„Hej kolęda, kolęda, hej kolędy to czas”

„Zdrów bądź, Królu Anielski, k nam na świat w ciele przyszły, Tyś zajisty Bóg skryty, w święte, czyste ciało wlity…” - tak rozpoczyna się, pochodząca z 1424 roku, najstarsza z zachowanych polskich kolęd. Dziś trudno nam wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez wspólnego kolędowania przy pięknie przystrojonej choince.
/ 23.12.2009 23:28
„Zdrów bądź, Królu Anielski, k nam na świat w ciele przyszły, Tyś zajisty Bóg skryty, w święte, czyste ciało wlity…” - tak rozpoczyna się, pochodząca z 1424 roku, najstarsza z zachowanych polskich kolęd. Dziś trudno nam wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez wspólnego kolędowanie przy pięknie przystrojonej choince.

„Hej kolęda, kolęda, hej kolędy to czas”

Chcąc wyrazić swą radość, że „Dzieciątko się narodziło”, na wiele głosów, „wśród nocnej ciszy”, głosimy „wesołą nowinę”. „Bóg się rodzi, moc truchleje”, a skąd się wzięły popularne polskie kolędy i pastorałki, które znamy z wielu różnych wykonań?

„Przybieżeli do Betlejem pasterze, grając skocznie Dzieciąteczku na lirze. Chwała na wysokości, a pokój na ziemi…”. Kolęda ta wywodzi się z XVII w., jednak jej obecny kształt różni się od pierwowzoru - wcześniej nie miała refrenu, inny był też podział na strofy i prawdopodobnie nieco inna linia melodyjna. Autor pozostaje nieznany, zaś wersja wykonywana współcześnie pochodzi z drugiej połowy XIX wieku.

 "Przybieżeli do Betlejem" 
 "Przybieżeli do Betlejem" 

„Dzisiaj w Betlejem wesoła nowina, że Panna czysta porodziła Syna…” . Nie znamy daty powstania tej kolędy, jak i nie wiemy, kto był autorem słów i muzyki. Po raz pierwszy opublikował ją w śpiewniku ks. Siedlecki (1878).

 „Dzisiaj w Betlejem" 
 „Dzisiaj w Betlejem" 

„Anioł pasterzom mówił, Chrystus się wam narodził…” to kolęda XVI-wieczna. Jej tekst to tłumaczenie z łaciny średniowiecznego utworu na Boże Narodzenie „Dies est laetitiae" ("Angelus pastoribus"). Melodia powstała nieco później, bo w drugiej połowie XVII wieku.

 „Anioł pasterzom mówił" 
 „Anioł pasterzom mówił" 

Kolęda „Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony…” w oryginale autorstwa Franciszka Karpińskiego nosiła tytuł „Pieśń o Narodzeniu Pańskim”. Utwór wykonywany był na różne melodie – dziś najczęściej śpiewany jest w rytmie poloneza, na melodię przypisywaną Karolowi Kurpińskiemu.

 „Bóg się rodzi" 
 „Bóg się rodzi" 

Kolęda „Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi: wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi…” powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Dawna pieśń mszalna to obecnie utwór, który najczęściej rozpoczyna pasterkę.

 „Wśród nocnej ciszy" 
 „Wśród nocnej ciszy" 

Historię i słowa innych popularnych kolęd znajdziemy na: koledy.com.pl

(a.)

Redakcja poleca

REKLAMA