Ciąża bliźniacza - jak o siebie dbać

Ciąża bliźniacza to nie tylko podwójne szczęście, ale i podwójne zmartwienie. Zobacz, jak dbać o siebie w tym czasie!
/ 04.10.2014 07:00

Ciąża bliźniacza to nie tylko podwójne szczęście, ale i podwójne zmartwienie. Zobacz, jak dbać o siebie w tym czasie!

Ciąża bliźniacza - jak o siebie dbać

fot. Fotolia

Choć ciąża to nie choroba, to kiedy okazuje się, że w brzuszku zamiast jednego maleństwa znajdują się bliźniaki, wtedy każdy specjalista przyznaje, że jesteś podwójnie uprzywilejowaną podwójnie zagrożoną mamą. Jak w tym czasie zadbać o zdrowie swoje i pociech?

 

Jak lekarze oceniają ciążę bliźniaczą?

Ciąża bliźniacza (tak jak każda ciąża mnoga) jest uznawana przez lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka. Nie oznacza to jednak, że musi być ona powodem do zmartwień. Odpowiednio poprowadzona przebiega tak samo bezproblemowo, jak pojedyncza.

 

Jak często zdarzają się ciąże bliźniacze?

Statystycznie zdarza się raz na 85 przypadków. Choć prawdopodobieństwo jej pojawienia się jest stosunkowo duże, każda mama w ciąży mnogiej musi być wyjątkowo traktowana przez lekarzy i najbliższych.

 

Co się dzieje w twoim ciele?

Nadchodzący czas nie będzie łatwy dla twojego organizmu. Przez kolejne 9 miesięcy będziesz musiała dostarczyć energii, witamin, składników mineralnych i odżywczych nie tylko sobie, ale także aż dwójce szybko rosnących maluszków.

 

Jak dbać o siebie będąc w mnogiej ciąży?

  • Kiedy dowiesz się, że twoja ciąża jest mnoga, porozmawiaj o tym z ginekologiem, który będzie ją prowadził. Zapytaj o plan kolejnych wizyt i badań. Lekarz prowadzący ciążę powinien wyznaczyć wizyty raz na 3 tygodnie.
  • Już podczas pierwszej konsultacji powiedz lekarzowi nawet o najmniejszych zmianach czy dokuczających dolegliwościach.
  • Regularnie wykonuj badania USG. Ich częstotliwość w twoim przypadku będzie zdecydowanie większa w porównaniu z ciążą pojedynczą.
  • Ważną kwestią w ciąży bliźniaczej jest dieta i prawidłowe odżywianie. Zadbaj o to! Pamiętaj również, że w ciąży bliźniaczej twoja waga może wzrosnąć nawet o ponad 20 kilogramów.
  • Dużo wypoczywaj. Przyrost wagi przy jednoczesnym osłabieniu organizmu i konieczność dzielenie się składnikami odżywczymi z dziećmi sprawia, że kobiety ciężarne szybciej się męczą i potrzebują zdecydowanie więcej snu.

na podstawie informacji prasowej Medicover

Redakcja poleca

REKLAMA