para, związek, problem

Jak odejść po latach

Jesteś z nim od niepamiętnych czasów, ale czujesz, że to przechodzony związek, że to tylko przyzwyczajenie, a nie miłość?
/ 25.11.2013 14:30
para, związek, problem
Jestem z facetem prawie 7 lat. Mam wrażenie, że o kilka za długo, ale nie potrafię uwolnić się z tego związku. Nie wiem czy go kocham, może to tylko przyzwyczajenie. Może strach przed samotnością? Jak sprawdzić czy to miłość mnie przy nim trzyma. A jeśli nie miłość to jak odejść z tak długiego związku. Boję się, że nawet nie będę umiała zorganizować sobie dnia bez uwzględniania go w planach. - Kasia z Zielonej Góry

Odpowiada Psycholog i seksuolog Anna Zawadzka, z Internetowej Poradni Psychologicznej www.psychorada.pl:

Takie wątpliwości są bardzo naturalne w przypadku związków z dużym stażem. Dlatego też, istnieje przekonanie, iż najlepiej zdecydować się na legalizację związku w ciągu pierwszych dwóch, trzech lat znajomości. Wtedy występuje jeszcze faza zakochania i łatwiej podjąć decyzję o spędzeniu z kimś reszty życia. Miłość bowiem nie jest stanem a procesem i zmienia się wraz z upływem czasu. Po ustąpieniu okresu zakochania wkrada się w związek rutyna, przyzwyczajenie. Ludzie nie potrafią bez siebie żyć, ale zaczynają upatrywać przyczyn tego zjawiska poza miłością. Stąd wątpliwości, o których Pani wspomina.

Proszę pamiętać, że dojrzała miłość oparta jest przede wszystkim na przyjaźni, poczuciu bezpieczeństwa, zaufania. Jej fundamentem jest zaangażowanie przejawiające się ciągłym dążeniem do budowania i podtrzymywania łączących Was więzi. Zachęcam by spróbowała Pani sobie wyobrazić siebie za 10 lat i dom, który Pani stworzy. A następnie odpowiedzieć na pytanie, czy w tym domu, po ciężkim dniu pracy, czeka na Panią właśnie ten mężczyzna.

Masz wrażenie, że trzymają was razem tylko stare przeżycia, a nie miłość? Kryzys czy czas na zerwanie?
Podyskutuj na forum.

Anna Zawadzka - seksuolog, psycholog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Tytuł magistra psychologii stosowanej na Uniwersytecie Lódzkim otrzymała w specjalizacji z zakresu psychologii rodziny i małżeństw. Aktualnie pracuje w serwisie Psychorada.pl i gdzie prowadzi konsultacje i kursy on-line.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/09.09.2009 15:09
Ja odeszłam po 10 latach związku. I też nie wiedziałam jak to będzie. Ni eiwedziałam jak życie poukładać. Teraz mam cudownego faceta z którym pobieramy się w przyszłym roku. Z biegeim czasu zobaczysz, że takie myślenie jest najgorsze co Cię może spotkać. Mogłam to zrobić dużo wcześniej i może byłabym dzisiaj szczęśliwą mamą:):). Życzę więcej wiary w siebie i naprawdę można żyć inaczej niż do tej pory.