Dzieciństwo i dorosłe życie Édith Piaf nie było usłane różami. Niektóre fakty z jej życia dopiero teraz wyszły na jaw

Édith Piaf jest uznawana na jedną z najwybitniejszych francuskich gwiazd XX wieku. Jej droga do kariery była kręta, a życie nie rozpieszczało.
/ 03.07.2020 05:42

Wielka sława nie musi wcale oznaczać pasma sukcesów w życiu osobistym. Tak też zwykła przedstawiać je sama artystka, która w swojej autobiografii wspominała trudne dzieciństwo i młodość. Niektórzy jednak zarzucają jej, że w ten sposób usprawiedliwiała własne błędy i słabości.

Édith Piaf - dzieciństwo i młodość

Édith Piaf urodziła się w 1915 roku jako Édith Giovanna Gassion, na świat przyszła na jednym z paryskich osiedli. Jak sama o sobie napisała, urodziła się pod latarnią, a poród odebrało dwóch przechodzących akurat policjantów.

Do dziś zresztą to konkretne miejsce można znaleźć w niejednym przewodniku po mieście.

Miejsce urodzenia edith Piaf
fot. B. Jasina-Wojtalak

Na schodach tego domu, 19 grudnia 1915 roku przyszła na świat Édith Piaf, której głos miał później wstrząsnąć światem.
- głosi napis na tablicy umieszczonej na fasadzie budynku.

Tymczasem po latach okazało się, że - jak wynika z aktu urodzenia artystki - na świat przyszła w szpitalu Tenon w rejonie Belleville.

Prawdą jest jednak fakt, że została wcześnie porzucona przez matkę i trafiła pod opiekę swojej babki, która prowadziła dom publiczny. Artystka wspominała także o problemach ze wzrokiem, a odzyskanie go miała zawdzięczać modlitwom babki i prostytutek do św. Teresy z Lisieux. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że chodziło o... zwykłe zapalenie spojówek.

Édith Piaf - kariera i przedwczesna śmierć

W wieku zaledwie 17 lat urodziła córkę Marcelle, ale dziewczynka zmarła wcześnie na zapalenie opon mózgowych. W tym czasie uliczna śpiewaczka zdążyła już rozstać się z ojcem dziecka i wdawać w kolejne romanse, choć trudno mówić o szczęściu w miłości.

W 1935 roku zaczęła występować w kabarecie i przyjęła pseudonim artystyczny „La Môme Piaf” oznaczający małego wróbelka. Najpewniej z powodu niskiego wzrostu, bo Édith Piaf mierzyła zaledwie 1,47 m wzrostu.

Z niskim wzrostem kontrastował niski głos, z którym kojarzymy takie utwory jak „Non, je ne regrette rien”, „Milord” czy „La vie en rose”.

Odkrywcą jej talentu był Louis Leplée, który niedługo potem został zamordowany, a o jego śmierć przez jakiś czas oskarżana była nawet sama Piaf. Ostatecznie oczyszczono ją z zarzutów.

W 1949 roku w katastrofie lotniczej zginął jej partner. To po tym wydarzeniu artystka załamała się i zaczęła sięgać po alkohol i narkotyki. 

Była dwukrotnie zamężna. Zmarła na raka wątroby 10 października 1963 roku w Grasse. Została pochowana na paryskim cmentarzu Père Lachaise. W pogrzebie gwiazdy wzięło udział 40 tysięcy osób, do dziś na jej grobie składane są kwiaty przez fanów jej wyjątkowego głosu.

Grób Edith Piaf na cmentarzu Pere Lachaise
fot. B. Jasina-Wojtalak

To też może cię zainteresować:Ewa Bem udzieliła pierwszego wywiadu po śmierci córki. Opowiedziała o wielkim bólu matkiTe zdjęcia gwiazd były ostatnimi przed ich śmiercią. Mają w sobie coś wyjątkowego i bardzo smutnegoTe polskie gwiazdy mają bardzo utalentowane rodzeństwo