Kąpiel bez płaczu

dziecko w kąpieli fot. Panthermedia
Twoje dziecko należy do tych, które w kąpieli głównie płaczą? Podpowiadamy, jak to zmienić.
/ 10.02.2012 11:21
dziecko w kąpieli fot. Panthermedia

Czas spać
Wieczorna kąpiel powinna być sygnałem dla maluszka, że zbliża się pora zasypiania. Postaraj się więc, by codziennie odbywała się o tej samej porze i podobnie przebiegała.

Przygotowanie kąpieli
Zanim włożysz dziecko do wanienki, sprawdź, czy w łazience jest ciepło: temperatura powietrza powinna wynosić ok. 24oC, natomiast wody – ok. 37oC. Zgromadź w zasięgu rąk potrzebne kosmetyki, ręcznik i piżamkę – dziecko nie może zostać samo na przewijaku nawet na chwilę!

Zanurzanie
Wkładaj malucha do wanienki bardzo powoli, tak aby widział, co się z nim dzieje. Jeśli mimo tego wciąż płacze ze strachu, możesz włożyć go do wody otulonego w ręcznik lub pieluszkę tetrową (będzie czuł się bezpieczniej). Dopiero w wannie odsłoń ciałko i zabierz się do mycia. Połóż dzidziusia na boku albo na pleckach i oprzyj jego główkę na swojej dłoni.

Mycie główki
Dziecko, które leży przez okrągłą dobę, często ma spoconą główkę, a za uszkami mogą gromadzić się resztki ulanego mleka albo złuszczony naskórek. Z tego powodu warto, byś myła mu włosy codziennie. Rób to tuż przed wyjęciem dziecka z wanny. Dzięki temu nie zdąży mu się zrobić zimno – mokra główka szybko traci ciepło – a jeśli malec nie lubi polewania włosów, rozpłacze się dopiero pod sam koniec kąpieli. Do mycia główki używaj dziecięcego szamponu albo płynu typu „dwa w jednym”.

Akcesoria
Im mniej kosmetyków, tym lepiej. Wystarczy mydło i szampon albo płyn do mycia ciała i włosów. Jeśli smyk ma suchą skórę, zamiast używać mydła, wlej do wanienki pół nakrętki emolientu (specjalnego preparatu myjącego, który nie wysusza skóry). Myj malca dłonią (bo gwarantuje delikatniejszy dotyk). Nie polecamy myjki, bo jest mniej higieniczna. Po wyjęciu malca z wanny nawilż jego skórę mleczkiem do ciała. Wybierz preparat z tej samej serii co płyn do mycia – ich działanie się zawsze uzupełnia.

A może razem?
Jeśli malec boi się kąpieli, a ty doszłaś do siebie po połogu, możecie wykąpać się razem. Dziecko wtedy słyszy bicie twojego serca, a to działa na nie odprężająco. Przed kąpielą weź prysznic!

Nie denerwuj się
Dziecko zauważy, że np. mówisz mniej lub głośniej niż zwykle, wykonujesz gwałtowne ruchy, krócej patrzysz mu w oczy – bo chcesz już mieć jego kąpiel za sobą. Twoje zdenerwowanie łatwo mu się udziela. Aby do tego nie doszło, opanuj swoje nerwy. Spróbuj maluchowi cicho opowiadać, co robisz („Teraz zdejmujemy pieluszkę. Zobacz, myjemy brzuszek...”). Takie spokojne opisywanie kolejnych czynności pomoże i maluchowi i tobie uspokoić się oraz nabrać pewności siebie.

Redakcja poleca

REKLAMA