Fotelik samochodowy - 8 rad jak go bezpiecznie zamocować

Jak zamontować fotelik dla dziecka w samochodzie fot. Fotolia
Czy wiesz, jak prawidłowo zamocować fotelik samochodowy i bezpiecznie przypiąć w nim dziecko?
Małgorzata Świgoń / 10.05.2019 09:21
Jak zamontować fotelik dla dziecka w samochodzie fot. Fotolia

Fotelik samochodowy dla dziecka to konieczność. W razie wypadku niezabezpieczone dziecko nie ma praktycznie żadnych szans, by uniknąć urazu. 

Spis treści:

Jeśli chodzi o przewożenie dzieci, nie ma wyjątków od reguły. Każde musi siedzieć w foteliku w czasie jazdy samochodem. I to powinno być oczywiste dla każdego rodzica, a jak pokazuje raport „State of Safety” przygotowany na zamówienie firmy Britax Rӧmer, nie jest... 
Zakup fotelika nie jest rzeczą trudną, ale z pewnością taką, której należy poświęcić czas i uwagę
- wyjaśnia Piotr Chabowski, ekspert marki Britax Rӧmer.

Tymczasem jedna piąta Europejczyków poświęca więcej czasu na znalezienie nowego telefonu czy tabletu niż odpowiedniego fotelika samochodowego dla swojego dziecka. Aż 67% badanych przeznacza na ten cel także więcej pieniędzy.

Jaki fotelik samochodowy kupić?

Nie polecamy kupować fotelika samochodowego przez internet. Decyzja o jego zakupie nie powinna być również podejmowana tylko dlatego, że jakaś marka oferuje tzw. zestaw 3 w 1 (wózek z gondolą, spacerówkę i fotelik w komplecie). 

Zakupu pierwszego fotelika nie zostawiajmy na ostatnią chwilę. Zgodnie z prawem, dziecko ze szpitala musi wrócić już w foteliku. Powinien być to więc jeden z pierwszych zakupów przy kompletowaniu wyprawki dla niemowlaka.  

Warto także zapytać sprzedawcę, jakie testy przechodził dany model fotelika samochodowego. 

Najpopularniejsze są testy ADAC, w których każdy fotelik otrzymuje ocenę w każdej kategorii. Wynik „bardzo dobry” lub „dobry” oznacza, że fotelik zapewnia dziecku najwyższy stopień bezpieczeństwa i warto się nim zainteresować. Dodatkowym świadectwem wysokiej jakości jest „Plus test”, który pozytywnie przechodzą wyłącznie foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, a więc spełniające najwyższe kryteria bezpieczeństwa.
- wyjaśnia Piotr Chabowski, ekspert marki Britax Rӧmer.

 Warto podpytać także sprzedawcę o dodatkowe rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa fotelika.

Jak dostosować fotelik samochodowy do wieku? 

  • Dla niemowląt - o wadze do 10 kg (mniej więcej do 9. miesiąca) - najodpowiedniejsza jest głęboka kołyska, tzw. gondola do leżenia.
  • Dla maluchów - o wadze od 9 do 18 kg (zwykle od 9. miesiąca do 3 lat) - fotelik, w którym dziecko siedzi lub znajduje się w pozycji półleżącej.
  • Dla przedszkolaków - o wadze od 15 do 25 kg (zwykle od 3 do 7 lat) - fotelik do siedzenia.
  • Dla dzieci w wieku szkolnym, które ważą od 22 do 36 kg (zwykle powyżej 7 do 10 lat ) - podstawka do siedzenia. Pas powinien przebiegać skośnie przez klatkę piersiową - nigdy na wysokości szyi.
  • Dzieci powyżej 36 kg o wzroście powyżej 138 cm mogą jeździć - przypięte jedynie pasem samochodowym.

Jak zamocować fotelik samochodowy dla dziecka?

  • Zanim kupisz fotelik samochodowy, przymierz go do swojego samochodu i upewnij się, że pasuje.
  • 
Przeczytaj instrukcję i zastosuj się do niej. Tylko wtedy fotelik będzie stabilny przy gwałtownym hamowaniu i nie zmieni swojego położenia. 

  • Z reguły montuje się go pasami bezpieczeństwa, w które fabrycznie wyposażony jest samochód, ale niektóre modele mają między oparciem, a siedziskiem kanapy specjalny system (tzw. Isofix), w który wpina się metalowe zaczepy fotelika. To nie tylko wygodna i szybka metoda montażu, ale też bezpieczna. Fotelik jest zamontowany stabilnie i nie przesuwa się podczas jazdy.


  • Sprawdź, czy pasy nie są skręcone lub o coś nie zahaczają. Gdy już zamontujesz fotelik, gwałtownie nim szarpnij. W ten sposób przekonasz się, czy rzeczywiście solidnie go umocowałaś.

Jak prawidłowo przypiąć dziecko?

  • Pamiętaj, że między brzuchem dziecka, a pasami powinna zmieścić się twoja dłoń (włożona płasko). Zbyt ciasno przypięte pasy mogą uciskać malucha. Będzie się wiercił, a zbytni luz grozi natomiast tym, że przy ewentualnym zderzeniu, główka dziecka wychyli się do przodu, co grozi uszkodzeniem kręgów szyjnych. 

  • Kręgosłup dziecka musi przylegać do oparcia. Starsze dzieci, które siedzą na podstawkach, powinny mieć pas przeciągnięty przez ramię. W żadnym wypadku nie może się on znajdować na wysokości szyi lub pod pachą dziecka, bo w chwili wypadku, dziecko silnie uderzy głową o kolana.

  • Gondolę dla niemowlaka montuj na tylnym siedzeniu. Możesz to zrobić także na przednim, pod warunkiem, że nie masz poduszki powietrznej. Jej otwarcie mogłoby być niebezpieczne dla dziecka. Zawsze umieszczaj gondolę tyłem do kierunku jazdy. W razie wypadku niemowlę dodatkowo ochroni konstrukcja fotelika.

  • Starsze dzieci sadzaj na tylnym środkowym siedzeniu, o ile są tam pasy, którymi można przypiąć fotelik. Gdy ich nie ma – posadź dziecko na tylnym siedzeniu po stronie pasażera, przypnij pasami – wtedy kierowca będzie mógł zerkać na dziecko.

Zobacz także:Jak podróżować samochodem z małym dzieckiem?

Redakcja poleca

REKLAMA