Wymioty w ciąży

Nudności i wymioty są najczęstszymi dolegliwościami, z jakimi borykają się kobiety w czasie ciąży. Szacuje się, że aż 50% kobiet w ciąży cierpi na te oba schorzenia jednocześnie, a kolejne 25% ciężarnych doświadcza samych nudności. Czy z tymi dolegliwościami można walczyć?

Wymioty w ciąży

Pojawiające się bez przyczyny nudności i wymioty u kobiety są zaliczane do tzw. przypuszczalnych objawów ciąży, czyli takich, dzięki którym kobieta może podejrzewać, że jest w ciąży, ale nie oznaczają, że musi być. Nudności u normalnie funkcjonującej młodej kobiety mogą być objawem nie tylko ciąży, ale zwykłej infekcji wirusowej lub bakteryjnej, mogą pojawić się jako reakcja na leki, czy też być objawem choroby lokomocyjnej, a także mogą mieć wiele, wiele innych przyczyn, nie tylko ciążowych.

Kiedy to właśnie ciąża?

Początek nudności w czasie ciąży zaczyna się około 4-6 tygodnia ciąży. Największe ich nasilenie występuje pod koniec pierwszego trymestru (tj. 9-12 tydzień ciąży), a ustępują zwykle do 20. tygodnia. Ponad połowa ciężarnych, jeśli już doświadczy tych dolegliwości, boryka się z nimi w godzinach porannych i są to najczęściej kobiety będące w ciąży po raz pierwszy. Niestety część kobiet miewa nasilone nudności też i wieczorem lub towarzyszą im przez całą dobę.

Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!

Jakie są przyczyny nudności?

Do tej pory nie ustalono czynników wywołujących nudności ani nie odnaleziono skutecznych metod prewencji ich wystąpienia. Postulowanym winowajcą jest ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) – hormon, którego stężenie wzrasta w trakcie ciąży. Nie bez znaczenia pozostają czynniki psychiczne – zaobserwowano bowiem, że na nudności i wymioty w trakcie ciąży częściej cierpią kobiety z wyższym poziomem lęku.

Polecamy: Jaki wpływ ma stres na gospodarkę hormonalną

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia nudności można zaliczyć otyłość, ciąże wielopłodowe, nasilone nudności i wymioty w poprzedniej ciąży, zaburzenia odżywiania się występujące przed ciążą, a także nadczynność tarczycy, która może towarzyszyć tzw. niepowściągliwym wymiotom ciężarnych – postaci nudności i wymiotów w ciąży, która może doprowadzić do zaburzeń elektrolitowych w czasie ciąży.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych

Łagodne nudności i wymioty nie powodują zaburzeń wodno-elektrolitowych, niedożywienia ani nie niosą konsekwencji dla płodu. Skrajną postacią nudności i wymiotów są niepowściągliwe wymioty, definiowane jako uporczywe wymioty, prowadzące do wyniszczenia ze spadkiem masy ciała i ketonurią, którym towarzyszą nieprawidłowości w gospodarce elektrolitowej, a także zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy. Niepowściągliwe wymioty wymagają leczenia szpitalnego.

Metody walki z dolegliwościami

Przede wszystkim zadbaj o higienę odżywiania. Jedz częstsze i mniejsze posiłki (6-8 razy dziennie). Pij dużo wody mineralnej niegazowanej między posiłkami, ale nie w trakcie. Powinnaś także unikać smażonych potraw, mocno przyprawionych dań, a także drażniących zapachów. Działanie lecznicze wykazuje herbatka z imbiru. Na poranne nudności sprawdzonymi metodami są zjedzenie przed wstaniem z łóżka sucharka, biszkopta, migdałów lub łyżki płatków zbożowych.

Czytaj też: Rozwój dziecka w 5 i 6 tygodniu ciąży

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 lata temu
Naleze do tych 25^ wybrancow :) tylko same nudnosci, najwieksze nasilenie mialy w 4-5 tydzien ciazy. Strasznie duzo wtedy spalam, a poranny zapach kawy w biurze mnie odrzucal. Pojawily sie tez dusznosci, trudno mi bylo jechac na rowrze. Wydawalo sie wtedy, ze to kondycja spada i trzeba troche wiecej pocwiczyc. Smieszne bylo to, ze moja pierwsza ciaza i myslalam ze te wszystkie dziwne objawy to grypa zoladkowa. Na te wszystkie dolegliwosci najlepiej pomaga woda z cytryna albo herbatka z korzeniem imbiru, pozdrawiam kochane.
/6 lat temu
Witam no cóż na wymioty w ciąży nie ma doskonałej rady ,ja też to przechodziłam tylko ja najgorsze miałam w nocy ,wystarczyło że sie położyłam do łóżka i zaczynał sie maraton do łazienki, piłam wtedy dużo wody z cytryna (ponoć miała pomagać),a na wytężony węch tez nie ma rady ,może ci przejdzie w nastepnych miesiącach(ale radze sie przyzwyczaić)cóż takie uroki ciąży,musimy sie przemęczyc ale czyż nie jest warto ,życze zdrowia i gorąco pozdrawiam.
/6 lat temu
ja miałam słabe wymioty ale czasem mnie tak męczyły i dostałam od ginekologa czopki TORECAN tylko nie pamiętam czy były na receptę a było to 9 miesięcy temu. A co do takich zachowań moja siostra miała takie same byle co wymiotowała i też na widok pijaków więc się nie martw głowa do góry zdrówka dla maleństwa
POKAŻ KOMENTARZE (1)