Chłopczyce Uwodzicielki Damy

Imprezie promującej książkę „Chłopczyce Uwodzicielki Damy. Polska Moda międzywojnia” towarzyszył pokaz kolekcji Natalii Jaroszewskiej.
/ 05.03.2007 16:16
W dniu 1 marca 2007 roku o godz. 20.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego odbyła się impreza z cyklu Historia Stylu promująca książkę autorstwa znanej projektantki Natalii Jaroszewskiej „Chłopczyce Uwodzicielki Damy. Polska Moda międzywojnia” oraz portal internetowy poświęcony temu zagadnieniu. Głównym wydarzeniem imprezy był pokaz specjalnej kolekcji Natalii Jaroszewskiej, nawiązującej do mody lat 20. i 30.

Projekt powstał z inicjatywy Muzeum Historii Polski. Jego ideą jest zaprezentowanie nieudokumentowanej do tej pory historii polskiej mody. Ze względu na brak oryginalnych eksponatów, do współpracy zaproszono projektantkę, by inspirując się modą tego okresu stworzyła współczesną kolekcję.

Licznie przybyli goście obejrzeli film o modzie 20-lecia międzywojennego, będący kompilacją fragmentów filmów z epoki, ilustracji z książki Natalii oraz wypowiedzi samej projektantki i prof. Anny Sieradzkiej, autorytetu w zakresie kostiumologii.
Imprezie towarzyszył pokaz kolekcji autorstwa Natalii Jaroszewskiej inspirowany modą międzywojnia. Pokaz podzielony był na dwie części. Pierwsza, inspirowana modą lat dwudziestych, składała się z krótkich sukienek koktajlowych w stylu „chłopczycy”. Na bazie formy sukienki-halki powstały kreacje o uwspółcześnionej konstrukcji: lekkie, pełne dynamiki i połysku dzięki bogatym zdobieniom. Luksusowe jedwabie, koronki, hafty z naszytymi kryształami i naturalnymi perłami oraz lśniące, cekinowe powierzchnie tkanin stanowiły czytelne odwołanie do „swingującej” mody lat dwudziestych. Drugą część pokazu zdominowały suknie wieczorowe w stylu lat trzydziestych - długie, powłóczyste, nawiązujące do modnej wówczas linii syreny. Charakterystyczne dla tej dekady proporcje podkreślające talię i biust, połączone z elementami współczesnymi sprawiły, że kolekcja doskonale wpisała się w nurt mody retro. Jednym z jej głównych elementów jest jasna kolorystyka strojów wieczorowych – trend, który obecnie mocno zarysowuje się w kreacjach największych gwiazd kina podczas festiwalów filmowych. W nawiązaniu do tej tendencji Natalia Jaroszewska zaprojektowała całą kolekcję w odcieniach bieli. Jej uzupełnieniem jest wszechobecny blask – od opalizujących kryształów i cekinów, przez połysk pereł, po metalizujące, złote i srebrne detale. Słynąca z ultrakobiecych kreacji, projektantka zaproponowała w tej kolekcji wieczorowy garnitur, będący nawiązaniem do rewolucyjnej tendencji mody lat trzydziestych.
W pokazie wzięła udział znana modelka Ilona Felicjańska, a choreografię przygotowała Katarzyna Sokołowska.
Wśród gości spotkać można było Małgorzatę Domagalik, Monikę Richardson, Agnieszkę Dygant, Agnieszkę Grochowską, Magdalenę Górską, Katarzynę Herman, Bożenę Batycką, Dorotę Wróblewską