Czy wiesz jakie uprawnienia przysługują pracownikom w związku z rodzicielstwem?

Połączenie pracy zawodowej z urodzeniem i wychowaniem dziecka jest rzeczą niełatwą. Sprawdź, jakie uprawnienia Ci przysługują!
/ 18.10.2017 15:29

Urlop macierzyński w wymiarze od 20 do 37 tygodni (w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie) to jedno z najważniejszych uprawnień kobiety. W tym czasie jest ona objęta szczególną ochroną przed zwolnieniem.

Na Twój pisemny wniosek pracodawca może udzielić Ci dodatkowego urlopu macierzyńskiego, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (maksymalnie 2 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 3 w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka). Kodeks pracy wprowadza również tzw. urlop ojcowski, który aktualnie wynosi 1 tydzień.

Urlop wychowawczy, na który może udać się zarówno matka jak i ojciec dziecka. Może trwać maksymalnie 3 lata, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Po zakończeniu urlopu powinieneś powrócić na to samo, ewentualnie równorzędne, stanowisko.

Przerwy w pracy na karmienie dziecka. Jeżeli karmisz jedno – przysługują Ci dwie przerwy po 30 minut, jeśli więcej – dwie przerwy po 45 minut. Możesz wykorzystać je łącznie w ten sposób, że umówisz się z pracodawcą, że będziesz stawiać się do pracy godzinę później lub wychodzić wcześniej.

Będąc rodzicem, przysługuje Ci również dwa dni zwolnienia od pracy w związku z wychowaniem dziecka do lat 14.

Pamiętaj, że jeśli opiekujesz się dzieckiem , które nie ukończyło 4 roku życia, pracodawca nie może bez Twojej zgody nakazać Ci pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w przerywanym systemie czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.