Urlop bezpłatny

Jak starać się o urlop bezpłatny ? Praktycznie w każdym zakładzie pracy sporządzono gotowe formularze wniosków urlopowych. W rubryce rodzaj urlopu wystarczy wpisać “bezpłatny”. Podajesz też termin urlopu i podpisujesz wniosek.
/ 25.03.2009 12:38
Jak starać się o urlop bezpłatny ?
Praktycznie w każdym zakładzie pracy sporządzono gotowe formularze wniosków urlopowych. W rubryce rodzaj urlopu wystarczy wpisać “bezpłatny”. Podajesz też termin urlopu i podpisujesz wniosek. Pracodawca ma prawo wiedzieć w jakim celu chcesz udać się na urlop bezpłatny, więc może Cię poprosić o wyjaśnienie.

W przepisach prawa pracy nie określono jak długo może trwać urlop bezpłatny. Zwykle może to być klika tygodni, ale masz prawo nawet do jednego dnia urlopu bezpłatnego. Tak jak ustalono to w kodeksie pracy urlopu bezpłatnego udziela się na wniosek pracownika. Pracodawca nie może sam z własnej inicjatywy wysłać Cię na urlop bezpłatny.

Urlop bezpłatny

Jest to bezprawne! Jeżeli pracodawca zmusi Cię do tego masz prawo pozwać go do Sądu Pracy o wypłatę utraconego wynagrodzenia. Jeżeli zachorujesz na urlopie bezpłatnym, to będzie przysługiwał Ci zasiłek chorobowy.

Czy pracodawca musi wyrazić zgodę na urlop bezpłatny ?
Pracodawca nie musi wyrażać zgody na urlop bezpłatny. Zgoda jest przejawem jego dobrej woli. Odmawiając pracownikowi udzielenia urlopu bezpłatnego, pracodawca nie musi podawać przyczyny swojej decyzji.

Sytuacje w których pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu bezpłatnego :
  • Jeżeli pracownik jest młodociany (ma 16-18 lat)
  • Jeżeli pracownik zostaje powołany na ćwiczenia wojskowe, które trwają dłużej niż 24 godziny.
Praca na urlopie bezpłatnym
Pracownik ma prawo wykorzystać urlop bezpłatny w dowolny sposób. Może nawet zatrudnić się u innego pracodawcy. Jednak możliwe jest to wtedy, jeżeli nie podpisał umowy o zakazie konkurencji ze swoim pracodawcą. Taka umowa zakazuje zatrudnienie się w konkurencyjnym zakładzie pracy.

Prawa pracownika na urlopie bezpłatnym

Pracownik na urlopie bezpłatnym chroniony jest przepisami prawa pracy.

Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę (wyjątkowo może to zrobić, jeżeli zakład pracy ogłosi upadłość lub likwidację).

Podczas urlopu bezpłatnego pracodawca może dać pracownikowi wypowiedzenie zmieniające, jeżeli w zakładzie pracy są przeprowadzane zwolnienia grupowe. W wypowiedzeniu takim można zmienić warunki pracy. Jeżeli zmiany takie nie odpowiadają pracownikowi, umowa wygaśnie po upływie wypowiedzenia.

Pracownica, która pracuje na umowę na czas określony, a zajdzie w ciążę podczas urlopu bezpłatnego dłuższego niż 3 miesiące, powinna mieć umowę przedłożoną do dnia porodu (gdy urodzi dziecko, zasiłek będzie wypłacał jej ZUS).

Arkadiusz Czapla
źródło: artykuly.com.pl

Redakcja poleca

REKLAMA