Jak być matką i partnerką

Tradycyjny podział ról między kobietę i mężczyznę zanika. Po narodzinach dziecka uważasz za oczywiste, że zajmują się nim oboje rodzice. Ale co robić, gdy nieporozumienia między wami wciąż się mnożą?

Ona czuje, że on jej nie pomaga. On uważa, że cokolwiek zrobi, będzie źle. Nawet wieczorem, gdy maluch uśnie, trudno jemu i jej pobyć chwilę ze sobą, bo od razu pada: „Mogłeś przynajmniej posprzątać zabawki” albo „Cały dom na mojej głowie”... Znasz to?

A przecież tak naprawdę nie liczy się to, kto ile zmienił pieluszek i czy na obiad była pomidorowa. Ważne jest, w jaki sposób dwie osoby wspólnymi siłami – uzupełniając się i zachowując przy tym swoją odrębność – potrafią wspierać dziecko w rozwoju. Oto nasza podpowiedź, jak odzyskać mężczyznę nie tylko jako tatę dla malucha.

Matka jest jedna, czyli jak korzystać z pomocy taty, nie tworząc z niego własnej kopii
Nawet jeśli twój partner był przy tobie w pierwszych dniach po narodzeniu dziecka, to w końcu musiał wrócić do pracy. Teraz czas, jaki może poświęcić rodzinie, ogranicza się do kilku godzin tygodniowo i zazwyczaj wolnych weekendów. Wykorzystaj te chwile na wzmocnienie jego relacji z maluchem. Wtedy łatwiej podzielicie się wspólnymi obowiązkami. Okaż zaufanie do tego, co robi partner, daj mu do zrozumienia, że liczysz na jego pomoc, a jego obecność ma znaczenie także dla rozwoju malucha.

Klucz do sukcesu
- Dziel się przeżyciami i kłopotami – mąż poczuje, że go potrzebujesz, a ty skorzystasz z jego wsparcia.
- Opowiadaj dziecku o tacie, o tym, czym się zajmuje, gdzie pracuje, co lubi. Wyrażając się pozytywnie o nieobecnym w ciągu dnia ojcu, wzmocnisz jego pozycję w oczach malucha.

W składzie porcelany, czyli grunt to dobre relacje z maluchem
Żadna mama nie zaspokoi wszystkich potrzeb dziecka, to oczywiste. Nie dasz rady, nawet jeśli skupisz się tylko na tym. Dlatego daj szansę tacie, by on także – tak jak ty, na swój sposób, popełniając błędy – zbudował trwałe relacje z malcem. Mężczyźni inaczej zwracają się do swoich dzieci, inaczej się z nimi bawią, dając wyjątkową zachętę do rozwoju. A to, że twój partner nie jest taki jak mąż przyjaciółki, który świetnie radzi sobie z karmieniem czy przewijaniem kilkumiesięcznego maluszka, wcale nie oznacza, że nie sprawdza się jako ojciec.

Klucz do sukcesu
- Spróbuj dostrzec, że tata daje dziecku co innego niż mama, zamiast spoglądać na partnera wzrokiem bazyliszka i czekać, aż popełni błąd.
- Szanuj odrębność waszych ról. Wzajemne uzupełnianie się w opiece nad dzieckiem przyniesie i wam, i maluchowi dużo korzyści.

O co tyle hałasu, czyli jak oddzielić obowiązki domowe od wychowywania
Wraz z pojawieniem się dziecka kością niezgody pomiędzy rodzicami staje się dom. Mężczyzna mylnie oczekuje, że kobieta będzie sama wypełniać obowiązki gospodyni domowej. Natomiast ona, przytłoczona codziennymi sprawami, często bezskutecznie i z coraz większą frustracją szuka wsparcia w partnerze. Codzienna przepychanka odbywa się kosztem dbania o potrzeby dziecka i siebie nawzajem. Lepiej razem planować sprzątanie i większe zakupy, by obie strony wiedziały, że nic nie bierze się znikąd i nie robi samo. Poza tym dom to nie muzeum, a i bez dwudaniowego obiadu da się przeżyć. Nie da się za to nadrobić czasu spędzonego z dzieckiem.

Klucz do sukcesu
- Nie czekaj, aż partner się domyśli. Mężczyzna potrzebuje jasnego przekazu. Proś o konkretną pomoc, wyznaczaj priorytety, a łatwiej zaangażujesz go w sprawy domowe i rodzicielskie.
- Nastaw się pozytywnie, zamiast skupiać się nad tym, czego nie zrobił twój mąż, zauważ, ile zrobił.

Kochać na dwa serca, czyli jak zadbać o dobre relacje emocjonalne
Miłość bezwarunkowa istnieje, ale najpewniej tylko pomiędzy mamą i dzieckiem. Mimo zmęczenia zawsze trafnie umiesz ocenić jego potrzeby. Skupiona na maluchu od partnera wymagasz ciągłego zrozumienia. Ale pamiętając tylko o sprawach przyziemnych (ciepły obiad, posprzątany dom), przyjmujesz wobec męża postawę opiekuńczej matki, a nie blisko związanej z nim emocjonalnie partnerki.

Klucz do sukcesu
- Pielęgnuj swoje uczucia wobec partnera – to, co wcześniej was łączyło, wraz z pojawieniem się dziecka jeszcze bardziej wzmocni wasz związek.
- Zadbaj o czas wyłącznie dla was dwojga. To konieczna chwila relaksu. Pomoże wam ona wyeliminować codzienne nieporozumienia – gdy narasta frustracja, stres czy zmęczenie, wcale o nie nietrudno. Powodzenia!
Jak powrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)