Jak podawać leki przeciwgorączkowe dziecku?

Jak działa paracetamol, a jak ibuprofen? Która z tych substancji czynnych ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe? Czy obie substancje są bezpieczne dla dzieci? Od kiedy można je stosować i w jakiej postaci są najskuteczniejsze?

Wiele osób podaje dzieciom leki przeciwbólowe przeznaczone wyłącznie dla dorosłych. Jest to błąd, ponieważ leki dla dorosłych zwykle różnią się substancją czynną i jej dawką. Może się okazać, że preparat, który podamy dziecku zawiera zbyt dużą dawkę substancji leczniczej, co może prowadzić do przedawkowania i wystąpienia u niego objawów zatrucia, niekiedy groźnych dla życia. Dzielenie tabletek przeznaczonych dla dorosłych i podawanie ich naszym pociechom także nie jest dobrym pomysłem. Należy pamiętać, że większość tabletek jest specjalnie powlekanych i rozpuszcza się dopiero w żołądku lub jelitach, dzięki czemu zmniejszone jest ryzyko podrażnienia, np. przełyku. Dzielenie tabletki pozbawia ją tej powłoki, dlatego może rozpuścić się już w ustach i nie wchłonąć się w miejscu, w którym powinna.

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]

Jaka postać leku przeciwbólowego jest najlepsza dla dzieci?

U małych dzieci może wystąpić problem związany z przełknięciem tabletki bądź kapsułki, a także ryzyko zakrztuszenia się. Rekomenduje się podawanie leków przeciwbólowych do 6. roku życia w postaci zawiesin. Natomiast od 6. roku życia można sięgnąć po małe tabletki lub kapsułki zarejestrowane do stosowania w tej grupie wiekowej. Dostępne na rynku preparaty w postaci zawiesin dla dzieci są wyposażone w wygodne dozowniki lub łyżeczki, które ułatwiają podanie leku
oraz minimalizują ryzyko przekroczenia zalecanej dawki. Smak również jest istotną kwestią – maluch chętniej zażyje słodką zawiesinę o owocowym smaku niż tabletkę lub kapsułkę, które po rozgryzieniu mogą zostawiać gorzki smak w ustach.

Warto wiedzieć: Jak bezpiecznie dawkować paracetamol u dzieci?

Jakie są substancje przeciwgorączkowe i jak one działa?

Najpopularniejszymi i najlepiej przebadanymi substancjami przeciwgorączkowymi stosowanymi w lekach dla dzieci są paracetamol i ibuprofen. Bardzo istotna jest znajomość mechanizmów ich działania, a jak pokazują badania, Polki nie mają wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Ibuprofen należy do grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który w przeciwieństwie do paracetamolu działa przeciwzapalnie. Jest to szczególnie istotne u dzieci, ponieważ występująca u nich gorączka jest zwykle związana ze stanem zapalnym, np. w przebiegu infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Dlatego ibuprofen oprócz tego, że działa przeciwbólowo, usuwa także możliwą przyczynę dolegliwości i wysokiej temperatury malucha.

Paracetamol działa natomiast przeciwbólowo i obniża gorączkę dziecka, działając na ośrodek termoregulacji w mózgu, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Paracetamol nie usuwa więc przyczyny gorączki, a jedynie obniża ją.

–  Należy podkreślić, że ibuprofen jest najbezpieczniejszym ze stosowanych leków z grupy NLPZ. Ze względu na działanie przeciwzapalne jest skuteczniejszy w przypadku kontuzji i złamań u dzieci. Również w przypadku gorączki wielu autorów wskazuje na wcześniejsze podanie ibuprofenu ze względu na dłuższe działanie, a następnie ewentualnie paracetamolu uważa farmakolog prof. dr hab. n. farm. Andrzej Stańczak. I dodaje: – Pomimo szerokiego marginesu bezpieczeństwa stosowania paracetamolu należy zwrócić uwagę na ostatnie badania, które wskazują na możliwość wzrostu ryzyka powstawania astmy lub innych chorób o charakterze uczuleniowym po zastosowaniu paracetamolu u dzieci.

Od kiedy można stosować paracetamol i ibuprofen?

Paracetamol można stosować u dzieci od ich urodzenia, natomiast ibuprofen od 3. miesiąca życia. Niektóre leki np. aspiryna, są przeciwwskazane w młodszej grupie wiekowej (dzieci poniżej 12 r.ż.) ze względu na ryzyko wystąpienia uszkodzenia wątroby i mózgu (tzw.zespół Reye’a). Dlatego przed podaniem leku naszym pociechom warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą oraz przeczytać dołączoną do niego ulotkę informacyjną.

Ból w każdym wieku jest przyczyną cierpienia, ale na każdym etapie rozwoju ma inne przyczyny, charakter i skuteczne sposoby zwalczania. Nawet ból tej samej części ciała, np. głowy ma inne przyczyny u dziecka i dorosłego. Tak samo jak jedzenia, butów i książek – także leków – maluch potrzebuje innych niż dorosły – przekonuje psycholog dziecięcy, dr n. hum. Justyna Korzeniewska. Z tym poglądem zdecydowanie zgadza się pediatra, prof. dr hab. n. med. Terasa Jackowska: –  Przyczyny z pozoru tych samych rodzajów bólu (np. bólów głowy) u dorosłych i dzieci mogą być diametralnie różne, dlatego stosowanie „dorosłych sposobów” leczenia bywa wielokrotnie nie tylko mało skuteczne, ale wręcz szkodliwe (nieprawidłowe dawkowanie, nieprawidłowy lek)”.

Polecamy: Jak bezpiecznie dawkować ibuprofen u dzieci?

Źródło: materiał przygotowany na potrzeby kampanii "Wiedza nie boli"/ Multi Communications/ mk

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
czasami warto poczekać, dać coś napotnego z bzem czarnym np. Sampelin i dużo picia, jak to nie pomoże to wprowadzić leki typowo na gorączkę i odwiedzić lekarza.
/3 lata temu
Ja podaję dziecku Milifen- ibuprofen w syropku, od 3 miesiąca życia. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, ma truskawkowy smak więc mojemu dziecku bardzo odpowiada.