Znaczenie przytulania w związku

Badania przeprowadzone w Polsce pokazują, że przytulanie odgrywa w związku kluczową rolę. Wpływa nie tylko na jego trwałość i jakość, ale także na… życie seksualne partnerów.

Badania przeprowadzone w Polsce pokazują, że dotyk odgrywa w związku kluczową rolę. Wpływa nie tylko na jego trwałość i jakość, ale także na… życie seksualne partnerów. Nic dziwnego, skoro prawie 8 na 10 mieszkańców naszego kraju kojarzy dotyk z bliskością i intymnością.

Znaczenie przytulania

Fot. Fotolia

Znaczenie przytulania w związku

Według badań przeprowadzonych przez firmą Durex, dla 93% Polaków dotyk pełni istotną rolę w związku. Prawie 1/3 podkreśla, że pomaga on wyrażać towarzyszące nam emocje. Co ciekawe, 87% ankietowanych dzięki dotykowi odbudowało relacje i przełamało trudne chwile w związku. I nic dziwnego! Okazuje się bowiem, że nawet zwykły, czuły dotyk powoduje wydzielanie się szeregu hormonów, w tym oksytocyny odpowiedzialnej za powstawanie więzi emocjonalnej z drugim człowiekiem, serotoniny – zwanej potocznie hormonem szczęścia i dopaminy, wyzwalającej pozytywne emocje. Co więcej, dotyk pozwala również zmniejszyć poziom kortyzolu (hormon stresu), dzięki czemu uznaje się, że ma „właściwości” uspokajające i odprężające.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, Polacy doskonale zdają sobie sprawę z ogromnej roli dotyku w związku. Co drugi Polak chciałby, aby partner poświęcał więcej czasu i uwagi na drobne fizyczne czułości. Dlatego też zawsze zachęcam pary do wspólnego dążenia do prawdziwej bliskości. Warto pielęgnować ją każdego dnia, właśnie poprzez codzienny dotyk, przechodząc przez kolejne fazy intymności w związku – przekonuje Radosław Jerzy Utnik, seksuolog i psycholog.

Jednak niestety....

Częściej niż partnera dotykamy smartfona...

Czy wiesz, że 10 maja obchodzony jest Światowy Dzień Przytulania?

Polacy częściej niż swojego partnera dotykają telefonu komórkowego. Niemal co 4. właściciel smartfona spędza od 1 do 2 godzin na użytkowaniu urządzeń mobilnych, zaś 11% poświęca na to co najmniej 4 godziny dziennie.

Najbardziej martwi jednak fakt, że mniej czasu zajmuje nam… dotykanie partnera. 18% respondentów przeznacza na to od 45 minut do 1 godziny. Badanie pokazało także, że 4% Polaków w ogóle rezygnuje z tej formy kontaktu.

Aby poświęcić partnerowi lub partnerce więcej czasu, warto między innymi… wyłączyć telefon.
Na początek można zacząć od drobnych gestów, takich jak ściśnięcie ręki na spacerze czy zmysłowe przytulenie podczas wspólnego gotowania. W przyszłości zaowocuje to dużo silniejszą relacją w związku, która przełoży się również na jakość i zadowolenie w życiu seksualnym partnerów. Nawet najlepsze seksualne doświadczenia mają swój początek w… drobnych gestach, których na co dzień zbyt często nie doceniamy – dodaje ekspert.

Czytaj też: Przytulanie dzieci działa cuda

*Badania przeprowadzeone przez Durex RealFeel / Materiały prasowe Durex

Redakcja poleca

REKLAMA