POLECAMY

Odra atakuje nieszczepione dzieci! Aż 17 z nich już zmarło

W Rumunii odra jest coraz większym problemem – w ciągu ostatniego roku zachorowało na nią 3400 osób.

Marta Słupska / 11 miesięcy temu
Odra atakuje nieszczepione dzieci! Aż 17 z nich już zmarło fot. Fotolia

Odra to wyjątkowo zakaźna choroba, którą łatwo się zarazić. Brak szczepienia na nią może nawet prowadzić do śmierci…

Dzieci umierają na odrę

W Rumunii już 17 dzieci zmarło z powodu odry – bardzo zakaźnej choroby wieku dziecięcego, która charakteryzuje się wysypką, gorączką, zapaleniem błon śluzowych dróg oddechowych oraz spojówek. Ostatnią ofiarą choroby była roczna dziewczynka z Satu Mare na północy kraju. W ciągu ostatniego roku w Rumunii zanotowano aż 3400 przypadków tej choroby. Żadne ze zmarłych dzieci nie było szczepione na odrę.

Ocenia się, że zwiększona liczba chorych wiąże się z tym, że coraz więcej rodziców w Rumunii zawierza ruchom antyszczepionkowym i nie decyduje się szczepić swoich dzieci. Powodami są też słaby dostęp do opieki medycznej oraz niski status materialny wielu mieszkańców kraju.

Coraz więcej zachorowań na odrę

Szczepionka na odrę

Podaje się dwie dawki szczepionki na odrę: pierwszą w 13.-14. miesiącu życia dziecka, a drugą – w 10. roku.

Prawidłowo przeprowadzone szczepienie jest jedyną skuteczną metodą zapobiegania odrze, tymczasem w naszym kraju pierwszą dawkę otrzymuje ok. 80 proc. dzieci, a drugą tylko ok. 50 procent
– powiedział minister zdrowia Rumunii Florian Bodog.

Kraje, w których jest najwyższe ryzyko rozprzestrzeniania się odry (według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób), to: Francja, Niemcy, Włochy, Rumunia, Belgia, a także Polska.

Objawy odry

Odra to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus z rodziny paramyksowirusów. Zakażają się nim zazwyczaj dzieci pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia (nie są wtedy jeszcze zaszczepione) oraz młodzież do 15. roku życia (gdy nie otrzymają dawki przypominającej szczepienia). Podczas gdy chory na grypę zaraża maksymalnie 3 osoby, chory na odrę zaraża 15-20 osób.

Objawy odry to:

  • wysypka,
  • katar i kaszel,
  • zaczerwienienie oczu,
  • gorączka,
  • ból gardła,
  • światłowstręt.

Czy twoje dziecko choruje na odrę?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/10 miesięcy temu
Joanna a byłaś kiedyś w Rumunii? taka tragedia może stać się wszędzie
/11 miesięcy temu
tak? to prosze o informajce Joanno o tej odrze poszczepiennej? statystyka moze jakas?
/11 miesięcy temu
W Rumunii, brud, smród i ubóstwo, to jeden z powodów ciężkiego przebiegu choroby, nie tylko odry. Poza tym, odra poszczepienne jest groźniejsza. No i o tym, że trzeba utylizować szczepionki, najlepiej w dzieciach, to nie piszecie.