Pięknotka - pielęgnacja i uprawa

Pięknotka - pielęgnacja i uprawa fot. Fotolia
Pięknotka to prawdziwa ogrodowa miss. Docenisz jej urodę zwłaszcza późną jesienią, gdy szarzeją ogródki. Możesz ją posadzić na jesieni.
Małgorzata Świgoń / 29.09.2014 09:24
Pięknotka - pielęgnacja i uprawa fot. Fotolia
Pięknotka tworzy niezwykle oryginalne błyszczące owoce w intensywnym fioletowym kolorze. Dojrzewają od września do listopada i długo utrzymują się na gałązkach. Wyglądają przepięknie na tle przebarwiających się na żółto liści, a także w połączeniu z innymi krzewami, które też wydają owoce, ale w innym kolorze (np. z ognikami szkarłatnymi, śnieguliczkami czy ligustrami).


Pięknotka - skąd pochodzi?

Do rodzaju pięknotka należy około 100 gatunków krzewów i drzew. Występują one na obszarach tropikalnych wschodniej Azji, Australii oraz w Ameryce Północnej i Środkowej. Najczęściej uprawiana jest pięknotka Bordiniera i pięknotka amerykańska. Szczególnie warto polecić odmianę "Profusion", która bardzo obficie owocuje.


Co lubi pięknotka?

Jeśli chcemy, by roślina dobrze się czuła w naszym ogrodzie powinniśmy jej wybrać miejsce ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Najlepiej posadzić od razu kilka egzemplarzy pięknotek wówczas zapylają się wzajemnie i rośliny obficiej kwitną. Najbardziej służy im żyzna, wilgotna gleba o obojętnym pH. Po posadzeniu (można to zrobić jeszcze w tym miesiącu) dobrze jest przykryć ziemię wokół krzewu grubą warstwą ściółki. Zabezpieczy ona podłoże przed wysychaniem, a korzenie przed przemarzaniem. Krzewy są bowiem nieodporne na niskie temperatury, więc w naszym klimacie lepiej je osłonić i obsypać szyjkę korzeniową korą sosnową, a pędy owinąć włókniną lub osłonić matami.


A może na balkonie?

Pięknotkę można też uprawiać w dużym pojemniku na tarasie lub balkonie. Na zimę trzeba ją przenieść do chłodnego ale jasnego pomieszczenia, np. do widnej piwnicy lub na werandę. Na dworze nie przetrzyma mrozów.


Autorka jest redaktorką dwutygodnika "Pani domu".

Redakcja poleca

REKLAMA