Remont - zrób to sama

remont, zrób to sama, porady fot. Panthermedia
Wycinanie i przyklejanie tapet, wiercenie otworów w betonowych ścianach, montowanie karniszy – takie czynności bez problemu wykonamy same!
/ 11.05.2011 15:56
remont, zrób to sama, porady fot. Panthermedia
Tapetowanie, zamontowanie karnisza czy wywiercenie kilku dziur wiertarką nie powinno nikomu nastręczać specjalnych kłopotów. Najważniejsze, by przy każdej z tych prac, stosować się do kilku podstawowych zasad.

Odpowiednie narzędzia
Zanim przystąpisz do działania, skompletuj niezbędne narzędzia. To nie tylko ułatwi pracę, lecz także oszczędzi czas. Do tapetowania potrzebne będą szeroki pędzel do kleju, szpachelka do wyrównywania ścian, nożyczki do cięcia tapety, sucha szmatka i ewentualnie szczotka do wygładzania. Przed wierceniem dziur w ścianach przygotuj odkurzacz. Poproś kogoś o przytrzymanie końcówki rury tuż poniżej wiertła. Pył nie będzie spadał na podłogę. Zawsze miej pod ręką miarkę i ołówek do zaznaczania. Jeżeli potrzebne będą gwoździe do powieszenia obrazków, kup specjalne ze stalowymi końcówkami. Nie gną się i łatwo wchodzą w ścianę.

Wymieniamy tapety
Przygotuj ścianę, uzupełniając wszystkie ubytki i dziury, wygładź nierówności. Następnie całą powierzchnię zagruntuj klejem do tapet lub środkiem do gruntowania. Wymierz ściany i potnij tapetę na odpowiedniej długości paski (uważaj, na pasowanie wzorów). Kolejno smaruj pasy tapety klejem. Po kilku minutach przyklejaj do ściany, cały czas wygładzając. Następnie przejedź po powierzchni szczotką, usuwając nierówności i pęcherzyki powietrza (w ostateczności taki pęcherzyk przekłuj igłą). Zaczynaj klejenie od ściany oddalonej od okna. Łączenia będą wtedy mniej widoczne.

Karnisze można zamontować samodzielnie

Odległość między górną krawędzią okna a karniszem nie może być mniejsza niż 5 cm. 20-centymetrowy odstęp musimy zachować między ścianą i drążkiem oraz między krawędziami bocznymi okien a uchwytami. Najpierw za pomocą linijki i poziomicy wyznacz poziomą linię. Potem zamontuj jeden uchwyt. Przyłóż drążek i zaznacz miejsce montażu drugiego uchwytu. Jeżeli karnisz jest dłuższy niż 240 cm, zamontuj dodatkowy trzeci wspornik. Przy zakładaniu karnisza pomiędzy ścianami zaznacz miejsce montowania wsporników, wyznaczając równą odległość od narożników ścian. Elementy ozdobne montuj na końcu.

Z wiertarką za pan brat
Najpierw wybierz odpowiednie wiertło dostosowane do materiału, w którym będziesz robić otwór. Do plastiku, glazury, szkła przeznaczone są specjalne – stosowanie standardowych może doprowadzić do zniszczenia nawiercanego przedmiotu. Kamień, cegła, granit czy beton wymagają przełączenia trybu pracy wiertarki na udarowy. Zanim zaczniesz wiercić otwór w ścianie, sprawdź, jak przebiegają przewody elektryczne, rury kanalizacyjne itp. Głębokość wiercenia regulujemy, ustawiając odpowiednio głębokościomierz lub wyznaczając na wiertle linię taśmą samoprzylepną. Dla bezpieczeństwa warto założyć okulary ochronne i rękawice. Przed rozpoczęciem pracy sprawdź też mocowanie wiertła. Wiertarkę trzymaj prostopadle do otworu, utrzymuj stały nacisk. Przy wymianie wiertła lub przeprowadzaniu regulacji wiertarki, zawsze odłącz ją od prądu. Nie wyjmuj wiertła z głowicy, dopóki nie ostygnie. 

Porządne okna - ekspert radzi
Wymiana okien podniesie komfort naszego mieszkania. Zanim zdecydujemy się na konkretne okna, powinniśmy sprawdzić producenta, od którego zamierzamy nabyć stolarkę, a przede wszystkim jego wiarygodność i doświadczenie w produkcji okien. Przed dokonaniem zakupu, trzeba sprawdzić jakość wybranego okna. Różnice między produktami mogą tkwić nie tylko w samym profilu, lecz także w rodzaju okuć, oszkleniu, uszczelnieniu. Może okazać się, że standardowe wyposażenie okna oferowane za darmo u jednego producenta, u innego dostępne jest za dodatkową opłatą. Dlatego konieczne jest również sprawdzenie jakości profili, z jakich wykonano okno. W przypadku oszklenia trzeba sprawdzić rodzaj zastosowanych szyb. Informacje na ten temat można uzyskać w punktach sprzedaży. Warto też zwrócić uwagę na wygodę przy otwieraniu i zamykaniu, o czym decydują zamontowane okucia i zamki. Jakość systemów zamykania ma także wpływ na szczelność okna. Ważne jest więc, aby okna miały możliwość rozwierności, uchylności i wyposażone w mikrowentylację klamki, co zapewnia doskonałą wentylację mieszkania. Warto pomyśleć o oknach z roletami zewnętrznymi. Sprawiają, że mieszkanie się nie nagrzewa nawet w bardzo upalne dni. Dzięki zastosowaniu rolet możemy uzyskać korzystniejsze wartości przenikalności cieplnej oraz dźwiękochłonności. Rolety są też dodatkowym zabezpieczeniem przed złodziejami.
radził:  Rafał Gierszewski – dyrektor ds. handlu Drutex SA

Redakcja poleca

REKLAMA