Sposoby na kłamczuszka

kłamczuch, wychowanie fot. Panthermedia
Jeśli twój przedszkolak dosyć często mija się z prawdą, ucz go, że prawdomówność bardziej się opłaca.
/ 15.06.2011 15:53
kłamczuch, wychowanie fot. Panthermedia
Nie bagatelizuj sytuacji, w której malec wypiera się jakiejś psoty ("To nie ja stłukłem wazon!"), czy stwierdza np., że umył ręce, choć wcale tego nie zrobił. Inaczej smyk gotów uznać, że kłamanie to nic nagannego i zacznie mijać się z prawdą coraz częściej.

Skup się na przyczynach
Zastanów się, co może być powodem tego, że pociecha często cię oszukuje. Niewykluczone, że przyczyną są wcześniejsze przykre doświadczenia. Jeżeli np. malec jest besztany nawet za najmniejszy wybryk, to woli coś zmyślić, niż przyznać się do błędu, bo dzięki temu może uniknąć kłopotów.

Działaj łagodnie
Jeśli widzisz np. poplamiony dywan, nie oskarżaj malca ("Znów coś zniszczyłeś!"), tylko spytaj, co się stało. Są duże szanse, że usłyszysz wtedy: "To ja rozlałem sok...".
Smyk przekonuje cię, że nie pomazał kredkami ściany, a ty wiesz, że tak się właśnie stało? Powstrzymaj się od krzyku czy gróźb. Lepiej powiedz: "Myślę, że obawiasz się kary. Jednak bardziej się zmartwiłam, że skłamałeś". Koniecznie wyjaśnij, że kłamstwo jest czymś złym i że dziecko zawsze powinno mówić ci prawdę.

Ucz swoją pociechę odpowiedzialności
Szkrab przyznał się, że przedarł kartkę w książce? Powiedz: "Teraz razem weźmiemy taśmę i pomogę ci to skleić". Dziecko będzie wtedy wiedziało, że konsekwencją mówienia prawdy jest nie twoja gniewna reakcja, lecz możliwość naprawienia błędu.


O wychowaniu dziecka porozmawiaj na mamacafe.pl