Koniec karmienia piersią

Jak odstawić od piersi dziecko, które karmione jest na żądanie? Wszędzie bowiem czytam, że należy odstawiać dziecko stopniowo, zastępując najpierw jedno karmienie, potem dwa posiłkiem sztucznym itd.
/ 15.09.2009 12:04
Koniec karmienia piersią
Jak odstawić od piersi dziecko, które karmione jest na żądanie? Wszędzie bowiem czytam, że należy odstawiać dziecko stopniowo, zastępując najpierw jedno karmienie, potem dwa posiłkiem sztucznym itd. Problem w tym, że mój maluch je o różnych porach, różne ilości (tak mi się zdaje) i robi sobie różne przerwy między karmieniami - raz 1,5 godz, a raz 4. Jest to bardzo duże dziecko (ma 4 miesiące a nosi ubranka na 9...) i pediatra ostrzega, że mam uważać z mlekiem modyfikowanym i kaszkami, by nie dopuścić do otyłości. Chciałabym karmić jak najdłużej, ale w październiku wracam na uczelnię i z części karmień będę musiała
zrezygnować.
Odstawienie planowane to metoda, która jest zbliżona najbardziej do naturalnego wygasania laktacji. Jest ono korzystne dla mamusi, bo nie daje ryzyka zastoju lub zapalenia piersi. Raczej tez pozwala uniknąć problemów emocjonalnych. Tego typu odstawienie maluszka od piersi polega na tym, że mama rezygnuje z jednego karmienia w ciągu dwóch, trzech dni. Musi pani ustalić sobie granicę np. kończę karmienie w ciągu np. trzech tygodni. Myślę, że w pani przypadku warto zastąpić tylko te karmienia, w czasie których musi pani być na uczelni. Ale decyzja należy do pani. Kilka praktycznych wskazówek jak stopniowo eliminować karmienia:
  • nie należy proponować jeśli maluszek nie prosi – karmić tylko wtedy gdy maluch wyraźnie domaga się karmienia. Proszę ubierać się w takie ubranie, które utrudnia dostęp do piersi np. nie rozpinana sukienka po szyję.
  • zmienić codzienne zwyczaje – np. eliminować te zachowania, które dziecku kojarzą się z karmieniem np. bujanie na fotelu, w którym mama zawsze karmiła maluszka. Przed drzemką można iść na spacer, zabrać przytulankę, żeby maluszek zasnął.
  • atrakcyjny posiłek zamiast piersi – należy przygotować go na tą porę kiedy maluszek ssał pierś. Akurat pani maluszek nie ma za dużego wyboru. W tym przypadku na razie mleczko modyfikowane, ale łatwiej już będzie z odstawieniem maluszka od piersi gdy będzie pani wprowadzać nowe pokarmy zaczynając np. od startego jabłuszka, marchewki itd. Potem już będzie można przygotować zupkę i zamiast mleczka podawać zupkę. Myślę, że warto też odciągać pokarm aby unikać mlek modyfikowanego skoro tak zaleca pediatra.
  • skracać czas karmień – kończy się wypływ i kończy się ssanie piersi. Można maluszkowi zaproponować od razu jakąś zabawkę, mówić do niego itd.
  • rezygnować najpierw z tych karmień, które są mniej ważne dla dziecka. Opuszczenie takiego karmienia nie będzie takim problemem dla dziecka.
W tym wszystkim problemem jest tylko to by nie przekarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym, ale też nie zachęcam do głodzenia dziecka. Myślę, że te różne przerwy w karmieniu nie są problemem bo karmienie mlekiem sztucznym można podzielić na raty (np. po 1.5 godziny zje część porcji, a za 2 godziny drugą część – nie mam na myśli oczywiście mleka, które zostało w butelce). Ważne aby nie „płakać” nad tym, że maluszek nie zjadł całej porcji. Każdy maluch ma jakieś pewne pory posiłku np. po przebudzeniu, potem jakby drugie śniadanko, drzemka, obiadek itd. nie zawsze jest to jak w zegarku – ale nie jest to przeszkodą do eliminacji karmień a na początku do zastępowania ich mlekiem sztucznym. Może będzie mieć pani taki plan, że uda się nakarmić maluszka z piersi przed wyjściem na uczelnię, potem ktoś poda mleko np. odciągnięte lub modyfikowane z mlekiem mamy itd.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna