Reżyseria: PAUL GREENGRASS
Scenariusz: TOM STOPPARD, TONY GILROY
Producent: FRANK MARSHALL, PATRICK CROWLEY
Zdjęcia: OLIVER WOOD
Muzyka: JOHN POWELL
Kostiumy: SHAY CUNLIFFE
Scenografia: PETER WENHAM
Montaż: CHRISTOPHER ROUSE
obsada:
JASON BOURNE: MATT DAMON
NICKY PARSONS: JULIA STILES
NOAH VOSEN: DAVID STRATHAIRN
EZRA KRAMER: SCOTT GLENN DR
ALBERT HIRSCH: ALBERT FINNEY
PAMELA LANDY: JOAN ALLEN
CZAS TRWANIA: 115 min.
ROK I KRAJ PRODUKCJI: 2007; Niemcy, USA
ZAPOMNIEĆ, BY ŻYĆ
W „Tożsamości Bourne’a” usiłował dowiedzieć się, kim jest. W „Krucjacie...” szukał zemsty za to, co mu zrobiono. Teraz wreszcie trafia do domu… i o wszystkim sobie przypomina. Matt Damon powraca rolą wyszkolonego zabójcy Jasona Bourne’a w filmie „Ultimatum Bourne’a”. Kontynuację przebojów z 2002 i 2004 roku reżyseruje nominowany do Oskara Paul Greengrass.
„Ultimatum Bourne’a” Paula Greengrassa to trzecia część (po “Tożsamości...” i „Krucjacie Bourne’a”) serii filmów szpiegowskich o Jasonie Bourne, które pod względem choreografii scen akcji i pościgów ustanowiły nowe standardy dla całego gatunku.
Bourne żyje bez ojczyzny i przeszłości. Na skutek brutalnego szkolenia, którego nie pamięta, stał się śmiertelną bronią – jest najtrudniejszym celem, z jakim kiedykolwiek miało do czynienia CIA. Od czasu, gdy kilka lat temu znaleziono go pływającego w Morzu Śródziemnym u wybrzeża Włoch, mężczyzna desperacko usiłuje dowiedzieć się, kim jest i kto nauczył go zabijać.
Po tym, jak jego ukochana Marie ginie od kuli mordercy, Bourne pragnie wyłącznie zemsty. Kiedy jej dokonuje, stara się zniknąć na zawsze i zapomnieć o życiu, które mu skradziono. Jednak ponownie staje się celem: na tytułowej stronie londyńskiego dziennika pojawiają się spekulacje o jego istnieniu.
Treadstone, ściśle tajny program operacyjny, który stworzył Jasona Bourne’a - zabójcę, uległ reorganizacji. Przemianowany na Blackbriar, podlega teraz Ministerstwu Obrony i ma do dyspozycji nowe pokolenie wyszkolonych zabójców. Dla nich Bourne jest zagrożeniem, które muszą wyeliminować. Dla niego to właśnie oni są jedynym powiązaniem z życiem, które bezskutecznie usiłuje wymazać z pamięci.
Bourne znajduje się już na końcu nici prowadzącej do kłębka. Tym razem nie powstrzymają go puste obietnice byłych dowódców, ani nawet śmierć tych, którzy go ścigają. Nie mając nic do stracenia, wykorzysta wszystko, czego się nauczył, aby odnaleźć ludzi, którzy go stworzyli i raz na zawsze wszystko zakończyć.
Szukając odpowiedzi będzie przemieszczał się z Moskwy do Berlina, Paryża i Londynu, tropiony przez agentów operacyjnych Blackbriar i agentów federalnych. Jego podróż zawiedzie go ostatecznie tam, gdzie wszystko się zaczęło i musi skończyć: na ulice Nowego Jorku.
FILM AKCJI INACZEJ
„W pierwszych dwóch filmach o Jasonie Bournie motywem przewodnim akcji były pytania zadawane przez głównego bohatera: Kim jestem? Kto zabił moją dziewczynę? Odpowiedzi, które wtedy uzyskał były być może satysfakcjonujące, ale nie pełne. Trzeci film powinien dawać jasność. Pod koniec widz musi zrozumieć, jak Jason Bourne stał się Jasonem Bournem,” — mówi reżyser „Ultimatum...”, Paul Greengrass.
Od kilku lat widzowie z ciekawością śledzą niezwykłe losy Bourne’a. Kiedy w 2002 roku na ekranach kin pojawiła się „Tożsamość Bourne’a”, wszystkich zachwyciło nowe spojrzenie reżysera na gatunek filmu szpiegowskiego. „Publiczność zadziwiła jego świeżość,” komentuje producent Frank Marshall. „To nie był kolejny film akcji. Zaskoczył ich sposób opowiadania historii, prowadzenia kamery, a także to, jak świetny był w swojej roli Matt Damon.”
O wyreżyserowanie drugiego obrazu z serii – „Krucjata Bourne’a” - producenci poprosili Brytyjczyka Paula Greengrassa, który zwrócił na siebie uwagę filmami „Krwawa niedziela” i „Omagh”. Teraz Greengrass ponownie przedstawia bohatera i próbuje odnaleźć odpowiedzi na pytania, kim jest Bourne – i kto go stworzył – w „Ultimatum Bourne’a”.
Historia Jamesa Bourna nie byłaby kompletna bez zdobywcy Oskara Matta Damona. Aktor był zachwycony możliwością udziału w kolejnej części serii. „Paul jest jednym z najlepszych współczesnych reżyserów,” mówi Damon. „Jego styl jest idealny dla tego rodzaju filmów, bo nie jest stricte kinowy”.
Producent Frank Marshall twierdzi, że Damon oferuje widzom dokładnie te cechy bohatera, o których pisał Robert Ludlum w swoich powieściach. „Bourne jest wyszkolony do zabijania, ale Matt zupełnie nie wygląda jak zabójca. Jest bardzo współczesny i łatwo wtapia się w tło. Właśnie taką postać naszkicował Ludlum.”
Warunkiem koniecznym dla osiągnięcia przez Greengrassa odpowiedniego wizerunku filmu było skompletowanie ekipy realizacyjnej, która brała udział w produkcji dwóch pierwszych części serii.
Ponownej współpracy z reżyserem podjęli się autor zdjęć Oliver Wood i montażysta Christopher Rouse. „Pod względem wizualnym istnieje silny związek między tymi trzema produkcjami,” mówi producent Crowley. „Chcieliśmy, żeby publiczność miała wrażenie, iż nigdy wcześniej nie widzieli pewnych miejsc w sposób, w jaki my je prezentujemy. Kamera ma obserwować i rejestrować, jest subiektywna. Dużo tu paranoi – bo wszędzie są ludzie, którzy chcą zabić Bourne’a, i tak jest od czasu, kiedy wysiadł z łodzi rybackiej u wybrzeża Włoch w pierwszym filmie”.
OBSADA
MATT DAMON
(Jason Bourne)
Matthew Paige Damon, amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy. Debiutował w filmie „Mystic Pizza”, jego pierwszą większą rolą była kreacja w „Szalonej odwadze”. Przełomowym okazał się film "W pogoni za Amy", a prawdziwym sukcesem "Buntownik z wyboru" - wspólne przedsięwzięcie Damona i Bena Afflecka, którego byli scenarzystami i aktorami (Oskar za Najlepszy scenariusz oryginalny). Potem przyszły role u Spielberga, Thorntona i Smitha. W 1999 r. miesięcznik "Empire" umieścił Matta Damona i Bena Afflecka na liście 100 najważniejszych ludzi w dzisiejszym przemyśle filmowym.
Matt Damon ma 39 lat, żonę Lucianę Barroso i dwie córki.
JULIA STILES
(Nicky Parsons)
Julia O'Hara Stiles, nazwana przez „Los Angeles Times” jedną z najbardziej nieustraszonych i utalentowanych aktorek. W wieku 11 lat napisała list do dyrektora nowojorskiego La Mama Theater z prośbą o angaż, i dostała swój pierwszy epizod. Wkrótce zaczęła regularnie występować na off-Broadwayu. Dziś w jej dorobku znajdują się takie produkcje filmowe, jak: „Znajomek”, „W rytmie hip-hopu” (dwie nominacje do nagród MTV), „Niedobra”, „I Love You, I Love You Not”, „Uśmiech Mony Lizy”, „Zakochana złośnica” (nagroda MTV oraz krytyków filmowych dla Najbardziej Obiecującej Aktorki).
Julia Stiles ma 28 lat i pochodzi z Nowego Jorku.
DAVID STRATHAIRN
(Noah Vosen)
David Russell Strathairn, uznawany za aktora charakterystycznego, udziela się w wielu niezależnych produkcjach. Zagrał w takich filmach, jak: „Firma”, „Tajemnice Los Angeles”, „Good Night and Good Luck” (Złoty Glob, nominacja do Oskara dla najlepszego aktora, BAFTA). Jako aktor telewizyjny występował w „Rodzinie Soprano”. Ma również za sobą przeszło 30 ról teatralnych, m. in. w sztukach Harolda Pintera.
David Strathairn ma 60 lat. Syn lekarza, wywodzi się z rodziny o korzeniach szkockich i hawajskich. Po ukończeniu college’u uczył się w szkole klaunów i pracował w objazdowym cyrku. Ożenił się z pielęgniarką, ma dwoje dzieci. Mieszkają w Nowym Jorku.
SCOTT GLENN
(Ezra Kramer)
Theodore Scott Glenn, ma 68 lat. Od 1965 występował na Broadwayu, potem studiował w Actors Studio Lee Strasberg Theatre and Film Institute. Pracę w Hollywood zaczął od sitcomu, serialu policyjnego i opery mydlanej. Na dużym ekranie zadebiutował w „Gonitwie skarbu” i „Dziecięcym producencie”.
W 1978 na 10 lat porzucił Los Angeles i przeniósł się do Idaho. Był barmanem, myśliwym, obieżyświatem i okazjonalnie występował w przedstawieniach w Seattle. Potem wrócił na scenę broadwayowską, i zaczął regularnie pojawiać się na ekranie w rolach drugoplanowych, w filmach: „Czas apokalipsy”, „Miejski kowboj”, „Pierwszy krok w kosmos”, „Silverado”, „Milczenie owiec”.