Antykoncepcja bez tycia

Hormonalna antykoncepcja nowej generacji to pigułki, których stosowanie nie powoduje przybierania na wadze – zjawiska często występującego przy przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych starego typu.
/ 23.04.2007 08:58

Hormonalna antykoncepcja nowej generacji to pigułki, których stosowanie nie powoduje przybierania na wadze – zjawiska często występującego przy przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych starego typu.

Tę niewątpliwą zaletę preparaty zawdzięczają połączeniu niskiej dawki etynyloestradiolu oraz dezogestrelu, które nie wpływają na poziom leptyny w organizmie kobiety – hormonu odpowiedzialnego m.in. za zaburzenia wagi. Dzięki temu BMI (Body Mass Index) kobiet jest stały.Pigułki tego typu zalecane są szczególnie dla młodych kobiet i nastolatek, rozpoczynających stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Działanie antykoncepcyjne preparatu polega na hamowaniu jajeczkowania. Ponadto hormony zawarte w pigułce powodują zmiany w śluzie szyjkowym, utrudniając plemnikom dotarcie do jamy macicy oraz zmiany w endometrium (błonie śluzowej

macicy), zmniejszając możliwość implantacji (zagnieżdżenia).

Nowoczesna antykoncepcja
Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne zawierają minimalną ilość hormonów niezbędną do zapewnienia pełnej skuteczności antykoncepcyjnej. Wyznacznikiem w kategoryzacji preparatów na wysoko-, średnio- i niskodawkowe jest zawartość estrogenu. Nowe pigułki niskodawkowe zawierają 20 mikrogramów tego hormonu. Minimalna ilość estrogenu sprawia, że preparat wpływa korzystnie na samopoczucie kobiet.

Działanietego typu preparatów często nie ogranicza się wyłącznie do zapobiegania ciąży. Oprócz właściwości antykoncepcyjnych, niskie dawki hormonów zawarte w tabletkach mają korzystny wpływ na cały organizm. Pigułki pomagają regulować cykl miesiączkowy, zmniejszają obfitość krwawienia, redukują nieprzyjemne dolegliwości, takie jak obrzęk piersi, bolesne miesiączki, plamienia i bóle podbrzusza w trakcie owulacji.

Dodatkowo niejednokrotnie korzystnie wpływają na cerę: znikają typowe objawy łojotokowe, zmniejsza się trądzik, maleje skłonność do nadmiernego owłosienia. Co ważne nie powodują obniżenia libido. Jak dowodzą badania, długotrwałe przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych zmniejsza także ryzyko wystąpienia raka jajnika i endometrium, niektórych łagodnych chorób sutka oraz stanów zapalnych w obrębie miednicy mniejszej.

Pamiętaj!
Przed użyciem preparatów zapoznaj się z treścią ulotki bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Redakcja poleca

REKLAMA