Czy wiesz jak zrobić bibliografię do pracy magisterskiej?

Dla mnie najskuteczniejsze metody wyszukiwania pozycji do bibliografii były następujące. A jakie są Twoje?
/ 28.05.2010 13:30

Przeszukanie katalogu komputerowego, internetowego Od tego wszystko się zaczyna. W katalogu komputerowym biblioteki szybko znajdziesz pozycje podstawowe dla Twojego tematu. W zaledwie kilka sekund otrzymasz do kilkudziesięciu ważnych pozycji. Zwróć uwagę na to, z jakiej placówki katalogów korzystasz. Zdarza się tak, że nawet Biblioteka Narodowa nie posiada pewnych pozycji, dlatego należy szukać w placówce wyspecjalizowanej w danym obszarze wiedzy. Jeśli np. piszesz pracę z filozofii warto przejrzeć nie tylko katalogi uczelniane, lecz również katalogi Instytutu Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk. Dostęp do katalogów może mieć każdy po ówczesnym zalogowaniu się drogą internetową.

Czytanie bibliografii prac o tematyce zbliżonej do mojej To najszybszy i najbardziej owocny sposób. Dzięki przejrzeniu innych bibliografii masz gotową wiązkę nie tylko pozycji, które zamieścisz w swojej bibliografii, lecz również przekrój nazwisk osób, które zajmowały się danym tematem, bądź myślicielem. Po czym działając w myśl zasady po nitce do kłębka przeszukujesz tytuły prac interesujących Cię autorów.

Pytać należy każdego. Warto rozmawiać z osobami, które interesują się, piszą bądź pisały pracę z obszaru Twoich zainteresowań. Mogą Ci wskazać ciekawy artykuł, czy mało znaną pozycję książkową, na którą ciężko jest trafić w bardziej konwencjonalny sposób. Promotor, jak wiadomo nie zawsze ma czas i wenę do tego aby się zajmować każdym studentem z osobna, ponadto często bywa tak, że jednocześnie zajmuje się rozmaitymi tematami i jego wiedza nie zawsze jest w 100% wyczerpująca. Od kolegów zdobędziesz informacje np. na temat nowości, najświeższych odkryć, czy interpretacji.

Przeglądanie forów internetowych Fora internetowe, blogi, witryny tematyczne to również dobre miejsce żeby znaleźć coś ciekawego. W internecie mamy do czynienia z żywą tkanką myślową, która codziennie się aktualizuje. Jednak informacje, jakie pozyskamy warto weryfikować. Jak wiadomo pisać może każdy, niekoniecznie znając się na danej rzeczy. Traktuj internet, jako wiązkę drogowskazów i źródło inspiracji, nigdy jednak, jako źródło cytatów.

Redakcja poleca

REKLAMA