Pończochy czy rajstopy - co lepsze

Pończochy czy rajstopy - co lepsze
Obecnie żadna kobieta nie wyobraża sobie życia bez tzw. wytworów nylonowych. Ale jeszcze do niedawna były to artykuły niezwykle trudno dostępne, a co ciekawsze, przeznaczone raczej dla mężczyzn niż dla przedstawicielek płci pięknej. Jak wygląda historia pończoch i czy każda z nas powinna je nosić?
/ 11.06.2018 16:53
Pończochy czy rajstopy - co lepsze

Pończochy przez długi czas były domeną mężczyzn. Można nawet powiedzieć, że były one podstawą stroju męskiego. Jeszcze w notatce z roku 1953 przeznaczonej dla dyplomatów, chcących uczestniczyć w ceremonii koronacyjnej Elżbiety II, znajduje się wpis o obowiązku nałożenia czarnych pończoch do krótszych spodni przez panów.

Pomysł na pończochy dla kobiet, który obecnie znamy, zrodził się najprawdopodobniej w XVI wieku na Wyspach Brytyjskich. Znana jest opowieść o jedwabnych pończochach, które rzekomo otrzymała królowa Elżbieta I od pani Montague. Tak miał spodobać jej się prezent, że zażyczyła sobie kolejnych par czarnych pończoch jedwabnych, które zamierzała nosić zamiast dostępnych dotąd materiałowych.

Faktem jest, że królowa angielska posiadała jedwabne pończochy, których powstanie wiąże się ze wzrastającą modą na szydełkowanie na Wyspach. Od tamtej pory pończochy stawały się coraz bardziej popularne na świecie, chociaż nie ulega również wątpliwości, iż było one towarem niezwykle ekskluzywnym i, że mało kto mógł sobie pozwolić na ich zakup. Sytuacja ta uległa dopiero zmianie, gdy w latach 40-tych XX wieku wprowadzono na rynek pończochy wykonane z nylonu, które całkowicie zawojowały modę kobiecą. Już w pierwszym roku udało się sprzedać około 64 milionów par tychże pończoch. Niestety produkcja ich została wstrzymana z powodu wojny, gdyż nylon został w całości przeznaczony wojsku. Jednakże już po 1945 roku sytuacja wróciła do normy, a sprzedaż pończoch ciągle rosła.

Dostępne w latach 40-tych i 50-tych pończochy były to, tzw. FF-y, czyli pończochy ze szwami, szyte na miarę. Ponieważ każda z par wymagała ręcznego zszycia, to i koszt pończoch utrzymywał się na stałym, dość wysokim, poziomie. Dopiero rewolucja w przemyśle tkackim, zainicjowana przez firmę Hanes, pozwoliła na produkcję pończoch bezszwowych, które królują do dziś.

Jak to nosić

Wyroby pończoszane obecnie przeżywają swój drugi renesans, jednak dziś nie dołącza się już do pary pończoch instrukcji ich użycia. Każda posiadaczka pończoch powinna pamiętać, że najlepiej nakłada się je na siedząco, a już na pewno, gdy posiadają one szwy.

Teraz na rynku dostępne są zarówno pończochy stylizowane na te z lat 40-tych, jak i całkowicie nowe, tzw. pończochy samonośne, które nie wymagają pasa do podpięcia.

Pończochy na pasy zwykle zaopatrzone są w grubszą warstwę u samej góry, na wysokości uda, która jest przeznaczona specjalnie do spinek pasa. Z pewnością ten rodzaj pończoch jest obecnie bardziej wyszukany, sięgają po niego raczej kobiety, które nie boją się krytyki, dlatego że nadal pokutuje stereotypowe myślenie mówiące, że pończochy z pasami są domeną kobiet lekkich obyczajów.

Pończochy samonośne wystarczy tylko założyć na nogi, nie wymagają one specjalnego wysiłku i zaangażowania, ale na pewno również są bardziej wygodne, gdyż ich noszenie nie sprawia dyskomfortu, który czasami powoduje nałożony pas na biodrach.

Nosząc pończochy ze szwami należy pamiętać, że nie powinno się ich łączyć z butami na niskim obcasie. Są one przeznaczone wyłącznie dla pań chodzących w szpilkach, w przeciwnym razie będą się po prostu źle prezentować.

Obecnie w sklepach z asortymentem nylonowym dostępne są pończoch o różnej grubości, od 5 den do nawet 100 den. Dzięki temu panie mogą nosić pończochy przez cały okrągły rok.

Rewolucyjne rajstopy

Pończochy z pewnością mają swój urok, ale nie nadążały z pewnością za ewolucją kobiecych praw społecznych. Lata 60-te to czas rewolucji seksualnej, ale i również, a może właśnie przede wszystkim, wyzwolenia kobiet. Panie zaczęły wówczas odkrywać coraz więcej swojego ciała, a niestety pończochy stawiały pewne ograniczenia w tej kwestii. Wynalezienie rajstop, czyli połączonych pończoch, które nie wymagają noszenia pasa, a za to pozwalają na noszenie krótszych spódniczek, było tylko kwestią czasu.

Rajstopy powstały zaś całkowicie przypadkowo, za sprawa ciąży żony Allena Ganta. Nie mógł on wytrzymać męczarni swojej ukochanej, która każdego dnia musiała przeżywać męki związane z nałożeniem pończoch. I tak w 1959 roku opatentował on nowy produkt – rajstopy, które całkowicie rozwiązywały ten problem.

Z pewnością rewolucyjne postanowienie ówczesnego guru mody, Andre Courreges, który nakazał swoim modelkom noszenie rajstop, przyczyniło się do ich upowszechnienia. Gwoździem do trumny dla pończoch było z kolei wprowadzenie przez Merry Quandt na rynek mini, która wręcz całkowicie wykluczała ich noszenie.

Kilka ważnych rad

Czy nosi się pończochy, czy nosi się rajstopy, należy zawsze pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • zawsze powinno się dobrać właściwy rozmiar, w przeciwnym razie będą się one brzydko układać, a w najgorszym razie mogą po prostu pęknąć;
  • w okresie letnim powinno się raczej sięgać po cieńsze pończochy czy rajstopy, a zimą po grubsze;
  • raczej powinno się zrezygnować z noszenia rajstop czy pończoch zdobionych mocnymi wzorkami w miejscu pracy czy też na oficjalnych spotkaniach, raczej zaleca się noszenie brązów, czerni lub odcieni popielatych;
  • należy pamiętać, że rajstopy z połyskiem raczej pogrubiają nogi, zaś te w odcieniach ziemistych zawsze wyszczuplają;
  • dobór koloru czy tekstury pończochy lub rajstop jest niezwykle ważny, powinny one całkowicie komponować się z resztą garderoby. Tak jest np. w przypadku pończoch białych ślubnych.

Redakcja poleca

REKLAMA