Stres oksydacyjny

SKF00114.jpg fot. FORUM
Dowiedz się czym na prawdę jest ten rodzaj stresu i jak na nas wpływa
/ 29.05.2012 09:58
SKF00114.jpg fot. FORUM
Czym jest stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny to całość procesów utleniających zachodzących przy współudziale wolnych rodników. Są to sytuacje, gdy w organizmie w wyniku zaburzenia równowagi naszego środowiska wewnętrznego dochodzi do nadmiernego stężenia reaktywnych form tlenu – nadmiernej produkcji wolnych rodników i zaburzenia równowagi pomiędzy ich wytwarzaniem a neutralizacją. Nasz organizm działa sprawnie, gdy istnieje równowaga między szkodliwymi reaktywnymi formami tlenu -wolnymi rodnikami a pożytecznymi antyoksydantami. Zaburzenia tej równowagi określa się mianem stresu oksydacyjnego.

Czym są wolne rodniki?
W procesie zużywania tlenu przez organizm powstają produkty przejściowe, zwane wolnymi rodnikami, czyli cząsteczki tlenu z brakującymi elektronami. Wolne rodniki kradną elektrony od zdrowych komórek, powodując ich uszkodzenie. Wolne rodniki są związkami bardzo niestabilnymi, gwałtownie poszukującymi okazji do uzyskania równowagi. Mogą w tym celu utleniać praktycznie wszystkie składniki komórek, zwłaszcza białka, i lipidy błon komórkowych. Co gorsza odzyskując równowagę pozbawiają tej równowagi zaatakowane cząsteczki i zmuszają do dalszych kaskadowych reakcji, w których te normalnie nie uczestniczą. Reaktywne formy tlenu (wolne rodniki) powstają w organizmie człowieka bez przerwy. Czy wyrządzą krzywdę - zależy od ilości przeciwutleniaczy unieszkodliwiających wolne rodniki. Jeśli jest ich za mało, mówimy o stresie oksydacyjnym, który jest przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych.

Jaki wpływ może mieć działanie wolnych rodników ma skórę?
Wolne rodniki mogą przyczyniać się do zakłócenia wzrostu tkanek, powodować zmiany w metabolizmie i funkcjonowaniu komórek, być przyczyną uszkodzenia struktur lipidowych i białkowych. Uważa się, że takie uszkodzenia się gromadzą, co według naukowców, skutkuje utratą elastyczności i sprężystości skóry i mechanizmów obrony w skórze przyspieszając proces starzenia.

Co wywołuje stres oksydacyjny?
Stres oksydacyjny powstaje gdy dochodzi do gwałtownego pomnażania się wolnych rodników w wyniku zaburzenia metabolizmu tlenu. A sprzyjają temu:

* stany zapalne
* niedobory witamin – niewłaściwa dieta
* stresujący tryb życia , palenie papierosów
* promieniowanie UV, zanieczyszczenie

Wszystko to dodatkowo zaśmieca nasz organizm w nieprawdopodobny sposób. W konsekwencji poddani jesteśmy permanentnemu stresowi oksydacyjnemu.

Redakcja poleca

REKLAMA