"Tajemnica twierdzy szyfrów" odcinki 4-5

"Tajemnica twierdzy szyfrów" odcinki 4-5
Na rozkaz Globckego Matheas Beer wertuje akta Jorga i znajduje wzmiankę o pewnym wydarzeniu...
/ 04.10.2007 13:29
"Tajemnica twierdzy szyfrów" odcinki 4-5


Piątek (28.09), godz. 20.20, "Tajemnica twierdzy szyfrów" (odc. 4/13), Reż. Adek Drabiński, Wyk. Paweł Małaszyński, Borys Szyc, Paweł Deląg, Piotr Grabowski, 43 min., TVP 1:

W tajnym ośrodku w pobliżu zamku Czocha wybucha pożar. Jorg przedostaje się tam, by sfotografować reaktor atomowy. Wówczas na miejsce przybywają Globcke, Sauer i jego pomocnik, Wolf. W Paryżu Compaigne i Czerny spotykają się z Joanną. Zawieniagin otrzymuje informacje od swojego szpiega "Kruka", że Niemcy odczytują radzieckie szyfrogramy. Postanawia zdobyć maszynę deszyfrującą. Beer zbiera informacje o Natalii. Coraz skuteczniej namierza on miejsca, z których dziewczyna przekazuje radiogramy z wiadomościami od Jorga. Tymczasem załoga wozu niespodziewanie odkrywa, że w okolicy działa jeszcze jedna radiostacja.


Piątek (05.10.), godz. 20.20, "Tajemnica twierdzy szyfrów" (odc. 5/13), Reż. Adek Drabiński, Wyk. Paweł Małaszyński, Borys Szyc, Paweł Deląg, Piotr Grabowski, 45 min., TVP 1:
Jorg ocala Annę Marię przed śmiercią. Dzięki Globckemu unika kary. Dowiaduje się, że kobieta to córka Hanny Solof, aresztowanej za działalność przeciw Hitlerowi. Radzieccy spadochroniarze pod dowództwem gen. Zawieniagina przygotowują się do desantu na zamek i zniszczenia maszyny deszyfrującej. W Leśnej Jorg przekazuje Natalii materiały szpiegowskie. Zauważa to folksdojczka Ewelina Robak. Beer namierza łączniczkę. Jorg odkrywa, że do uruchomienia "Aparatu" potrzeba radzieckich depesz, zdobytych przez Niemców w Charkowie w 1941 r. Znajdują się one w archiwum Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy w podziemiach Książa. Pomoc w ich zdobyciu oferuje zwierzchnik Jorga, prof. Kunze.

Lubisz nowy serial? Zobacz także wcześniejszy odcinek:

Niedziela (30.09.), godz. 20.10, "Tajemnica twierdzy szyfrów" (odc. 2/13), Reż. Adek Drabiński; wyk. Paweł Małaszyński, Borys Szyc, Paweł Deląg, Piotr Grabowski, 50 min., TV Polonia:
1939 r. Na podstawie porozumienia między Niemcami i ZSRR NKWD wydaje gestapo więźniów. Przyjmuje ich Sauer, szef bezpieczeństwa w zamku Książ. Kpt. Johann Jorg, przedstawiciel MSZ, żąda wówczas przekazania mu oficera polskiego wywiadu lotniczego, kpt. Czernego. Marzec 1945 r., zamek Czocha. Na rozkaz Globckego Matheas Beer wertuje akta Jorga i znajduje wzmiankę o tym wydarzeniu. Odwiedza Sauera. Ten potwierdza, że był świadkiem przejęcia więźnia przez Jorga, które rozgniewało szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. Uznał on wówczas, że Jorg działa na polecenie wodza Abwehry, adm. Canarisa, planującego wyjawić Zachodowi postępy Niemiec nad rozszczepieniem atomu. Sauerowi nie udało się jednak znaleźć na to dowodów, a zatrzymany przez niego Jorg został odbity przez ludzi Canarisa i wysłany do ośrodka kryptologicznego w Jeleniej Górze. Będąc tam, Jorg pozostaje pod obserwacją Globckego. Pewnego dnia poznaje Annę Marię Solof, siostrzenicę właściciela zamku, hrabiego Gütschowa.

Redakcja poleca

REKLAMA