"Tyskie Vademecum Piwa"

"Tyskie Vademecum Piwa"
Spotkanie promujące książkę "Tyskie Vademecum Piwa" w Czułym Barbarzyńcy.
/ 12.11.2007 10:33
"Tyskie Vademecum Piwa"
"Błagałem, walczyłem o to spotkanie, bo Czuły Barbarzyńca przy wszystkich swoich sukcesach, ma jedną słabość, nie sprzedajemy tu piwa. Tym bardziej jest mi miło, że dziś piwo zawładnęło tą przestrzenią" - powiedział Tomasz Brzozowski, otwierając spotkanie promujące książkę "Tyskie Vademecum Piwa".

Fragmenty, ze smakiem, przeczytał Robert Więckiewicz. Aktor przyznał, że czytając książkę zafascynowały go nie tylko znakomite przepisy piwne, ale także to, w jaki sposób piwo trafiło do Europy, oraz, że dla piwowarstwa największą wagę mają żeńskie pierwiastki kwiatostanu chmielu, co sprawia, że mężczyźni tak chętnie po niego sięgają. Na chwilę zatrzymał się również przy dziale sławnych piwoszy, wśród których znalazły się takie nazwiska jak Bolesław Chrobry, królowa Elżbieta I, ojciec Williama Szekspira czy książę Harry oraz przy fakcie historycznym, który mówi, iż za wywóz chmielu z terytorium Czech groziła dawniej kara śmierci.

Nad głowami gości, wśród których spotkaliśmy Przemka Saletę z Ewą Wiertel, Rafała Bryndala i Tomasza Lipińskiego, unosił się duch samego Bohumila Hrabala. "Może piwoszem nie jestem, ale na pewno jestem sąsiadem i przyjacielem Czułego Barbarzyńcy i miłośnikiem Hrabala. Uwielbiam panujący tu klimat" - przyznał z uśmiechem Rafał Bryndal.

"Tyskie Vademecum Piwa", to ostatnia publikacja Michela Jacksona, angielskiego pisarza i dziennikarza określanego przez "The Wall Street Journal", największym światowym krytykiem piwa. Autor zabrał czytelnika w podróż po piwnym świecie, od jego początków powstania, rozwój i popularyzację dzięki mnichom, aż do dnia dzisiejszego, gdy piwosze mogą cieszyć się niezliczoną ilością złotego trunku. Książka barwnie opisuje także rozmaite zwyczaje związane z kulturą zamawiania i picia piwa na świecie, szereg piwnych legend i ciekawostek. Ważną i ciekawą część książki stanowią również cytaty znanych osób o piwie i piwne rekordy. Miłym dodatkiem są natomiast przepisy na "piwne dania".

"To niewątpliwie najciekawsza i jedna z niewielu masowo dostępnych pozycji na temat piwa obecna na wydawniczym rynku. Książka kierowana jest do każdego - zarówno piwnego eksperta, jak i osoby, która dopiero zamierza stać się znawcą, lub po prosto do kogoś, kto lubi czytać i poznawać nowe zagadnienia - powiedział na zakończenie Zdzisław Kantor, współautor książki. Zdradził on również sekret popularności piwa, uważając napój ten za hipnotyzujący, wprowadzający w dobry nastrój, pożywny i... dzięki żeńskiemu pierwiastkowi wyznaczający wspólny mianownik wszystkich kultur.

Redakcja poleca

REKLAMA