Zazdrość o rodzeństwo - 3 porady

rodzeństwo na plaży nurkuje fot. Fotolia
Choć starasz się dzieci traktować tak samo, one i tak rywalizują o twoje uczucia. Czy zazdrość między rodzeństwem jest nieunikniona? Jak jej zaradzić?
/ 22.05.2013 07:24
rodzeństwo na plaży nurkuje fot. Fotolia

Zazdrosne bywają starsze dzieci o młodsze i maluchy o starszaki. Bywa, że np. kilkulatek próbuje uszczypnąć maleństwo, zaś ono z kolei marudzi, gdy przytulasz pierworodne dziecko. Oboje bowiem chcą być w centrum uwagi, a brat czy siostra wchodzą im w paradę. Takiej rywalizacji nie da się wyeliminować całkowicie. Na szczęście można ją znacznie osłabić. W jaki sposób?

1. Przed narodzinami

Malec wkrótce będzie miał rodzeństwo? Aby łatwiej zaakceptował zmiany w domu, przygotowuj go stopniowo na pojawienie się nowego przybysza.
  • Opowiadaj o tym, jak wygląda życie z noworodkiem. To ważne, bo dzieci często wyobrażają sobie maluszka jako świetnego kompana do zabawy. Tłumacz więc, że na to trzeba będzie trochę zaczekać, bo niemowlę nie umie mówić ani chodzić, dużo płacze i wymaga wiele troski.
  • Wspólnie kompletujcie wyprawkę dla noworodka, kupujcie wanienkę, wózek czy grzechotki. Dziecko swoje łóżeczko musi oddać maleństwu? Uświadom mu, co na tym zyska („Dostaniesz za to nowy tapczanik”).

2. Maluszek jest już z wami

Choć opieka nad noworodkiem pochłania czas i uwagę, staraj się nie tracić z oczu starszaka. Aby wciąż czuł się ważny i potrzebny, często przytulaj go, pieść, czytaj bajki, proponuj, by pomógł przy maleństwie (może np. nucić mu kołysanki). Ale to nie wszystko!  
  • Pilnuj, aby dziadkowie nie roztkliwiali się wyłącznie nad niemowlęciem. Zachwyty powinny być rozdzielane między rodzeństwo. Inaczej starsze dziecko poczuje się odtrącone.
  • Nie bój się pozwalać przedszkolakowi na bycie malutkim. Zapragnął używać smoczka lub pić z butelki? To przejściowa sytuacja, pozostająca bez wpływu na rozwój dziecka. Przypominaj tylko kilkulatkowi, że też ma swoje przywileje (może np. oglądać kreskówki i jeździć na rowerze).
  • Nie tłumacz starszemu, że młodsze potrzebuje większej uwagi rodziców. Dzieci potrzebują jej tyle samo!

3. Lata wspólnej zabawy

Czasem, gdy dzieci podrastają, rodzice sami nieświadomie podsycają w nich chęć rywalizacji. Jak tego unikać?
  • Nie porównuj malców w ich obecności. Nie powinni słyszeć, że jedno jest np. grzeczniejsze niż drugie.
  • Nie faworyzuj żadnej z pociech (np. częściej doceniając starszaka, który lepiej się uczy). Kiedy bowiem jedno z dzieci stale wyróżniasz, w drugim narasta zazdrość, niepokój i złość.

Redakcja poleca

REKLAMA