Niania pilnie poszukiwana

Nie tylko zastępuje cię podczas nieobecności, troskliwie opiekując się dzieckiem. Codziennie uczestniczy też w jego rozwoju.
/ 04.09.2006 16:47
niania1.jpgOsoba, której masz powierzyć swój największy skarb, nie może być przypadkowa. Nic dziwnego, że rozmowy z kandydatkami i wybranie spośród nich tej najlepszej sprawiają trudność. Oto wskazówki, które ci to zadanie ułatwią.

Na miarę potrzeb
Każda rodzina i każde dziecko potrzebują trochę innej niani. Zależy to od tego, na ile godzin wychodzicie z mężem do pracy, w jakim wieku jest wasza pociecha, jakie masz wymagania, ile jesteś w stanie zapłacić. Wszystko to powinnaś sobie ułożyć w głowie, zanim zaczniesz szukać.

1. Ile czasu będziesz spędzać poza domem? Jeśli planujesz powrót do pracy na pół etatu, opiekunka nie jest potrzebna cały dzień. Możesz więc rozejrzeć się za studentką albo panią, która ma dzieci w wieku szkolnym i szuka pracy do 15.00. Zatrudnisz osobę w miarę młodą.
2. Czy możesz potrzebować niani wieczorami oraz w weekendy? Jeśli tak, studentka może okazać się kiepskim wyborem (imprezy!), podobnie mama kilkulatków. Starsza osoba bez zobowiązań to lepsze rozwiązanie, ale upewnij się, czy nie spędza weekendów np. na działce. Najlepiej, by mieszkała blisko – nie będzie mieć kłopotu z powrotem do domu późno wieczorem.
3. Gdzie mieszkasz? Jeśli w dobrym punkcie komunikacyjnym, możesz szukać niani mieszkającej nieco dalej. Jeżeli na przedmieściach, lepiej by była z okolicy lub miała samochód.
4. Jak dużej pomocy oczekujesz? Chcesz tylko opieki czy także osoby do prowadzenia domu, sprzątania, gotowania? Jeśli potrzebujesz jej na kilkanaście godzin – może warto, by zamieszkała z wami? Coraz popularniejsze jest zatrudnianie osób np. z Ukrainy, dla których jest to korzystna oferta.
5. Ile możesz regularnie płacić? Niania kosztuje mniej więcej od 5 do 12 złotych za godzinę. Im dłużej pracuje, tym stawka godzinowa jest niższa. Jeśli nie masz dużych funduszy, rozejrzyj się za osobą mieszkającą w pobliżu, która sama wychowuje dziecko i chciałaby dorobić, zajmując się u siebie jeszcze drugim malcem. A możesz wspólnie z kilkoma mamami z okolicy wynajmiecie opiekunkę – będzie tanie miniprzedszkole.
6. W jakim wieku jest dziecko? Jeśli to niemowlę, niania powinna mieć doświadczenie w pielęgnacji takich maluchów. Gdy szukasz towarzyszki zabaw dla dwu-, trzylatka, zwracaj uwagę na to, czy kandydatka jest pełna energii, wesoła. By miała siły na dokazywanie z malcem, nie powinna być zbyt wiekowa.

Dobra – czyli jaka?
Podsumuj teraz warunki, które powinna spełniać niania zbliżona do ideału. Wówczas opieka nad dzieckiem będzie przebiegała wedle twoich oczekiwań.
7. Serdecznie, ciepło odnosi się do malucha. Nie będzie traktowała go z góry ani infantylnie. Zadba o jego bezpieczeństwo, np. podczas pierwszego spotkania przewidzi, że może zsunąć się nagle z kanapy.
8. Jest doświadczona. Zajmowała się dziećmi w podobnym wieku co twoje, np. rodzeństwem, kuzynami. Jeśli u kogoś pracowała, poproś o referencje i telefon do tej rodziny.
9. Jej poglądy na wychowanie są zbliżone do twoich. Nie będzie zmuszać do jedzenia, krzyczeć, oglądać telewizji przy dziecku itp. Jest otwarta na sugestie, nie upiera się, że tylko jej metody wychowawcze są słuszne.
10. Ma ustabilizowaną sytuację mieszkaniową i zawodową. Jeśli kończy naukę, zorientuj się, jakie ma dalsze plany. Może chcieć wyjechać na dłuższe wakacje albo w podbramkowej sytuacji będzie musiała wrócić do odległego rodzinnego miasteczka.
11. Nie mieszka zbyt daleko. Zmniejsza to ryzyko spóźnień (autobus nie przyjechał, drogi zasypało), ułatwia nagłe „zastępstwa” i późne powroty. Ma samochód – to wielki atut!
12. Będzie dyspozycyjna. Gotowa jest zostać czasem dłużej, przyjść, gdy wychodzicie z mężem wieczorem.
13. Jest pogodna, pomysłowa. Zna rozmaite bajki i zabawy, wie też, skąd czerpać podpowiedzi. Lubi spędzać z dzieckiem czas.
14. Rzeczywiście chce opiekować się dzieckiem. Jest tym zainteresowana, widzisz, że będzie to robiła z oddaniem. Nie szuka jakiegokolwiek zajęcia, byle tylko dorobić.
15. Nie jest na nic przewlekle chora. Ma dużo siły (m.in. bez problemu może podnieść dziecko), jest energiczna i sprawna.
16. Nie pali, nie ma nałogów. Widać, że dba o zdrowie i wygląd. Jest czysta i schludna.

Czas na szukanie
Potrzebujesz na to dwa, trzy miesiące. Musisz nie tylko spotkać się przynajmniej z kilkoma kandydatkami, ale też zarezerwować czas na wspólne z dzieckiem poznawanie nowej pani i pierwsze „próby”. A zatem – do dzieła! Masz kilka dróg:
17. Rozpuść wici wśród rodziny i znajomych. Pytaj na placu zabaw, u fryzjera – może ktoś niedługo zwalnia nianię i uda ci się ją „odziedziczyć”.
18. Powieś ogłoszenia w najbliższej przychodni, parafii, na przystanku autobusowym, obok sklepu.
19. Zamieść anons w lokalnej gazecie (koszt nie jest duży).
20. Skorzystaj z pomocy agencji opiekunek (telefony znajdziesz w prasowych działach ogłoszeń i w Internecie). Pośrednictwo kosztuje przynajmniej połowę pierwszej miesięcznej pensji niani, ale kandydatki są zwykle wcześniej sprawdzane przez agencję.
21. Szukaj przez Internet. Na portalu www.niania.pl można znaleźć opiekunkę, zamieścić ogłoszenie, wymienić się opiniami z innymi rodzicami. Po wpisaniu hasła „szukam niani” na www.google.pl otrzymasz listę stron, gdzie zamieszczane są oferty.
22. Wytypuj kilka kandydatek. Zanim odetchniesz z ulgą, czeka cię jeszcze ostateczna decyzja. Zaproś na rozmowę różne osoby (studentkę, starszą panią, swoją rówieśnicę) – porównasz, z którą najlepiej udaje ci się porozumieć i czy różnica wieku ma znaczenie.

Monika Krawiecka