Randki z osobą nieśmiałą

Randki z osobą nieśmiałą mogą być nie lada wyzwaniem. Nie chcesz, aby taka osoba czuła się pod presją, ale także chcesz, aby się przed tobą otworzyła. Związki budowane są na zaufaniu i zrozumieniu, więc bardzo ważne jest, aby przełamywać wszelkie bariery. Poniżej przedstawiliśmy kilka wskazówek, jak sobie radzić spotykając się z taką osobą.
/ 04.07.2012 06:05

Randki z osobą nieśmiałą mogą być nie lada wyzwaniem. Nie chcesz, aby taka osoba czuła się pod presją, ale także chcesz, aby się przed tobą otworzyła.  Związki budowane są na zaufaniu i zrozumieniu, więc bardzo ważne jest, aby przełamywać wszelkie bariery. Poniżej przedstawiliśmy kilka wskazówek, jak sobie radzić spotykając się  z taką osobą.

W większości przypadków nieśmiałość jest wynikiem głęboko zakorzenionego braku pewności siebie. Naszym zadaniem jest więc upewnić taką osobę, że uważamy ją za bardzo wartościowego człowieka. Dzięki temu, przyczynimy się do zwiększenia wiary w siebie takiej osoby.

Postarajmy się dowiedzieć trochę o tej osobie, już przed spotkaniem, np. od znajomych, którzy nas razem umówili. Jeżeli natomiast poznaliśmy tą osobę w internecie i pisała nam zabawne wiadomości, powiedzmy jej o tym jak bardzo podoba nam się jej poczucie humoru. Gdy natomiast w rozmowie podłapała jakiś konkretny temat, zatrzymajmy się na nim, posłuchajmy ile ma na ten temat do powiedzenia i powiedzmy, że podziwiamy z jaką pasją o tym mówi. Im więcej pozytywnych komentarzy uda nam się powiedzieć o aktywności społecznej tej osoby, tym pewniejsza się stanie.

Słuchajmy, jest to świetny sposób na to, aby osoba nieśmiała otworzyła się przed nami jeszcze bardziej. Wielu z nas wydaje się, że słuchamy, gdy tak naprawdę myślimy głównie o tym jaka będzie nasza odpowiedź, albo jak to co nasz rozmówca mówi odnosi się do nas samych. Postarajmy się odpowiadać na to, co do nas mówi, poprzez zadawanie bardziej szczegółowych pytań. Pokazujmy, że naprawdę interesuje nas odpowiedź i że szanujemy jej zdanie. Aby zacząć taką rozmowę, zadajmy pytanie na temat zainteresowań i spróbujmy odnosić się do odpowiedzi. Taki rodzaj konwersacji pozwoli nam zbudować więź, która doda odwagi do większego otwarcia się przed nami.

Gdy chcemy przedstawić taką osobę znajomym, bądź rodzinie, postarajmy się uczynić to bardzo subtelnie, delikatnie, nie przedstawiając od razu wszystkich swoich przyjaciół i krewnych.  Poczekajmy, aż osoba nieśmiała oswoi się z nowym otoczeniem, dajmy jej trochę czasu na oddech. 

W grupowych konwersacjach warto jest czasem zasugerować subtelnie temat, w którym wiemy że by się świetnie odnaleźli. Jeżeli natomiast mimo tego, że poruszany temat jest jej dobrze znany, a nadal nie chce się wypowiadać, nie naciskajmy, niepotrzebna presja tylko bardziej taką osobę zdeprymuje i skrępuje. 

Pamiętajcie, że zdobywanie pewności społecznej może trochę trwać, nie zrażajcie więc, bądźcie delikatni i cierpliwi.

Redakcja poleca

REKLAMA