Paznokcie barometrem kondycji zdrowotnej

Wygląd paznokci stóp lub rąk może być odzwierciedleniem stanu zdrowia naszego organizmu. Choroby atakujące paznokcie mogą być skutkiem poważnych chorób, jakie rozwijają się w ciele pacjenta.
/ 01.06.2015 16:39

grzybica paznokci

fot. Shutterstock

Zdrowe paznokcie powinny być różowe, gładkie i jednolite. Każda zmiana ich koloru, kształtu albo struktury może wskazywać na chorobę, choć nie musi. Może być efektem niewłaściwej diety lub pielęgnacji paznokci, albo symptomem chorób dermatologicznych.

Najczęstszą zmianą na paznokciach, jaką zgłaszają pacjenci dermatologom, są przebarwienia. Białe zabarwienie płytki może być objawem łuszczycy, bielactwa prawdziwego paznokci, niedoboru wapnia czy białka, a nawet niewydolności serca i chorób nowotworowych. Z kolei, jeśli na powierzchni paznokcia pojawiają się jedynie białawe plamki w formie niewielkich punkcików, są one najczęściej skutkiem urazu płytki paznokciowej.

Częstą zmianą zauważalną na paznokciach są przebarwienia w kolorze żółtym, które mogą być efektem przyjmowania niektórych leków czy preparatów, w tym beta-karotenu, albo pojawiać się w przebiegu żółtaczki typu A, B lub łuszczycy. Na ogół powstają one w odpowiedzi na infekcję grzybiczą. Grzybica paznokci – zarówno u rąk, jak i u nóg, jest powszechna, ale wielu pacjentów może nie zdawać sobie sprawy z tego, że zwyczajne przebarwienia mogą być jednym z jej objawów.

Brązowe zabarwienie płytki może być efektem używania leków stosowanych zewnętrznie, m.in. cygnoliny, albo być objawem chorób tarczycy, niedożywienia czy nadużywania nikotyny.

Należy obserwować także strukturę naszych paznokci:

  • Pogrubienie płytki może wskazywać na grzybicę paznokci, łuszczycę, wyprysk kontaktowy lub liszaj płaski. Jest to także charakterystyczny objaw dla osób starszych, które na nic nie chorują.
  • Kiedy płytka paznokciowa staje się coraz cieńsza, jest łamliwa i zanika, może to być wynikiem urazu paznokcia lub postępującej łuszczy krostkowej.
  • Rozdwajająca się płytka paznokciowa, oddzielająca się od części łożyskowej, może być skutkiem urazu lub nieumiejętnego piłowania paznokcia. Może też być to spowodowane przez silnie działające detergenty i zmywacze do paznokci z acetonem.

Grzybica paznokci najbardziej powszechna

Grzybica paznokci jest najczęściej występującym schorzeniem tego typu. Obecnie można ją efektywnie leczyć samodzielnie, stosując dostępne preparaty zwalczające choroby paznokci, m.in. z serii Undofen MAX. Szacuje się, że grzybica paznokci stanowi nawet 50 proc. wszystkich zmian na paznokciach. Najczęściej atakuje stopy, rzadziej ręce. Łatwo się nią zarazić na basenie, w SPA, pod prysznicem ogólnodostępnym, w hotelu czy w salonie kosmetycznym. Pożyczanie obuwia również może skutkować zakażeniem grzybiczym.

Infekcjom sprzyja noszenie za ciasnych butów z tworzyw sztucznych, które nie pozwalają skórze oddychać. To powoduje, że stopy znajdują się w wilgotnym, ciepłym środowisku, które ułatwia namnażanie się grzybów, także w obrębie paznokci stóp.

W wyniku infekcji grzybiczej paznokcie stają się grube, płytka matowieje i jest pokryta nierównościami. Najbardziej charakterystyczne dla grzybicy paznokci jest to, że płytka zmienia zabarwienie na żółte, zielonkawe, a niekiedy brunatne.

Materiały partnera

Zobacz także: Sprawdź, czy masz grzybicę paznokci!

Redakcja poleca

REKLAMA