Przyszła mama jedzie na urlop

kobieta, mężczyzna, ciąża
Ciąża to nie powód, by przez dziewięć miesięcy siedzieć w domu. Zanim w twoim życiu nastąpi wielka zmiana, jedź na wakacje. Potem nie będzie to już tak proste.
/ 10.08.2009 17:56
kobieta, mężczyzna, ciąża

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, zacznij szukać miejsca, które chciałabyś odwiedzić. Z obszaru poszukiwań wyłącz jednak kraje tropikalne i egzotyczne ze względu na większe ryzyko zatruć pokarmowych, których konsekwencją jest biegunka (w ciąży może być bardziej niebezpieczna) oraz choroby, których nie ma w naszym rejonie świata. Co prawda można się przed nimi chronić szczepionkami (niektóre są dopuszczone nawet dla ciężarnych), lepiej jednak ich unikać. Idealne miejsca dla przyszłych mam to zaciszne zakątki ze świeżym powietrzem, zdrową kuchnią i pięknym krajobrazem. Możesz planować pobyt nad morzem, także ciepłym, i w górach (choć pewnie nie zdecydujesz się na wędrówki męczącym szlakiem i w wysoko położone rejony.

O wyjeździe powinien decydować ginekolog. Prawdopodobnie bez przeszkód będziesz mogła wyjechać w pierwszym i drugim trymestrze. Natomiast po 32. tygodniu ciąży zaleca się już mniej forsowny tryb życia. Jeśli wyjazdy, to niedalekie. Nawet jeśli ciąża przebiega prawidłowo, prawdopodobieństwo, że urodzisz przed terminem, jest teraz większe. Lepiej, by nie doszło do tego w przypadkowym miejscu...

Dla przyszłej mamy wybór środka transportu jest niezwykle istotny.

Samolotem najbezpieczniej lecieć w drugim trymestrze, w pierwszym jest większe ryzyko krwawienia, w trzecim przedwczesnego rozwiązania. W związku z tym niektóre linie lotnicze nie zabierają na pokład kobiet w 37. tygodniu lub w bardziej zaawansowanej ciąży. Rezerwując bilet, uprzedź o swojej sytuacji, możesz liczyć na lepsze miejsce. Dowiedz się, czy nie będą ci potrzebne dodatkowe dokumenty lub zaświadczenie od lekarza. Na pokładzie powinnaś zginać i prostować nogi, aby zapobiec kłopotom z krążeniem (na początku zwykle wyświetlane są filmy, które pokazują, jak to robić).

Samochodem możesz jechać sama, ale po 32. tygodniu kierownicę bezpieczniej jest przekazać w inne ręce. Auto daje poczucie swobody, możesz zatrzymać się, kiedy chcesz, nawet co godzinę. Możesz też zabrać nieograniczoną ilość bagażu. Choć przepisy o ruchu drogowym zwalniają cię z zapinania pasów, nie zwalniają z odpowiedzialności za swoje zdrowie i zdrowie dziecka. Możesz użyć specjalnego adaptera do pasów, dzięki któremu układa się on tak, by nie ugniatać brzucha.

Pociągiem przyszłej mamie jedzie się najwygodniej, zwłaszcza gdy podróż jest bardzo długa. Siedzisz wygodnie, w każdej chwili możesz wstać, by rozprostować nogi, i co najważniejsze, nie będziesz odczuwać objawów choroby lokomocyjnej tak, jak w innych środkach komunikacji. Problem (przede wszystkim higieniczny) stanowi jedynie toaleta. To uciążliwe dla przyszłej mamy, która musi odwiedzać ją znacznie częściej niż inni pasażerowie.

prof dr hab. Ewa Dmoch-Gajzlerska ginekolog położnik, kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Gdzie najlepiej jechać na urlop, gdy jesteś w ciąży? Podyskutuj na forum polki.pl

Redakcja poleca

REKLAMA