Dynamiczny smoczek - przełom w karmieniu niemowląt

Lovi
To przełom w karmieniu butelką. Karmiąc dziecko bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, w jak skomplikowanym procesie uczestniczymy.
/ 17.08.2009 11:14
Lovi

Podając maluszkowi pierś niejako zmuszamy go do bardzo aktywnej pracy.

Dziecko ssąc aktywnie (prawidłowo), wykonuje następujące czynności:
A. wdech przez nos,
B. cztery, pięć taktów ssania – w tym momencie bardzo ważne jest, aby wargi dziecka szczelnie przylegały do brodawki mamy lub szerokiego odprowadzenia smoczka,
C. jeden takt połknięcia,
D. wydech przez nos
Ten skomplikowany mechanizm to „cud natury”, pozwalający maleństwu uczyć się zaspokajać podstawowe potrzeby żywieniowe. Aktywne ssanie to praca dziecka (mięśni warg i języka), polegająca na samodzielnym wysysaniu pokarmu z piersi czy smoczka (butelki).


Jak zadbać o aktywne ssanie, gdy karmisz dziecko butelką?

Podstawowe znaczenie mają tutaj akcesoria do karmienia, a w szczególności smoczek i butelka. Najnowocześniejsze smoczki i butelki powinny promować model aktywnego ssania i być produktami fizjologicznymi. Na szczególną uwagę zasługują tutaj akcesoria do karmienia Lovi, promują bowiem wyżej opisany model aktywnego ssania i wymagają od dziecka aktywnej pracy podczas pobierania pokarmu z butelki). Właśnie na tym polega ich nowatorstwo i fizjologia!

Większość dostępnych na rynku smoczków wykonana jest tylko z jednej warstwy silikonu, tzn. podstawa i końcówka smoczka są tej samej grubości, co uniemożliwia dziecku aktywne ssanie i pracę ze smoczkiem w czasie karmienia.



Smoczek Lovi jako jedyny z obecnych na rynku spełnia parametry umożliwiające aktywne ssanie:
• jest dynamiczny - dzięki opatentowanej technologii niejednorodnych warstw silikonu smoczek modyfikuje swój kształt (wydłuża się) dopasowując się do rytmu i siły ssania dziecka:
a) cieńsza warstwa silikonu znajduje się w końcówce smoczka (dziecko trzyma tą część smoczka w buzi). Dzięki temu smoczek rozciąga się podczas pobierania pokarmu i powraca do pozycji wyjściowej w czasie przełykania (1);
b) grubsza warstwa silikonu znajduje się w dolnej części smoczka, która stanowi stabilną podstawę dla warg dziecka. Dzięki temu wargi dokładnie przylegają do podstawy smoczka i dziecko nie łyka powietrza z pokarmem w czasie ssania (2);
• posiada kształt i profil maksymalnie zbliżony do kobiecej piersi
• posiada wewnętrzne kanaliki (3), regulujące przepływ pokarmu (na wzór kobiecych kanalików laktacyjnych)


Czy wiesz że:

Dziecko korzysta z butelki zwykle do 18 miesiąca życia? Jest to długi okres doświadczeń ssania – połykania i oddychania, który decyduje o przyszłych umiejętnościach artykulacyjnych związanych z kształtowaniem się mowy. Można powiedzieć: „Pokaż mi jak Twoje dziecko ssie, a ja powiem Ci jak będzie mówiło”.


Zapamiętaj:

Wybierając smoczek dla swojego Maleństwa, zadbaj o to, aby spełniał on wszystkie parametry umożliwiające aktywne ssanie. Pamiętaj, że model aktywnego ssania promują smoczki dynamiczne.

konsultacja – Aleksandra Łada

Neurologopeda – Specjalista NDT SLT

Wykładowca akademicki w dziedzinie Neurologopedii Klinicznej

Konsultant w zakresie zaburzeń rozwoju funkcji oralnych  i  komunikacyjnych u dzieci.