4. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską

Już 4 listopada rozpocznie się czwarta edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. Zanim pochłonie nas karuzela sputnikowych projekcji i wydarzeń towarzyszących Festiwalowi, chcielibyśmy zaprezentować wszystkie sekcje, które w tym roku zagoszczą na pokładzie Festiwalu.
/ 27.10.2010 10:21

Już 4 listopada rozpocznie się czwarta edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. Zanim pochłonie nas karuzela sputnikowych projekcji i wydarzeń towarzyszących Festiwalowi, chcielibyśmy zaprezentować wszystkie sekcje, które w tym roku zagoszczą na pokładzie Festiwalu.

Największym zainteresowaniem cieszy się Konkurs Główny, w którym najnowsze rosyjskie produkcje walczyć będą o nagrodę GRAND PRIX SPUTNIK. W ramach pokazów konkursowych zaprezentujemy m.in. filmy „Ja” Igora Wołoszyna, „Palacz” Aleksieja Bałabanowa, „Akt Natury” Aleksandra Łungina i Siergieja Osipiana. Wszystkie filmy Konkursu Głównego to obrazy z ostatnich dwóch lat, które pokazywane były na europejskich i międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobywały tam liczne nagrody. Nasi selekcjonerzy zadbali o najwyższą wartość filmów prezentowanych w ramach sekcji konkursowej. Filmy te oceniać będzie Jury w składzie: Andrzej Żuławski (przewodniczący), Anita Piotrowska, Tadeusz Sobolewski.

Przygotowaliśmy również Retrospektywy Mistrzów kina radzieckiego oraz rosyjskiego. Tylko w tym roku zaprezentujemy Państwu przekrój przez twórczość Siergieja Paradżanowa oraz Aleksieja Bałananowa wraz z jego najnowszym filmem „Palacz”. Na zapoznanie się z tym obrazem z niecierpliwością czeka cała masa fanów twórczości Bałabanowa.

Dla wszystkich zwolenników reżyserskiego kina kobiet przygotowaliśmy sekcję „Kobiece spojrzenie”. W jej ramach prezentujemy obrazy stworzone przez kobiety, ale nie tylko dla Pań. Perełką tej sekcji jest m.in. wielokrotnie nagradzany film „Jedna wojna” (2009) w reżyserii Wiery Głagoliewej ukazujący poruszającą historię osady kobiet z końca II Wojny Światowej. Czy matczyna miłość będzie w stanie rywalizować ze zdrowym rozsądkiem? A jak układają się relacje pomiędzy babcią i wnukami? Tego dowiemy się z obrazu Lidii Bobrowej „Babunia” (2003). Kobieta, która swoje życie poświęciła na wychowywanie dzieci i wnuków staje się przeszkodą do realizacji życiowych planów dorosłych już członków rodziny.

W ramach sekcji „Kalejdoskop” pokażemy wielkoekranowe przeboje rosyjskiej kinematografii. Widzów Festiwalu na pewno ucieszy informacja o możliwości ponownego obejrzenia takich produkcji jak „Bikiniarze”, którym to filmem otwieraliśmy trzecią edycję festiwalu. Również film „Car” w reżyserii Pawła Łungina cieszył się ogromnym zainteresowaniem, dlatego w tym roku również zaistnieje okazja do jego obejrzenia.

Inne, równie istotne sekcje Festiwalu to „Czechowowskie motywy”, „20 lat bez Wiktora Coja”, „Przerwany lot – Włodzimierz wysocki”, „65 lat zakończenia II Wojny Światowej”, „Kinopociąg”, „Warszawska Euforia”, „Najlepsze filmy rosyjskie w polskiej dystrybucji”, Animacje, „Mały Sputnik”. Pełną listę sekcji festiwalu i filmów wchodzących w ich skład znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: www.sputnikfestiwal.pl.

Redakcja poleca

REKLAMA