Jak znieść upał?

Wyjątkowo gorący maj zaskoczył wszystkich. Kalendarzowe lato jeszcze nie nadeszło, a my już możemy cieszyć się letnimi temperaturami. Po kilkudniowym ochłodzeniu znowu nadeszły upały. Niestety nie wszyscy dobrze je znoszą i czują się w takich warunkach korzystnie.
/ 20.06.2007 09:37

Wyjątkowo gorący maj zaskoczył wszystkich. Kalendarzowe lato jeszcze nie nadeszło, a my już możemy cieszyć się letnimi temperaturami. Po kilkudniowym ochłodzeniu znowu nadeszły upały. Niestety nie wszyscy dobrze je znoszą i czują się w takich warunkach korzystnie.

Wysokie temperatury dokuczliwe są szczególnie w dużych miastach. Słabo poczuć mogą się nie tylko osoby starsze - nawet młode, energiczne osoby mogą odczuwać zaburzenia koncentracji i ospałość. Nie wszystkie miejsca pracy są klimatyzowane, dlatego spada koncentracja a pracownicy myślą bardziej o kolejnej szklance wody niż zawodowych obowiązkach. Niektórych ratuje przed upałem zainstalowany w pokoju wiatrak albo po prostu przeciąg. Zbawienna jest też klimatyzacja, która starszym ludziom często ratuje życie, jednak źle ustawiona może powodować przeziębienie i przechłodzenie. Nagła zmiana temperatury otoczenia z 30 stopni na 15 to dla organizmu szok.
W taką pogodę należy unikać zamkniętych przestrzeni i nie wykonywać forsownych zajęć. Zamiast słodkich napojów i kolejnej kawy lepiej pić niegazowaną wodę, sok pomidorowy lub po prostu jeść pomidory, które uzupełniają niedobór minerałów w organizmie.
- Napoje z dużą zawartością kofeiny i cukru tłumią objawy nadchodzącego udaru cieplnego, natomiast alkohol jest swoistą bombą energetyczną, która powoduje przegrzanie - ostrzega Adam Bochenek, lekarz internista z Centrum Medycznego LIM.

Upał szczególnie jest niebezpieczny dla kierowców.
- Kierowcy skarżą się na spadek koncentracji. To reakcja na stres jakim jest żar. Organizm walczy z upałem skłaniając do drzemki, albo mobilizuje się tracąc mnóstwo kalorii, a wtedy nadchodzi osłabienie – powstaje błędne koło – tłumaczy Adam Bochenek, internista z Centrum Medycznego LIM.

Jednak problemem nie jest tylko upał w mieście. Pogoda przypomina o zbliżającym się okresie wakacyjnym i zachęca do wyjazdu nad morze, w góry czy w kraje tropikalne, gdzie turyści są narażeni na kilkugodzinne przebywanie pod wpływem promieni słonecznych. Jednak świadomość zagrożeń dla zdrowia jakie niosą ze sobą upały jest coraz większa.
- Coraz więcej osób korzysta z poradni medycyny podróży chcąc się dowiedzieć jak ochronić siebie i rodzinę przed upałami podczas wakacji. Podpowiadamy o czym należy pamiętać: przede wszystkim nie można pozwolić na odwodnienie organizmu i picie wody z nieznanego źródła – ważne jest to szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych. W upalne dni powinniśmy jeść również owoce zawierające dużą ilość wody, jak np. arbuzy – mówi Grażyna Dulny, epidemiolog z Poradni Medycyny Podróży w Centrum Medycznym LIM.

W upalne dni należy pamiętać o ludziach starszych, którzy często słabną choćby w drodze do sklepu. Tępo życia w dużym mieście i daleko idąca anonimowość wzmacniają poczucie braku odpowiedzialności za drugiego człowieka.
- Osoba, która straciła przytomność potrzebuje szybkiej pomocy. Należy lekko ją ocucić, podać wodę i oczywiście wezwać pogotowie. Nie wiemy, czy dana osoba zażywa leki, czy jest chora, dlatego najlepiej zadzwonić po wykwalifikowaną pomoc medyczną – dodaj Adam Bochenek, internista z Centrum Medycznego LIM.
Upały można znieść, wystarczy trochę racjonalnego myślenia, przestrzeganie kilku zasad żywieniowych oraz ochrona ciała i głowy przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi.
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA