Jak zahartować dziecko? 4 sposoby!

Czy wiesz, że przegrzewanie dziecka jest podobnie niebezpieczne jak wyziębienie? Zobacz, jak zahartować dziecko przed zimnem!

jak zahartować dziecko

Fot. Fotolia

Słuch, wzrok, dotyk: zmysły chronią dziecko

Dzieci, które są przegrzewane, znacznie częściej chorują na grypę. Przeziębiają się także częściej od swoich kolegów, którzy są do niskich temperatur przyzwyczajeni.

Oto 4 sposoby na zahartowanie dziecka:

1. Nie przegrzewaj pomieszczeń domowych

Temperatura w pomieszczeniach domowych w ciągu dnia nie powinna przekraczać 22 °C. Im cieplej w domu, podczas gdy na dworze panują temperatury zerowe lub minusowe, tym łatwiej o przeziębienie u dziecka.

Duża różnica temperatur działa w tym przypadku na niekorzyść.

2. Wietrz pokój dziecka przed snem

Nie chodzi o to, by zupełnie wychłodzić dziecięcą sypialnię. Postaraj się jednak ochłodzić pokój do temperatury 17 – 20 °C. Do snu nie zakładaj dziecku skarpetek i nie przesadzaj z grubością kołdry.

Pamiętaj także o wietrzeniu innych pomieszczeń domu w ciągu dnia.

3. Zimą także zabieraj dziecko na spacer

Nic tak dobrze nie hartuje, jak oswajanie dziecka z niskimi temperaturami. O ile nie są to siarczyste mrozy – codziennie zabieraj je na spacer.

Także dziecko, które nie ukończyło 1. roku życia należy zabierać na spacer, o ile tylko temperatura nie spada poniżej 5 °C.

4. Ubieraj dziecko "na cebulkę"

Jeśli boisz się, że dziecko zmarznie – ubierz je w kilka cieńszych warstw odzieży. Dzięki temu maluch się nie spoci i kiedy rozgrzeje się podczas zabawy, będzie można zdjąć wierzchnią warstwę odzieży.

Przegrzewanie dziecka cierpiącego na alergię może powodować kaszel lub nieżyt nosa – wszystko za sprawą kurzu, który wraz z alergenami unosi się do góry w pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura.

Zobacz także: Jak wzmocnić odporność przedszkolaka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Dziecko należy uodparniać na bakterie- nie powinno żyć w nadmiernej czystości. Dobry jest jakiś zwierzak. Co do ubrania, to jak mawiają starzy pediatrzy, "rączki chłodno brzuszki głodno a nóżki gorące". Czapka kiedy dziecko chce (!) Dziecko nie jest z cukru- deszcz go nie rozpuści. Generalnie dziecko powinno być "zdrowo zaniedbane". Mój się tak chowa i nie wiemy co to infekcja!
/rok temu
coraz bliżej wiosna i wysyp wszelkich infekcj dziecięcych, ja mam wypróbowany sosób- to Zatogrip, ostatnio postawił moją córkę na nogi po okresie brania antybiotyków, nie mogła wrócić do formy, katar i kaszel nie chciały ustąpić , ale ziołowe wyciągi z dodakiem cynku i naturalnej wit.C poradziły sobie znakomicie. Mała wróciła szybko do przedzkola i odliczamy dni do wiosny.
/2 lata temu
Z tym przegrzaniem się zgadzam, ale najczęściej przegrzewają panie w przedszkolu, w salach za gorąco a dzieci 25, za grubo ubrane a przecież biegają, a później rodzice maja problem, ja ostatnio podratowałam synka syropem na infekcję Sampelinem z bzem czarnym i pelargonią afrykańską, trochę poleżał i wrócił do zdrowia.