POLECAMY

8 typów urody - rozpoznaj swój typ (foto!)

Jaki jest twój typ urody? Nie wiesz, czy jesteś wiosną, latem, jesienią czy zimą? Nie musisz! Oto 8 etnicznych typów urody, dzięki którym łatwo określisz swój typ i będziesz wiedzieć, jakie kolory do ciebie pasują, jaki styl ci służy oraz które dodatki i biżuterię wybierać.

typy urody

fot. Fotolia/materiały prasowe

Słowiański typ urody

Słowiański typ urody charakteryzuje: cera - kremowa, włosy - blond o złotawym odcieniu, oczy - piwne, niebieskie, czasem zielone.

Paleta kolorów tego typu urody to nasycone odcienie polnych kwiatów oraz owoców i pogodnego nieba.

Co powinnaś nosić?

Pasują ci: folklorystyczne wzory, koronkowe ażury, kwiatowe łączki, owocowe motywy. Styl idealny dla tego typu urody z niebieskimi oczami to, np. folkowy, pasterski, country look (kowbojski, sielski-wiejski, pasterski). Dla brązowych oczu pasują także: klasyka w wersji "english", militarny i męski styl (brązy w odcieniach pól). Jeśli safari to w tonacji miodowego brązu. Biżuteria, którą powinnaś nosić to np. bursztyny, etniczne naszyjniki, czy korale.

Zobacz więcej o: Słowiański typ urody

Typ urody

Pobierz w większym rozmiarze >>>

Południowy typ urody

Południowy typ urody charakteryzuje: cera - orzechowa lub bardzo ciemna skóra, włosy - ciemny blond, ciemnobrązowe, czarne, zaliczamy tutaj także szatynki, oczy - brązowe, piwne, czasami zielone.

Jakie kolory są najlepsze dla południowego typu urody? Kolory ziemi i Afryki, a także inspirowane barwami Indii.

Co powinnaś nosić?

Wzory w cętki i wężowe będą wprost idealne! Odpowiedni styl: indiański, hippie, arabski, afrykański, indyjski (w przydymionych kolorach), militarny (brązy, beże, khaki), stare złoto np. lama (na wieczór), satyna (pudrowy róż). Na zimę polecamy brązowe kożuszki. Biżuteria, która się sprawdzi to, np.: kość słoniowa, szylkret, bursztyn, drewno, biżuteria etniczna związana z Afryką, Indiami czy stylizowana na aztecką.

Zobacz więcej o: Południowy typ urody

Typ urody

Pobierz w większym rozmiarze >>>

Celtycki typ urody

Celtycki typ urody charakteryzuje cera - jasna z ceglastymi piegami i złotawa, włosy - rude, rudy blond, kasztanowe, zaliczamy tutaj także szatynki farbowane na ostry rudy, kasztanowy i rudy blond, oczy - wszystkie kolory.

Odpowiednia paleta kolorów dla tego typu to: oliwki, brązy, ceglasty i pomidorowy odcień czerwieni, barwa zbliżona do rdzy, kremowy, żółtozielony, ciemnożółty, stłumiony pomarańcz, stalowoniebieski, zieleń morskiej wody, czerń. Wszystkie te kolory powinny być jak przydymione i za mgłą.

Co powinnaś nosić?

Styl i ubrania, które będą pasować to: romantyczne koronki, bieliźniany lub farmerski look, militarny, marynarski styl, klimat typu dandys, gotyckie inspiracje. Biżuteria, którą można nosić to, np. miedziana, kamea, kremowe perły, żółte złoto, kość słoniowa, szmaragd, chryzolit, koral, malachit, bursztyn.

Zobacz więcej o: Celtycki typ urody

Celtycki typ urody

Pobierz w większym rozmiarze >>>

Nordycki typ urody

Nordycki typ urody charakteryzuje: cera - bardzo jasna, włosy - jasny, platynowy i szaro-beżowy blond, oczy - jasno- i szaroniebieskie.

Paleta kolorystyczna pasująca do tego typu urody to barwy tęczowego nieba.

Co powinnaś nosić?

Odpowiednie wzory: jedynie subtelne desenie, krateczka vichy, łączki na jasnym tle, pionowe prążki, skandynawskie, folklorystyczne wzory (na swetrach i dzianinach), desenie impresjonistyczne. Styl, który warto wybierać mając taka urodę to m. in.: męski (szare garsonki, spodnium w białe prążki), marynarskie inspiracje, pasterski look, sportowy klimat (np. tenis), pastelowa i czarna satyna, tafta, szyfon - na wieczór. Biżuteria idealna dla tego typu powinna być przede wszystkim delikatna, gładka, nowoczesna (srebro, platyna, jasnoszare perły, opale, diamenty, porcelanowe koraliki, broszki w klimacie retro).

Zobacz więcej o: Nordycki typ urody

Nordycki typ urody

Pobierz w większym rozmiarze >>>

Środkowoeuropejski typ urody (brązowe oczy)

Środkowoeuropejski typ (brązowe oczy) urody charakteryzuje: cera - jasna (opala się na czerwono), włosy - brązowe, popielato-brązowe, szatynki (trudny do określenia kolor), ciemny blond, oczy -  brązowe, piwne, szaroniebieskie, szarozielone, stalowe.

Dla tego typu urody najodpowiedniejsze są kolory ziemi.

W co się ubierać?

Idealne będą stroje z surowego lnu, styl militarny, styl safari (wzory na beżowym tle), hippisowski, pasterski (biała bawełna lub len, bawełniane koronki), klasyka w wersji angielkskiej (w kolorach brąz, beż, brudny róż, lila), motywy indiańskie (w beżu, brązie, ciemnej czerwieni, rdzawym), styl gotycki, tafta w kolorze czerwonego wina, fioletu, szmaragdowa (dla brązowookich szatynek). Biżuteria i dodatki, na które warto zwrócić uwagę: biżuteria z kości, rogu, drewna, glina brązowo-beżowa, muszelki itp.

Zobacz więcej o: Środkowoeuropejski typ urody (brązowe oczy)

Typ urody

Pobierz w większym rozmiarze >>>

Środkowoeuropejski typ urody (niebieskie oczy)

Środkowoeuropejski typ (niebieskie oczy) urody charakteryzuje: cera - blada, włosy -  szarobrązowe, ciemny blond, zaliczamy tutaj także szatynki, oczy - niebieskie, zielone, stalowe.

Odcienie burzy i miejskich, szarych aglomeracji będą dla tego typu najodpowiedniejsze.

W co się ubierać?

Będą pasować idealnie wzory typu: angielskie kratki, jodełka, melanż, paski, drobne prążki, koronkowe ażurki. Niekorzystne kolory, których warto unikać to: pomarańczowy, słoneczny lub ciemnożółty, a także zieleń w odcieniu trawy.

Zobacz więcej o: Środkowoeuropejski typ urody (niebieskie oczy)

Typ urody

Pobierz w większym rozmiarze >>>

Europejski typ urody - "Królewna Śnieżka"

Europejski typ urody - "Królewna Śnieżka" charakteryzuje: cera -  bardzo jasna, porcelanowa, blada, niekiedy pokryta brunatnymi piegami, czasami lekko zaróżowiona, włosy - bardzo ciemne, oczy - brązowe, zielone, niebieskie lub bardzo błękitne.

Jakie kolory będą najlepsze dla tego typu urody? Odcienie jak z bajki o Królowej Śniegu lub Królewnie Śnieżce, albo z zaczarowanego ogrodu - powinny być czyste, ale i subtelne. Dokładnie w takiej tonacji jak na poniższej ilustracji.

Zobacz więcej o: Europejski typ urody - "Królewna Śnieżka"

Europejski typ urody

Pobierz w większym rozmiarze >>>

Azjatycki typ urody

Azjatycki typ urody charakteryzuje: cera - oliwkowa lub śniada, włosy - bardzo ciemne lub czarne, oczy - brązowe, zielone (nie muszą być skośne, chodzi o koloryt urody kojarzony z tymi regionami świata).

Paleta kolorów typu azjatyckiego to kolory żywe i czyste, te które kojarzą Ci się np. ze Wschodnimi wybrzeżami Australii - florą, fauną, wyspami.

Co można nosić?

Wzory: drobne krateczki, melanże, egzotyczne kwiaty na czarnym tle, op-artowe (geometryczne i dające wrażenie, złudzenie ruchu) i inspirowane sztuką współczesną desenie. Ubrania, styl i dodatki, które powinnaś wybierać to: sukienki w etnicznym stylu inspirowane Wschodem, styl militarny i safari w kolorze khaki, czarne, skrzące się cekiny, aksamit w głębokiej czerni. Biżuteria pasująca do tego typu urody to, np. taka w klimacie etno. Warto unikać kolorów pastelowych!

Zobacz więcej o: Azjatycki typ urody

Azjatycki typ urody

Pobierz w większym rozmiarze >>>

Nie traktuj tego podziału jako bezwzględnych reguł, których nigdy nie można złamać. Z pewnością jednak te wskazówki pomogą ci w wybraniu odpowiedniej tonacji kolorystycznej i stylu. Sama sprawdzisz, w których kolorach, w jakim klimacie czujesz się dobrze i wyglądasz najlepiej. Jeśli nie masz pewności, zapytaj kogoś w czym ci jest do twarzy. Nawet jeśli ten ktoś nie ma nic wspólnego z modą i stylizacją! Możesz przyłożyć ubranie w danym kolorze do buzi lub zrobić sobie zdjęcie w danej stylizacji i porównać. Powodzenia!

Zobacz film o tym, jak wykonać analizę kolorystyczną domowymi sposobami:

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (67)
/4 miesiące temu
Witam. Nie mogę się utożsamić... Posiadam blond włosy, oczy — wszystkie kolory w jednym. Nie mam piegów. Duży nos i szerokie usta. Jestem blada. Jak myślicie, który typ urody jest mi najbliższy?
/5 miesięcy temu
Olu wydaje mi się, że masz podobnie jak ja środkowoeuropejski "zimny". Ale poprostu warto zrobić parę prób, w czym dobrze wyglądasz. A i tak nie będziesz nosić tego, w czym się źle czujesz - a to ważniejsze
/5 miesięcy temu
Wychodzi mi, że mam typ środkowoeuropejski z niebieskimi oczami. Te oczy to w zależności od pogody są bladoniebieskie albo szare . Włosy burobrązowe , choć we Włoszech mnie nazywają blondynką. Jako dziewczyna ubierałam się w kolory ziemi, bo miałam odchył eko. I byłam nieśmiała, więc tak chciałam się ukryć. Jednak wcale mi te barwy nie służyły. Ale ciekawe, że zawsze uwielbiałam czerwień i tak mi zostało. Czuję się w niej najbardziej sobą. Zgadzam się też, że dobrze mi w szarościach, błękitach i generalnie w zimnej tonacji. Wszelki różowy - zgiń! !! Może być bordo jako odcień czerwonego. Fioletowych ubrań nie znoszę choćby mi było w nich do twarzy. Paseczki, wzoreczki, jak proponują - nie ma mowy. CZYLI KAŻDY MA SWÓJ STYL.
POKAŻ KOMENTARZE (64)