8 zdrowych jadłospisów

8 zdrowych jadłospisów
Z badań naukowych jasno wynika, że niektóre rodzaje pokarmu wpływają na organizm lepiej niż leki. Korzystaj z tej przyjemnej apteczki.
/ 19.03.2012 12:54
8 zdrowych jadłospisów
Dokucza ci ból głowy albo źle sypiasz? Nie radzisz sobie ze stresem? Pewnie są to tylko przejściowe kłopoty. Jeśli nie utrudniają ci normalnego życia, nie musisz od razu biec do lekarza i robić wielu badań. Być może wystarczy, jeżeli zadbasz o odpowiednią dietę.

Większość bowiem problemów z drobnymi dolegliwościami wiąże się właśnie z nieprawidłowym odżywianiem. Chodzi nie tylko o to, co, ale też jak i kiedy jemy. Ta sama porcja pożywienia, w zależności od sposobu jedzenia, może sprzyjać problemom albo działać korzystnie. Z naszych propozycji wybierz dietę, dzięki której pokonasz dolegliwości. Zwróć uwagę na produkty, których powinnaś unikać.

1. Gdy boli głowa
Jeśli dokucza ci migrena, przestrzegaj lekkiej diety i staraj się pilnować stałych pór posiłków. Pij dużo wody, najlepiej niegazowanej, która rozcieńcza wszystkie szkodliwe substancje, jakie powstają w procesie przemiany materii. Bóle głowy mogą być też związane ze złą tolerancją niektórych rodzajów pokarmu.

2. Na bezsenność
By dobrze spać, pamiętaj o ważnej zasadzie: twój ostatni posiłek powinien być lekkostrawny i niezbyt obfity. Najlepiej coś małego z węglowodanów. Wieczorny posiłek nie powinien być jedzony później niż 3–4 godziny przed snem. Wskazana jest np. zapiekanka z ciemnego ryżu lub kaszy z warzywami, zawierająca tryptofan – stymuluje wydzielanie serotoniny i innych "uspokajaczy".

3. Antystresowy
Gdy jesteś w stresie, w organizmie zachodzi wiele dodatkowych reakcji chemicznych, zmienia się metabolizm i zużywają ważne dla zdrowia substancje. Gdy stan nerwowego napięcia trwa kika dni albo dłużej, zadbaj o taką dietę, która wzmocni osłabioną odporność oraz układ nerwowy. Przede wszystkim potrzebujesz tzw. dobrych (złożonych) węglowodanów. Przyczyniają się one do zwiększenia produkcji serotoniny – w mózgu i przewodzie pokarmowym. Obfitują też w witaminy z grupy B, stabilizujące system nerwowy. Powinnaś także wzbogacić dietę o magnez i cynk działające jak naturalne antydepresanty. Warto odżywiać się tak 2–3 miesiące.

4. Menu kontra PMS
Nawet na kilka dni przed miesiączką wiele z nas nie czuje się najlepiej. Bolą nas piersi, puchnie brzuch i nogi. Do tego dochodzi zły nastrój oraz wielkie napięcie. Wprawdzie przykre objawy miewa większość z nas i mamy świadomość, że to minie (powodem dolegliwości są gwałtowne zmiany poziomu hormonów), to jednak w dużym stopniu możemy złagodzić te dolegliwości. A więc po pierwsze – pij dużo wody, po drugie – zadbaj o dobrą przemianę materii. Na kilka dni przed okresem Twoja dieta powinna być lekkostrawna, wzbogacona w wapń (zmniejsza skurcze macicy), magnez (działa uspokajająco) oraz potas (zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie).

5. Na problemy z nerkami
Jeśli miewasz obrzęki pod oczami albo puchną ci nogi w kostkach, może to świadczyć o zbyt słabej pracy nerek. Odpowiednia dieta pobudzi je do pracy. Najważniejsze jest picie dużych ilości płynów, 2,5–3 litry dziennie, włączając zupę, kefir itp. Oprócz płynów ważne jest również jedzenie produktów zwiększających produkcję moczu – kapusty, selera, także naciowego, pietruszki. By zapobiec infekcjom dróg moczowych, warto zwiększyć w jadłospisie ilość antybakteryjnego czosnku, żurawin i wprowadzić herbatki ziołowe (bratek, pokrzywa, bławatek, rumianek). Ten sposób żywienia wprowadź na stałe!

6. Na poprawę wzroku
Nasze oczy potrzebują przede wszystkim witaminy A, której dostarczają świeże masło, żółtka jaj, miękkie margaryny, mięso. W ostatnich latach naukowcy udowodnili, że niezwykle ważne (dla całego organizmu, ale szczególnie dla oczu) są przeciwutleniacze, a zwłaszcza luteina i zeaksantyna występujące w roślinach zielonych. Substancje te przeciwdziałają niszczącemu działaniu promieni słońca. Doskonałym ich źródłem są brokuły uznane za jeden z sześciu (obok soczewicy i łososia) najzdrowszych produktów. Cenne dla oczu związki znajdziesz też w szpinaku, jarmużu oraz sałacie. Twój wzrok wzmocni także częste jedzenie ciemnych owoców (jagód, borówki amerykańskiej) i ich przetworów.

7. Pomoc przy zaparciach
Pomoże ci żywność obfitująca w błonnik: kasze gruboziarniste, brązowy ryż i warzywa. Jedz je koniecznie – choćby troszkę, ale do każdego posiłku. Zjadaj też co najmniej 3 owoce dziennie (wybieraj te mniej słodkie, np. jabłka, grejpfruty). Na perystaltykę doskonale wpływają również owoce suszone, zwłaszcza śliwki i morele. Pamiętaj o piciu dużej ilości (2–3 litry dziennie) niebarwionej wody mineralnej, najlepiej od razu po wstaniu z łóżka i przed następnymi posiłkami. Wielu osobom pomaga woda z miodem pita rano, a nastawiana wieczorem. Nowe nawyki żywieniowe wprowadź na stałe. Pamiętaj o aktywności fizycznej (najlepsze są ćwiczenia na mięśnie brzucha – choćby 5 minut dziennie).

8. Na przekór niestrawności
Gdy dokuczają ci wzdęcia lub zgaga, czas zadbać o dietę. Poprawa gwarantowana! Prawdopodobnie masz skłonność do niegroźnych dolegliwości trawiennych. A może żołądek jest wrażliwy na stres? Twoja nowa, zdrowa dieta powinna więc zawierać kasze, ryż, warzywa i zioła.


Nie tylko dieta
Przestrzeganie zdrowej diety to podstawa, ale nie tylko jedzenie jest ważne. Jeśli chcesz być zdrowa jak ryba:
- Unikaj stresów. Udowodniono, że powodują wiele chorób.
- Kładź się wcześnie spać. Najzdrowszy i najbardziej regenerujący jest taki sen, który zaczyna się godzinę przed północą. Sprzyja odbudowie i tworzeniu się nowych komórek.
- Chodź na spacery – ale tylko tam, gdzie naprawdę pooddychasz świeżym powietrzem.
- Zapisz się na jogę, pilates, tai-chi albo spróbuj medytacji. Nawet krótki codzienny 15-minutowy trening jest cenny dla zdrowia.
- Unikaj alkoholu. Pity w większych ilościach nasila zły nastrój oraz wypłukuje z organizmu cenne witaminy.

Redakcja poleca

REKLAMA