Czy wiesz jak ustrzec dziecko przed dopalaczami?

Dopalacze to preparaty wpływające na wzrost koncentracji, zdolność do nauki. Wywołują duże zainteresowanie ze strony uczniów.

fot. Czy.wieszjak.pl

Zadbaj o prawidłowe relacje rodziców z dziećmi - poświęcaj dziecku czas i uwagę, rozmawiaj z nim, nie przenoś stresu z pracy do domu, z mężem spieraj się za zamkniętymi drzwiami.

Poświęcaj czas dziecku – zainteresuj się jego problemami. Pamiętaj, że potrzebuje ono rodzicielskiej uwagi i troski. Wykaż zainteresowanie z kim się spotyka i w jaki sposób spędza wolny czas.

Jak wychować córkę na kobietę spełnioną?

Pokaż alternatywne sposoby radzenia sobie ze stresem - częstym powodem, dla którego dziecko sięga po dopalacze jest przekonanie, że pomogą poradzić sobie z różnymi problemami. Substancje te wpływają na wzrost poczucia pewności siebie w sytuacjach społecznych, ułatwiają przystosowanie się do grupy, pomagają w ucieczce przed rzeczywistością.

Rozwijaj zainteresowania – nuda, ciekawość nowych doznań są powodami sięgania po dopalacze. Dlatego ważne jest, aby dziecko miało własne hobby, które rozwija i daje poczucie spełnienia.

Zaszczep wartości – szacunek dla swojego zdrowia, chęć robienia czegoś sensownego w swoim życiu, strach przed konsekwencjami prawnymi – to ważne wyznaczniki, które mogą zniechęcić dziecko przed dopalaczami.

Zapoznaj z konsekwencjami – mechanizm działania tych preparatów – gdy dana osoba za pomocą chemii poprawia sobie samopoczucie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ponownie do tego dążyła, a to prosta droga do uzależnienia, odstawienie określonego środka powoduje spadek dobrego samopoczucia, a nawet depresję.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)