Niespotykane rośliny drapieżne

Dekorując mieszkanie, można kupić wiele gatunków roślin, które służą nie tylko jako element dekoracji, ale także stanowią naturalną ochronę przed owadami.
/ 25.10.2006 02:43
 
Na całym świecie istnieje blisko 600 gatunków takich roślin pochodzących z wielu regionów świata m.in. z Indonezji, Borneo, Sumatry, Malezji i Florydy. W Polsce dostępne są zarówno egzotyczne dzbaneczniki (Nepenthes), kapturnice (sarracenie), jak również wiele rodzimych odmian rosiczek (Drosera).

Rośliny owadożerne pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale także zabijają komary,meszki i drobne chrząszcze. Ich naturalnym środowiskiem są bagna, gdzie glebajest uboga w składniki mineralne. W związku z tym rośliny uzupełniają swoją dietęo niezbędne do rozwoju składniki, chwytając i trawiąc drobne owady.
 
 
Rośliny drapieżne dysponują różnorodnymi strukturami służącymi zwabianiu, chwytaniu i trawieniu ofiar. Organami chwytnymi są zawsze odpowiednio przystosowane do tego liście tworzące systemy ruchomych pułapek w postaci lejków lub zamykających się wachlarzy. Owady, które dały się zwabić, zostają rozpuszczone sokami trawiennymi rośliny, a następnie wchłonięte.
 
 
Pielęgnacja roślin owadożernych:
Optymalnym podłożem dla tego rodzaju roślin jest nieodkwaszony torf dodatkowo przysypany warstwą piasku, która zapobiega tworzeniu się glonów. Do prawidłowego rozwoju rośliny owadożerne wymagają również bardzo dużej wilgotności powietrza. W zimie w sezonie grzewczym najlepiej je umieścić w miniaturowych szklarenkach, w których wilgoć stale utrzymuje się na ściankach.
Pielęgnując rośliny owadożerne, należy pamiętać, że powinny mieć stale mokrepodłoże. Do podlewania powinniśmy używać miękkiej wody o niskiej zawartości wapnia.Należy więc unikać wody z kranu, zastępując ją np. wodą oligoceńską. Roślinyowadożerne nawozimy w lecie wysokoazotowym nazwozem.
 
Ceny roślin drapieżnych w marketach OBI:
1. Dzbaneczniki – od 12-70 zł w zależności od wielkości.
2. Rosiczki – od 12 zł w zależności od wielkości.