Warszawski Piknik Rodzinny

Piątego czerwca w niedzielę na Polach Mokotowskich – święto dzieci i... truskawek.
/ 16.03.2006 16:57
W niedzielę 5 czerwca na Polach Mokotowskich można będzie bezkarnie szaleć z farbami i gliną, tańczyć przy piosenkach Moniki Brodki i Zbigniewa Wodeckiego, wygłupiać się na dmuchanych zjeżdżalniach, śmiać się razem ze Stefanem Möllerem… i wygrać wycieczkę dla całej rodziny. A to tylko kilka z licznych bezpłatnych atrakcji przygotowanych z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka, który w tym roku stolica świętuje na Warszawskim Pikniku Rodzinnym.

Warszawski Piknik Rodzinny na Polach Mokotowskich będzie największą stołeczną publiczną imprezą dla dzieci. Wszystkie atrakcje są bezpłatne, dzięki czemu nawet najuboższe i wielodzietne rodziny mogą w tym dniu beztrosko bawić się razem.
Tegoroczny program artystyczny adresowany jest do dzieci, młodzieży, ich rodziców i całych rodzin. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.
Poza atrakcjami „w terenie” będą działać trzy sceny - na dużej zaprezentuje się m.in. Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych, taneczne zespoły dziecięce, wystąpią Zbigniew Wodecki i Monika Brodka z zespołem. Ula Pakuła przedstawi program dla dzieci „A nam jest wesoło”. Oprócz zabaw, piosenek i korowodów znajdzie się miejsce także na pokaz mody. Gospodarzem całego Pikniku i prowadzącym konferansjerkę na Dużej Scenie będzie Stefan Möller.
Mała Scena zaprasza chętnych m.in.: na muzykowanie na trawie, pokazy sztuki walk wschodu, pokazy udzielania pierwszej pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia życia.
Na scenie Fundacji „Współczesna Europa”, Partnera Organizatora, specjalny program poprzez gry, zabawy i konkursy przybliży dzieciom zagadnienia z zakresu edukacji europejskiej.
Jeśli ktoś tęskni za wyścigami na kajakach i łódkach – czeka go miła niespodzianka nad jeziorkiem. W Krainie Sportu, z myślą o dzieciach i ich rodzicach, TKKF Szczęśliwice i TKKF Rakowiec przygotowały liczne gry, zabawy i konkursy sportowe. Będzie można dowiedzieć się, jak zostać mistrzem sztafety rodzinnej i spaceru na szczudłach. Kiedy już zdobyte zostaną nagrody, trzeba sprawdzić, jak w roli aktorów radzą sobie policjanci i strażnicy miejscy. Zdradzą oni sekrety walk wschodu, sztuk walki aikido, a także tresury psów patrolowo-obronnych.

Już od godziny 11.00 każdy miłośnik truskawek będzie mógł się poddać truskawkowej obsesji. Czarodzieje obsiali truskawkami całe Pola Mokotowskie i akurat 5 czerwca trzeba będzie koniecznie je znaleźć i zebrać (…żeby się nie zmarnowały). Ruszy też masowa produkcja truskawkowych medalionów, truskawkowych ramek na zdjęcia i innych owocowych bibelotów pierwszej dziecięcej potrzeby. Truskawkowe cukierki będą rozdawać wesołe Zozole a Pan Klown z Panią Pajacynką będą razem z dziećmi skakać na wielkiej skakance.
Warsztaty plastyczne dla dzieci, prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów Ośrodka Kultury Ochoty, otworzą najdalsze zakamarki dziecięcej wyobraźni: malowanie na szkle i materiale, tworzenie obrazków z bibułkowych kuleczek, z kaszy, grochu i innych kolorowych ziaren. Tęczowy Kącik zaprosi do własnoręcznego zdobienia słoików i butelek. Wszyscy chętni będą mogli zabawić się także w gliniarza, zaskakującego jubilera – makaroniarza albo w najprawdziwszych lalkarzy.
Teatr „Baj” zaprezentuje etiudy teatralne z udziałem swoich lalek. Będą to krótkie scenki bezsłowne odgrywane między publicznością. Aktorzy opowiedzą o swoich lalkach, przedstawią różne rodzaje lalek, a następnie zaproszą dzieci do własnoręcznego wykonania kukiełki, pacynki czy marionetki. Pod koniec dnia wszystkie nowe laleczki wraz ze swoimi „rodzicami” i „starszymi braćmi” z Teatru Baj zaprezentują się w paradzie na Małą Scenę.
Kiedy już dzieci zmęczą się tworzeniem, zapewne z radością odpoczną u bajkowej kosmetyczki, rzucą okiem na popisy cyrkowców lub wezmą udział w muzykowaniu na murawie przygotowanym przez Teatrzyk Puch Puch czy Józefa Brodę.
Jeśli ktoś będzie miał jeszcze ochotę na wysiłek fizyczny, koniecznie musi poszaleć na zjeżdżalniach i karuzelach wesołego miasteczka… lub może zagrać w szachy.

Program atrakcji wciąż nie jest zamknięty ostatecznie i podlega stałym zmianom.
Honorowy patronat nad imprezą, zorganizowaną przez Ośrodek Kultury Ochoty, objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy pan Lech Kaczyński.


5 czerwca 2005 Pola Mokotowskie - Warszawski Piknik Rodzinny