Wywiad z choreografem Elite Model Look

W pierwszym etapie jestem organizatorem regionalnym. Na etapie półfinałów i finałów w regionie, za który jestem bezpośrednio odpowiedzialna przygotowuję kandydatki do prezentacji (choreografia, stylizacja).
/ 28.03.2007 01:41

Wywiad z Iwoną Radwan-Sado - choreografem Eliite Model Look Polska

elite model lookZ polską edycją konkursu Elite Model Look jest pani związana od samego początku. Jakie są pani zadania w poszczególnych etapach konkursu?
W pierwszym etapie jestem organizatorem regionalnym. Na etapie półfinałów i finałów w regionie, za który jestem bezpośrednio odpowiedzialna przygotowuję kandydatki do prezentacji (choreografia, stylizacja). W kolejnym etapie, Elite Model School, uczestniczę w szkoleniach dziewczaąt. Do moich obowiązków należy: nauka chodzenia, prowadzenie zajęć choreograficznych, uczestnictwo w stylizacji do sesji zdjęciowych podczas szkoły. Dodatkowym, nieformalnym obowiązkiem jest rola „spowiednika”. Często po godzinie 22 zdarza mi się „rozwiewać” wątpliwości dziewczyn a także doradzać w innych sprawach. Podczas gali finałowej byłam za kulisami z dziewczętami i dodawałam im otuchy.

Dziewczyny muszą spełniać pewne podstawowe wymogi, jakie?

Oczywiście, przede wszystkim posiadać proporcjonalne wymiary ciała, poza tym pewien limit wieku – w tym przypadku bardzo wyraźnie określa to formuła konkursu regulamin Konkursu no i oczywiście muszą wykazywać chęć zostania modelką i poddania się specjalistom / fotograf, stylista, itp./.

Choreograf uczy właściwie całego zawodu ponieważ, dobry ruch na wybiegu to podstawa.
Często zaczynam od podstawowej nauki chodzenia na wysokim obcasie. Potem jak dziewczęta potrafią się już poruszać na obcasie następuje spacer po wyznaczonym wybiegu, wszystkie pozy na końcu i na początku wybiegu, obroty, zatrzymania do pozowania. Zwłaszcza ten moment jest istotny gdyż liczy się nie tylko sposób zatrzymania ale również praca ciała i praca twarzy. W tym właśnie momencie tam profesjonalna modelka skupia oczy wszystkich fotografików. Dalej dochodzą układy i wydobywanie indywidualnego stylu modelki. Pamiętajmy- ona ma tylko 30 sekund na zaistnienie w Świecie Mody!

modelkiW czym Pani pomaga dziewczynom, jak je Pani przygotowuje, co radzi (zarówno ze względu na stylizację, jak i choreografię)?
Moje rady są bardzo indywidualne – każda dziewczyna to inna osobowość i inne podejście. Na etapie regionalnym dotyczą one przede wszystkim podstawowych, bardzo ogólnych zasad dotyczących układów choreograficznych. Dużo więcej pracy wkładam w zajęcia podczas szkoły, gdzie zaczynam od zasad chodzenia na wysokich obcasach, a kończę na poradach dotyczących indywidualnej stylizacji. To cała tajemna wiedza zawodu modelki, którą dziewczyny musza poznać, ponieważ wkrótce będą pracować na wybiegach Polski i świata. Jest bardzo dużo podstawowych zasad pokazowych i wszystkie kandydatki muszą je poznać, zachowując jednak własny styl i charakter - to ma je na konkursie wyróżnić i zainteresować jury. No i jeszcze jedna rzecz - często też doprowadzam do łez, bo to ciężka praca fizyczna i umysłowa.

Z czym najczęściej nie radzą sobie dziewczyny podczas tych przygotowań?
Największym problemem jest nieumiejętność prawidłowego, eleganckiego chodzenia na wysokich obcasach i kłopoty z rytmem. Często muzyka przeszkadza zamiast pomagać. W tak młodym wieku przeszkodą jest również brak koncentracji. No i rzecz najważniejsza – dziewczyny skupione są jeszcze na sobie, a nie na tym co i jak prezentują. Modelka musi prezentować kolekcje a nie być kandydatka na MISS.

Co według Pani decyduje o sukcesie modelki w branży, co dziewczyna musi mieć w sobie oprócz ładnej buzi i zgrabnej sylwetki?
Dziewczyna musi mieć wrodzoną kulturę, pracowitość, dyscyplinę i duży dystans do tego zawodu. Są to klucze do wielkiego świata mody - kapryśnego i okrutnego, bo przeznaczonego tylko dla nielicznych. Projektanci szukając czegoś nowego w modzie, często zmieniają typy modelek, które ich zachwycają. Często jeden rok należy do jednego typu urody, kolejny to totalna zmiana. Dlatego trzeba przeczekać w spokoju, aby nie złamać swojej kariery i psychiki. Trzeba ten zawód traktować na początku jak pasję, jak zajęcia w kółku teatralnym, gdzie dopiero egzamin do szkoły teatralnej (pierwszy, drugi, trzeci duży pokaz) otworzy drzwi do kariery. Potem modelkę czeka wiele lat ciężkiej pracy, codziennie innej i nowej. Ogromne znaczenie mają ludzie, których spotykają dziewczyny na swojej drodze - profesjonaliści lub pozoranci – to też uczy dziewczyny wyboru z kim i dla kogo pracować.

Czy z każdej ładnej i zgrabnej dziewczyny da się zrobić modelkę?

Teoretycznie tak. Im ładniejsza tym łatwiej. Praca czyni cuda. Ale musi mieć to "coś". A to często jest dar od Boga i dlatego ciągle organizowane są konkursy, by szukać nowych twarzy. Osobiście lubię jak dziewczyna ma klasę i potrafi pokazać ją na wybiegu. Takie właśnie dziewczyny pamiętamy po jednym wyjściu i te osiągają sukces.

Jak wygląda przygotowanie do pokazu mody od kuchni?
Początek zazwyczaj jest taki sam - firma określa profil modelki, jaki ma w danym sezonie prezentować kolekcje. Odbywa się casting i dobieramy modelki. Przymiarki - a potem choreografia. W tym momencie wszystko zalezy od charakteru pokazu i oczekiwać danej firmy. Czasem przygotowuje się pokazy bardzo proste (weszła – wyszła), czasem bawimy się w teatr mody i to wymaga wielu godzin pracy dla całego zespołu. W dniu pokazu praca zaczyna się od rana, najpierw przygotowanie modelki- malowanie i czesanie, potem na co najmniej dwie godziny przed pokazem próba ze strojami i butami, światło oraz muzyka a potem już „tylko” pokaz.

castinf na modelkęKilka rad dla przyszłych modelek i o czym powinna pamiętać każda modelka?
Modelka musi odpowiedzieć sobie sama na podstawowe pytanie: Czy to będzie dla niej zabawa czy zawód? Jeśli zabawa to musi nabrać dystansu do całego tego zwariowanego świata mody, jednak nie zwalnia jej to z bycia profesjonalistką. Cały czas musi się jednocześnie uczyć, aby zdobyć dobry zawód w dorosłym życiu. Jak to ma być zawód to musi dużo pracować i budować razem ze swoją agencją drogę kariery, pamiętając, że ten można uprawiać tylko kilka lat. Dlatego musi być najlepsza i jak najwięcej brać od losu i pilnować swojego agenta. Duża aktywność w tym świecie buduje zainteresowanie domów mody, pism, firm reklamowych pracujących dla dużych marek.
Musi też mieć kogoś bliskiego, kto przejmie opiekę nad finansami i zadba o interesy modelki - często są to duże pieniądze jednak na bardzo znikomy czas. Musi prowadzić zdrowy i bardzo szybko dorosły styl życia. Niestety, co trudne, musi nauczyć się słuchać. W ekipie Elite, podczas Elite Model School opowiadamy o wszystkich sytuacjach dobrych i złych w tym świecie. W tym zawodzie też trzeba umieć rezygnować czasami a różnych" okazji" nieznanych agencji. Jednak zaczynając z Elite pracuje się z największymi na świecie- a to najlepszy start do kariery!

Redakcja poleca

REKLAMA