Czy wiesz jak ustawiać szkło na stole?

Nawet podczas świątecznych spotkań z rodziną mało kto zwraca uwagę na ustawienie szkła: kieliszków, szklanek ściśle wg zasad savoir-vivre’u. Często ustawiamy szkło pośpiesznie i niestarannie, kiedy goście już są za drzwiami. Aby jednak podnieść rangę spotkania warto stosować się do 5, moim zdaniem najważniejszych, zasad odpowiedniego doboru i ustawienia szkła.

Czy wiesz jak ustawiać szkło na stole?

Kieliszki zawsze ustawiamy po prawej stronie talerza. Najlepiej jest wyobrazić sobie tarczę zegara i kieliszek ustawić na godzinie 13.00.

Szkło na stole stawiamy w takiej kolejności jak kolejność jego użycia. Takim sztandarowym, książkowym przykładem będzie kolejność: kieliszek do wódki, kieliszek do białego wina, kieliszek do wina czerwonego.

Od 1928 roku do teraz. To video pokazuje fragmenty filmów, które zdobyły Oscara za najlepsze efekty specjalne w ciągu ostatnich 88 lat!

Jeśli do deseru podajemy alkohol, kieliszek powinien być podany nie od razu na początku przyjęcia, ale dopiero po podaniu kawy.

Bardzo ważnym kieliszkiem na stole, o którym na co dzień zdajemy się zapominać, jest kieliszek przeznaczony do podawania wody mineralnej. Pamiętajmy, aby ustawić go z boku talerza podstawowego, dzięki temu łatwo będzie nam sięgać po wodę w trakcie całego posiłku. Do wody zamiast kieliszków możemy też podać małe szklanki, takie same jak podaje się do soków.

Ostatnia uwaga: jeśli kieliszki nie mieszczą się w jednym rzędzie, ustawiamy je w co najwyżej dwóch rzędach – ale to będą naprawdę sporadyczne przypadki na gruncie przyjęć domowych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)