Ile przytyć w ciąży - normy i granice

ile przytyć w ciąży fot. Fotolia
Wchodzisz na wagę, liczysz, a nawet porównujesz swój brzuszek z koleżankami. Sprawdź, ile naprawdę powinnaś przytyć!
/ 31.07.2013 16:14
ile przytyć w ciąży fot. Fotolia
Tyjesz? To dowód, że zapewniasz dziecku warunki do prawidłowego rozwoju. Kilogramy, które zyskasz w ciąży, stracisz po urodzeniu dziecka dzięki ćwiczeniom i odpowiedniej diecie.

1. Ile przytyć w ciąży - jakie są normy?

W ciąży powinnaś przytyć od 11,5 do 16 kg. Kobiety, które przed ciążą były zbyt szczupłe, mogą sobie pozwolić na nieco więcej, czyli 12,5–18 kg. Wartości zalecane kobietom z nadwagą i otyłością są niższe, bo zarówno nadwaga, jak i zbytnia szczupłość mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka, przebieg ciąży i poród.

2. Tycie w ciąży - kiedy zacznę tyć najbardziej?

W pierwszym trymestrze ciąży przytyjesz ok. 1–2 kg
W drugim trymestrze ciąży przytyjesz ok. 6 kg
W trzecim trymestrze ciąży przytyjesz ok. 5 kg


W szóstym tygodniu zmiana wagi nie jest jeszcze dostrzegalna. Niech cię nie niepokoi to, że brzuszek nie urósł. Dopiero w okolicy 12. tygodnia będzie widać, że trochę przytyłaś. Największa zmiana nastąpi między 20–30. tygodniem. Po 36. tygodniu przyrost masy ciała jest zazwyczaj mniejszy. Przyszłe mamy przybierają na wadze w różnym tempie, dlatego nie martw się, jeśli twoja przyjaciółka tyje szybciej niż ty.

3. Skąd biorą się te kilogramy?

Przychodzące na świat dziecko waży zwykle poniżej 4 kg. Na twoje dodatkowe kilogramy składają się: ciężar łożyska, płynu owodniowego, zwiększonej objętości krwi, powiększonych piersi oraz macicy, a także niewielka ilość tkanki tłuszczowej, która gromadzi się jako rezerwa energii potrzebna podczas karmienia piersią.

4. Czy nieprzybieranie na wadze jest niebezpieczne?

Lekarz sprawdzi ile ważysz podczas kolejnych kontroli. Jeśli okaże się, że za mało, zaleci, byś przytyła. Zbyt mały wzrost wagi może zakłócić rozwój płodu. Natomiast szybki przyrost kilogramów może być sygnałem zatrucia ciążowego. Jego objawem jest też wzrost ciśnienia krwi, obrzęki oraz bóle i zawroty głowy.

Uwaga! Jeśli oprócz tycia zauważysz choć jeden z wymienionych objawów, zgłoś się do lekarza.

5. Tycie w ciąży - tylko nie myśl o odchudzaniu!

Dbanie o linię odłóż na później. Możesz natomiast zreformować swój sposób odżywiania, staranniej dobierając potrawy, unikając pustych kalorii w postaci chrupek, chipsów czy słodyczy i regularnie ćwiczyć. Zmieniając zwyczaje żywieniowe, nie tylko wyświadczysz przysługę dziecku, lecz także sama pozbędziesz się nadmiaru tłuszczyku.

6. Jadłospis na piątkę

Nie musisz liczyć kalorii. Dbaj za to o jakość i zawartość składników odżywczych w codziennych posiłkach, bo dziecko otrzymuje wszystko, co jest mu potrzebne do prawidłowego rozwoju za pośrednictwem twojej krwi. Jeżeli przed zajściem w ciążę twoja dieta była zbilansowana, teraz nie wymaga większych poprawek.

7. Jak rośnie zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię nie zwiększa się
W drugim trymestrze rośnie o ok. 360 kcal w stosunku do czasu przed ciążą
W trzecim trymestrze rośnie o ok. 475 kcal


Ważniejsze jest jednak, by jeść lepiej, a nie więcej, podobnie jak mniej, a częściej. Z tego powodu nigdy nie zapominaj o śniadaniu i staraj się dbać o różnorodność posiłków, uwzględniając swoje obecne potrzeby (w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na takie składniki jak białko, wapń, żelazo i kwas foliowy).
Tagi: ciąża

Redakcja poleca

REKLAMA