

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl