Podróż z psem - 7 rad

Podróż z psem w samochodzie fot. Fotolia
Pies to szczególny pasażer. Zadbaj, aby w samochodzie czuł się jak najlepiej i nie utrudniał ci jazdy.
Barbara Lasota / 22.08.2014 05:00
Podróż z psem w samochodzie fot. Fotolia

Jeśli planujesz podróż z psem w samochodzie, wcześniej zdecyduj, jak zabezpieczysz czworonoga, aby podczas ewentualnej kolizji nie ucierpiał. Tak jak każdy pasażer, powinien być przypięty. Weź także pod uwagę, że zwierzęta miewają chorobę lokomocyjną i czasem wymiotują. Pomyśl o przerwach w podróży, aby pies mógł się wysikać. 

7 rad jak podróżować z psem w samochodzie

  1. Posadź go z tyłu. Wprawdzie przepisy nie zabraniają przewozić psa w samochodzie na przednim siedzeniu, ale gdy będzie z tyłu, będzie bezpieczniej dla ciebie i dla niego.
  2. Minimum bezpieczeństwa zapewniają psu szelki samochodowe. Kupisz je już za 20 - 30 zł. Są wygodne, wykonane z szerokiej i miękkiej taśmy. Zwróć uwagę, aby pas piersiowy był dodatkowo obszyty miękką tkaniną. Ma to znaczenie, gdy przytrafi się ostre hamowanie. Szelki powinny być dobrze dopasowane rozmiarem do psa i odpowiednio wyregulowane, by ich nie zrzucił. Załóż pupilowi i przypnij je do uchwytu pasów bezpieczeństwa.
  3. Warto zdawać sobie sprawę, że szelki nie będą wystarczającym zabezpieczeniem dla zwierzaka w razie nawet niewielkiej stłuczki. Siła odśrodkowa może zadziałać na tyle mocno, że szelki spowodują uraz klatki piersiowej. Dlatego małe psiaki najlepiej jest umieszczać w transporterze przypiętym do siedzenia pasami, a większe zwierzęta, jeśli to możliwe, w podróżnych klatkach.
  4. Aby pies nie cierpiał z powodu choroby lokomocyjnej, daj mu profilaktycznie przed podróżą aviomarin. Małemu psu wystarczy pół tabletki, dużemu - cała tabletka. Nie karm go także przed podróżą. Pamiętaj o zasadzie, ze pusty brzuch, to zdrowy brzuch. Trzeba go natomiast napoić, zwłaszcza w czasie upału.
  5. Połóż psu w zasięgu jego łap ulubioną zabawkę, poduszeczkę lub koc. Gdy będzie miał coś swojego, mniej będzie się wtedy stresował.
  6. Zadbaj, aby w samochodzie nie było zbyt gorąco.
  7. Najrzadziej co dwie godziny staraj się zatrzymać w bezpiecznym miejscu. Wyprowadź psa z samochodu, aby się załatwił i rozprostował łapy. Daj mu pić.

Autorka jest redaktorką dwutygodnika "Pani domu".

Redakcja poleca

REKLAMA