Gładka jak aksamit skóra niemowlęcia

Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i łatwo się przesusza. Dlatego wielkie znaczenie ma wybór kosmetyków, do jej pielęgnacji. Najlepszym sposobem ochrony skóry jest unikanie chemikaliów i pielęgnowanie jej możliwie jak najbardziej naturalnie.
/ 19.06.2009 08:30
Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i łatwo się przesusza. Dlatego wielkie znaczenie ma wybór kosmetyków do jej pielęgnacji. Najlepszym sposobem ochrony skóry jest unikanie chemikaliów i pielęgnowanie jej możliwie jak najbardziej naturalnie.

Skóra maluszka ma cudowny naturalny zapach. W związku z tym nie jest konieczne używanie perfumowanych płynów do kąpieli i innych produktów. Oczywiście mam na myśli to, że zapach kosmetyków nie powinien być bardzo intensywny. Dobrym sposobem ochrony skóry jest również pranie nowych ubranek przed ich założeniem bobaskowi. Tkaniny te mogą bowiem zawierać pozostałości np. związków chemicznych, które były stosowane podczas produkcji.
Warto również kupować maluszkowi ubranka z włókien naturalnych np. bawełny. Sztuczne włókna uniemożliwiają skórze przechodzenie jej naturalnych procesów takich jak np.”oddychanie”.
Zanim wydzielina gruczołów tłuszczowych w skórze utworzy ochronną barierę, mija kilka tygodni. Dlatego też do kąpieli malucha warto dodawać specjalne emulsje natłuszczające. Jeden ze znanych płynów do kąpieli zawierającym oliwkę jest płyn Cleanic Dzidziuś. Można stosować go już od 1 miesiąca życia. Płyn ten nie powoduje podrażnienia oczu, ponieważ nie zawiera barwników ani mydła. Producent poleca go również dla niemowląt ze skórą skłonną do alergii lub podrażnień.

Gładka jak aksamit skóra niemowlęcia

Jednym z dawnych sposobów na zmiękczenie i nawilżenie delikatnej skóry niemowlęcia jest kąpiel w płatkach owsianych. Ma ona dodatkowo właściwości łagodzące świąd (związany np. z wypryskiem lub ugryzieniem owadów).Jak przygotować owsianą kąpiel? Najpierw przygotuj składniki:
  • 2 filiżanki płatków owsianych,
  • 4 filiżanki zimnej wody.
W umytym młynku do kawy lub mikserze należy zmielić płatki owsiane (na proszek). Uzyskany proszek należy zalać 4 filiżankami zimnej wody. Miksturę dokładnie wymieszać i wlać do ciepłej wody w wanience. Po czym poznasz, ze dobrze wszystko przygotowałaś? - woda powinna przybrać mleczny kolor i być śliska w dotyku.

PAMIĘTAJ!!!
Podczas kąpieli maluszka nie dopuść do zmoczenia oczek, ponieważ płatki owsiane mogą je podrażnić. Uważaj także podczas kąpieli i wyjmowania dziecka z wanny, ponieważ skóra maluszka będzie bardzo śliska.

Bardzo ważna jest dbałość o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry maleństwa. Jeśli twój maluszek ma sucha skórę - po kąpieli stosuj oliwę z oliwek, olej jojoba lub oliwkę Cleanic Dzidziuś.
Oliwka ta bardzo ważną zaletę - szybko się wchłania, a przy tym nie brudzi bielizny. Jako, że skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa, oliwka ma przyjemny a co ważniejsze bardzo delikatny zapach. Oliwka Cleanic Dzidziuś może być także stosowana wtedy, gdy u bobaska pojawi się ciemieniucha. Gruczoły łojowe nadmiernie wytwarzają łój, a to prowadzi do powstawania grubych, żółtawych łusek. Ciemieniucha może utrzymywać się przez okres kilku miesięcy. Aby ją likwidować po kąpieli wysmaruj główkę oliwką i pozostaw tak na noc. Rano miękką szczoteczką wyczesz luźne łuski i tak walcz z ciemieniuchą każdego dnia. Gdyby ciemieniucha była oporna, zastosuj krem nagietkowy.

Istotne znaczenie w pielęgnacji skóry głowy ma też wybór dobrego szamponu. Taki szampon to ten, który jest pozbawiony barwników, konserwantów i nie szczypie w oczka bobaska. Myślę, że ważne tez jest aby szampon nie pienił się za bardzo. Jednym z tego typu szamponów (który zyskał aprobatę Instytutu Matki i Dziecka) jest szampon Cleanic Dzidziuś. Mamusie wypróbujcie - nawet cena wydaje się przystępna (około 6 zł).

Inne akcesoria, które również mogą ci się przydać to patyczki do uszu. Są one wykonane z czystej bawełny (niektóre z nich np. Cleanic Dzidziuś) mają specjalny kształt, który pozwala na zachowanie bezpieczeństwa podczas pielęgnacji. Patyczki te można stosować również do pielęgnacji gojącego się pępka. Higiena pępka ma istotne znaczenie, bo zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Niezbędny jest 70% spirytus, jałowe gaziki oraz wspomniane już patyczki (najlepiej nimi dotrzeć do wszystkich zakamarków). Skórę wokół pępka przemywaj kilka razy dziennie, a kikut pępuszka delikatnie odginaj (po to aby spirytus również dotarł do pierścienia). Pamiętaj o tym, że wietrzenie pępka przyspiesza jego gojenie.
Objawy, które powinny cię zaniepokoić to:
  • zaczerwienienie,
  • ropna wydzielina,
  • sącząca się krew z pępka,
  • przykry zapach.
Jeśli je zauważysz u swojego malca pokaż go lekarzowi. Jest to rozwijający się stan zapalny pępka i niezbędne jest zastosowanie leku.

źródło - materiały prasowe
 Celina Fręczko, położna




Redakcja poleca

REKLAMA