Klon palmowy

klon fot. Fotolia
Naprawdę robi wrażenie! Oryginalny kształt i kolorowe ulistnienie czynią z niego prawdziwie bajkową roślinę.
Małgorzata Świgoń / 29.09.2017 04:00
klon fot. Fotolia

Ojczyzną klonu palmowego są Chiny, Japonia, Korea i Tajwan. W tych krajach klony palmowe hodowano od wieków dla atrakcyjnych barwnych liści. Do Europy drzewo przywieziono w 1920 roku i dziś występuje w wielu rozmaitych odmianach, które różnią się kolorem liści (od zielonych i żółtych po czerwone oraz fioletowe), kształtem i wielkością.

Klon palmowy czerwony

Jest najbardziej rozpowszechnioną odmianą. Wyrasta jako duży krzew lub małe malownicze drzewko (5-10 metrów wysokości i 7 metrów szerokości) z parasolowatą koroną. Wachlarzowate liście zmiennego kształtu, głęboko: 5-9 klapowane – jesienią nabierają ciemnoczerwonej barwy. Roślina świetnie wygląda na tle innych krzewów, a zwłaszcza zielonych iglaków.

Uprawa

Drzewo lubi miejsce słoneczne lub częściowo zacienione, osłonięte od wiatru oraz wilgotną, przepuszczalną, lekko kwaśną ziemię. Nie jest odporny na długotrwałe susze. Warto wokół niego rozłożyć ściółkę, która zabezpieczy podłoże przed wysychaniem, a zimą przed przemarznięciem. Młode rośliny dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć przed mrozem jutą lub agrowłókniną.

W ogrodach najchętniej uprawiane są odmiany:

  •  Atropurpureum - odmiana purpurowa, ma liście pięcioklapowe, przez całe lato ciemnoczerwone. Odporna na mrozy.
  • Red Sunset Franksred. Wyrasta na 10-15 metrów wysokości. Liście trójklapowe  zielone, z wierzchu błyszczące  przebarwiają się od połowy września na intensywnie czerwony lub pomarańczowy kolor. Lubi glebę wilgotną, ale toleruje też suchą. Jedna z ładniejszych odmian.
  •  Scanlon. Wyrasta na wysokość ok. 12 metrów. Liście  trójklapowe ciemnozielone, błyszczące, jesienią przebarwiają się na jaskrawy pomarańczowoczerwony kolor. Lubi miejsce słoneczne i żyzną stale wilgotną glebę. Nie toleruje zasadowego podłoża.
  •  Dissectum Garnet. Odmiana pierzastodzielna, purpurowa. Liście ma głęboko powcinane, o postrzępionych brzegach. Wiosną mają ognistoczerwony kolor, latem purpurowoczerwony i taki pozostaje do jesieni, a nawet o tej porze roku przybiera jeszcze na intensywności. Niewielki, rośnie bardzo wolno. Po 10 latach osiąga wysokość  80 - 100 cm. Tworzy szeroką, bardzo gęstą koronę, często o fantazyjnym kształcie. Poleca się do sadzenia np. w alpinariach. Młode okazy lepiej zabezpieczyć na zimę. Cena 36 zł
  •  Orange Dream. Liście głęboko powcinane siedmioklapowe, wiosną mają intensywny pomarańczowy kolor i z czasem przybierają cytrynowożółtą barwę z pomarańczowym brzegiem. Jesienią ponownie przebarwiaja się na pomarańczowo. Drzewo wolno rośnie, osiąga ok. 2-3 metry wysokości. Nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonie lub tarasie, a także do formowania bonsai. Cena ok. 23 zł

Uwaga na choroby

Werticilioza. Liście żółkną, brązowieją, a następnie usychają. Porażone pędy należy usuwać, a chore rośliny opryskać preparatem Topsin M 500 SC.
Mączniak prawdziwy. Na liściach pojawia się biały mączysty nalot. Zainfekowane rośliny trzeba opryskać Amistarem 250 SC.
Papierowa plamistość liści klonu palmowego. Na liściach pojawiają się żółtobrązowe plamy z jaśniejszym środkiem, które z czasem wykruszają się. Chore liście trzeba usuwać, a roślinę opryskać naprzemiennie Topsin M500SC i Score 250 EC.
 

Redakcja poleca

REKLAMA