Skracanie się szyjki macicy

Mam 23 lata, jestem w 22. tygodniu swojej pierwszej ciąży. Dowiedziałam się od lekarki, żebym \"nie biegała\", ponieważ szyjka macicy się skraca. Bardzo się zdziwiłam, bo siedzę praktycznie w domu i prowadzę oszczędny tryb życia. Nie wiem natomiast, czy skracanie się szyjki macicy jest bardzo niebezpieczne?

Skracanie się szyjki macicy

Mam 23 lata, jestem w 22. tygodniu swojej pierwszej ciąży. Dowiedziałam się od lekarki, żebym "nie biegała", ponieważ szyjka macicy się skraca. Bardzo się zdziwiłam, bo siedzę praktycznie w domu i prowadzę oszczędny tryb życia. Nie wiem natomiast, czy skracanie się szyjki macicy jest bardzo niebezpieczne? Czy da się zahamować jej skracanie? Co mogę robić, a czego nie powinnam? Czy takie rutynowe zajęcia jak zakupy, odkurzanie domu nie zaszkodzą mi ani dziecku? Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi na te nurtujące mnie pytania.

Ewa

Przedwczesne dojrzewanie szyjki macicy (oceny stanu szyjki dokonuje lekarz )ocenia się na podstawie :

  • Długości
  • Konsystencji tzn. miękka, twarda, podatna
  • Rozwarcia ujścia szyjki macicy

Jak widać u Pani jeden czynnik występuje tzn. długość- szyjka się skraca.

Zwiększająca się gotowość do porodu ujawnia się skracaniem szyjki. Ale bez paniki .

Zaleca się właśnie oszczędny tryb życia- tzn. ciężkie zakupy należy pozostawić mężowi (nie dźwigać ciężarów), jak przejmie odkurzanie też dobrze. Dużo wypoczynku. Unikać ciągłego stania lub siedzenia lepiej poleżeć (na lewym boku-lepsze ukrwienie łożyska) na ile to możliwe. Nie palić papierosów. Myślę, że wskazana jest wstrzemięźliwość płciowa. Unikać stresu albo chociaż go zmniejszyć.

Lepiej wdrożyć takie działania profilaktyczne(skracanie szyjki+ skurcze może powodować poród przedwczesny)żeby uniknąć hospitalizacji(pobytu w szpitalu).

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna


Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!
SKOMENTUJ (4)
KOMENTARZE (4)
Lolka89/3 lata temu
Mam pytanie- jestem w 37 tygodniu ciąży, czy na wizycie 15 stycznia może być już skrócona? Na poprzedniej wizycie była tylko lekko miękcejsza, ale nie skrócona i miałam 1cm rozwarcia. Proszę o odpowiedź!
Gość We-Dwoje.pl/6 lat temu
Witam!własnie zaczal sie 38t ciazy.Rano na bieliznie zauwazyłam malenkie kropeczki krwi.potem nic,teraz ok 15 znowu,troszke wieksze,jakby lekkie brunatne plamienie.Mam chwilami bardzo delikatne bole przemijajace ,przypominajace te miesiaczkowe.Wizyte mam dopiero w poniedziałek.Czy to moze byc zblizajacy sie porod?
Gość We-Dwoje.pl/7 lat temu
Witam jestem w 23tygodniu ciazy i mam rozwarcie szyjki macicy od poczatku ciazy mialam problemy pierwszy bym taki odklejanie sie jaja płodowego nastepny krwiak i teraz jak wszytko zanikło własnie dostalam rozwarcie ???z jakich to przyczyn moze byc i czy moze to spowadowac porod przedwczesny?a jesli w razie W . jakie bole bede odczowała?
POKAŻ KOMENTARZE (4)